Skyrybų įtaka vaiko socializacijai


Įvadas. Šeimos įtaka vaikui socializacijai. Skyrybų proceso etapai. Tėvų skyrybos ir vaikai. Skyrybų poveikis vaikų elgsenai, socializacijai. Skyrybų poveikis skirtingo amžiaus vaikams. Tėvų ir vaikų santykiai po skyrybų. Pagalba vaikams. Kaip skyrybų metu turėtų elgtis tėvai. Pedagogo pagalba. Išvados. Literatūra.

Kartais manoma, kad gyvenimas skyriumi ar skyrybos yra vienintelė išeitis iš šeimyninės krizės, tačiau skyrybos – tai krizė šeimos narių gyvenime, tad skyrybų etapus taip pat galima apibrėžti remiantis Auerbach (cituota Valiukaitė, 2007) krizės reakcijų teorija. Pagal šią teoriją skyrybų procesas suskirstomas į 4 etapus:

Netgi jeigu išsituokę tėvai ir toliau normaliai bendrauja, abu rūpinasi vaikais, praleidžia su jais laisvalaikį – ir tokiu atveju vaikams kyla įvairių psichologinių problemų. Bet dažniau galime pamatyti besiskiriančius žmones, kurie įžeidinėja vienas kitą, nuteikinėja vaikus. Tokiu atveju, kaip teigia psichologai, tėvo ar motinos pasitraukimas iš šeimos vaikų psichikai gali pakenkti labiau negu vieno tėvų mirtis (G. Skujienė, A. Steponienė, 2005). Vaikai bijo pasakyti tai, ką mano, besiskiriantiems tėvams, nes bijo juos dar labiau nutolinti nuo savęs, todėl, šalia tos didžiosios skyrybų netekties, vaikai patiria daugybę kitų netekčių:

Gyvenamosios vietos netektis ar turėjimas jau kelių gyvenamųjų vietų (Butvilas, 2004).

Tai gali labai pakenkti besivystančiai asmenybei ir gerokai pakoreguoti jo visą būsimą gyvenimą.Nors mūsų laikais skyrybos – įprastas ir nieko nebestebinantis reiškinys, vaikui, kurio tėvai skiriasi, kartais neramu ir dėl to, kaip į tai sureaguos bendraamžiai. Neretai tokie vaikai slepia skyrybas, gėdijasi pasikeitusios materialinės padėties, naujo šeimos statuso, net ima vengti buvusių draugų. Skyrybos, manau, vienaip ar kitaip paveikia vaiką, jo jausmus. Svarbu vaikui paaiškinti, kas vyksta aplinkui, kad ir koks priešiškumas tarp tėvų tvyrotų, labai svarbu, kad apie apsisprendimą skirtis jie praneštų drauge, kad paaiškintų, jog vaikas yra nekaltas dėl tokio jų apsisprendimo ir kad jis gali pasitikėti abiem tėvais. Manau, svarbu vaikui sukelti saugumo jausmą, taip jis lengviau įveiks problemas, kilusias dėl tėvų skyrybų.

Pasireiškia gilus skausmas, liūdesys – kartais vaikai verkia, ignoruoja visą pasaulį, nebenori eiti į darželį, mokyklą, lauką. Kartais tampa labai nesavarankiški, lyg pajaunėja, „užmiršta“, ką mokėjo, reikalauja išskirtinio dėmesio, užsidaro savyje, nustoja domėtis žaidimais, draugais. Pasitaiko, kad liūdesys sukelia įvairius kūno negalavimus: galvos, pilvo, kojų skausmus, pykinimą, vaikas pradeda mikčioti, šlapinasi į lovą ir kt.

Dažnai po tėvų skyrybų vaikams kyla nenumaldomas pyktis, jie ima skirstyti visus tik į blogus ir gerus. Blogas tas, kuris išėjo, paliko, neskambina, kuris nesistengė šeimos išlaikyti, blogi tie, kurie nepadėjo tėvų sutaikyti. Agresija nukreipiama ne tik į artimuosius, draugus, mokytojus, gyvulius, daiktus, bet dažnai ir į save („Blogas ir aš, kad dėl manęs tėvai vaidijosi, turėjo problemų).

J. S. Wallerstein atlikti tyrimai parodė, kad vaikai patyrę netektį (skyrybas, mirtį), tampa nestabilesni, pakinta jų elgesys ir disciplinos suvokimas, santykiai su žmonėmis. Autorė teigia, jog 5 – 8 metų vaikai daugiau verkia, atviriau liūdi ir gedi, bijo prarasti kitą tėvą. 8 – 12 metų vaikai jaučiasi nuskriausti, nesaugūs, vieniši, bet įvykį suvokia sąmoningiau – mažiau save kaltina (Socialinis ugdymas III, 2004).

B. Kairienė (2002) teigia: „kad vieno iš šeimos narių pasitraukimas (skyrybų ar mirties atveju) silpnina vaikų saugumo jausmą, kadangi tokiu būdu nėra užtikrinamas jų fizinis ir psichinis saugumas, nepatenkinami jų emociniai poreikiai. Anot autorės, tokie vaikai išreiškia pageidavimus būti gimusiais kitoje šeimoje, teigia esantys nelaimingi, jaučiamas tokių vaikų padidėjęs agresyvumas mokykloje, neadekvatus savęs ir probleminių situacijų vertinimas (Butvilas, 2004).

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 48 KB
  • 2016 m.
  • 21 puslapis (6664 žodžiai)
  • Reda
  • Skyrybų įtaka vaiko socializacijai
    10 - 3 balsai (-ų)
Skyrybų įtaka vaiko socializacijai. (2014 m. Spalio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/skyrybu-itaka-vaiko-socializacijai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 22:44
×