Skysčių chromatografija referatas


Įvadas. Chromatografija. Chromatografijos raida. Skysčių chromatografija. Klasikinė kolonėlinė skysčių chromatografija. Efektyvioji skysčių chromatografija. Priemonės ir įranga, reikalinga skysčių chromatografijai. Skysčių chromatografijos pritaikymas maisto pramonėje. Išvados. Literatūra.


Vienas iš svarbiausių chemijos uždavinių yra atskirų komponentų išskyrimas iš mišinių. Yra žinoma daug skyrimo metodų: sedimentacija, išsėsdinimas, ekstrakcija, dekantavimas, filtracija, kritalizacija, distiliacija ir kt. Tačiau dauguma standartinių metodų yra nepakankamai efektyvūs, ypač kai reikia išskirti pavienius komponentus iš gamtinių junginių mišinių. Tad nuolat tobulinant išskyrimo metodus buvo sukurti chromatografiniai metodai.

Chromatografiniais metodais galima atskirti ne tik savo sudėtimi panašius junginius, bet ir junginius, besiskiriančius tik molekuline mase ir net optinius izomerus.

Dažniausiai chromatografiniai metodai yra klasifikuojami pagal judrios fazės agregatinį būvį. Tuomet išskiriamos 3 chromatografijos rūšys:

Klasifikuojant pagal skirstymo mechanizmą ir nejudrią fazę išskiriamos 5 chromatografijos rūšys:

Preparatinė chromatografija (naudojama sukaupti reikiamą atskirtų junginių kiekį, siekiant panaudoti tolimesniems tikslams).

1901 metais rusų biologas, Varšuvos universteto asistentas M. S. Tswett‘as studijuodamas augalų lapų pigmentų adsorbciją, pasiūlė atrankų adsorbcinės chromatografijos metodą. Vėliau, 1903 metais, jis savo tyrimų rezultatus, gautus panaudojant 100 skirtingų sorbentų, pristatė Varšuvos gamtos mokslų draugijos Biologijos skyriaus susirinkime, savo pranešime tema „Apie naujas absorbcijos reiškinio kategorijas ir jų taikymą biologinei analizei“. M. S. Tswett‘as suprato adsorbcijos reiškinio ir sukurto chromatografijos metodo svarbą skirstant panašios struktūros ir savybių junginius tiek analizuojant, tiek ir valant juos preparatiniais tikslais. Jis skirstė spalvotus junginius, todėl ir šį metodą pavadino chromatografija (liet. spalvų raštas), nors ir suprato, jog šiuo metodu galėtų būti atskirti ir bespalviai junginiai.

Klasikinei kolonėlinei skysčių chromatografijai atlikti dažniausiai naudojamos stiklinės kolonos, pripildytos didelių nejudrios fazės dalelių. Tokių kolonų skersmuo siekia kelis centimetrus. Judri fazė yra leidžiama per koloną naudojant hidrostatinį slėgį ar žemo slėgio siurblius. Gaunama maža skiriamoji geba, o skirstymo laikas yra labai ilgas.

  • Chemija Referatas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1429 žodžiai)
  • Kolegija
  • Dovilė
  • Skysčių chromatografija referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Skysčių chromatografija referatas . (2017 m. Birželio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/skysciu-chromatografija-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 04:41
×