Skysčių garavimas ir kondensacija


Sotieji ir nesotieji vandens garai. Vandens garavimo procesas. Fizikinis garavimas. Pusiausvyrine dregme. Nesociuju vandens garu slegis.

Įvadas. Skysčių garavimas ir kondensacija. Sotieji ir nesotieji garai. Sotieji garai. Sočiųjų garų slėgis. Nesotieji garai. Santykinė ir absoliučioji drėgmė. Žemės atmosfera. Oro drėgmės matavimo prietaisai. Stacionarus psichrometras. Aspiracinis psichrometras. Varžos psichrometras. Plėvelinis higrometras. Plaukinis higrografas. Rasos taško metodas.

Pavyzdžiui, pyrago gabalai ir sausainiai išlaiko savyje vandenį, kuris yra pusiausvyroje su konkrečia santykine drėgme. Jei šie daiktai yra ore su didesne r, tai jie sugers vandenį, bet jie praras vandenį atiduodami jį orui, jei oro drėgmė r yra mažesnė. Kadangi sausainiai turi daug mažesnes poras negu pyragas, tai jų pusiausvyrinė santykinė drėgmė yra žemesnė. Santykinė oro drėgmė daugumoje virtuvių yra tarpinė tarp pusiausvyrinės vertės sausainiams ir pyragaičiams, todėl palikti ant stalo sausainiai paprastai sugeria vandenį ir tampa minkšti, o pyragaičiai praranda vandenį ir tampa traškūs.

Vandens garavimas žemės paviršiuje, sudarydamas vandens garus atmosferoje yra labai svarbus fizikinis ir biologinis procesas, nes paslėptoji garavimo šiluma yra didelė lyginant su savitąja oro šiluma. Paslėptoji garavimo šiluma yra tas procesas, kuris padeda išgyventi žmogui ir žinduoliams tropikuose. Šiluma išsiskyrusi kondensuojantis 1g vandens garų yra pakankama 1 kg oro temperatūrą pakelti 2,5 K. Vandens garai vadinami atmosferos šilumos variklio darbine medžiaga dėl jų svarbaus vaidmens šilumos pernešime. Vandens garų koncentracija ore priklauso nuo įvairių faktorių: atmosferos slėgio, temperatūros, vėjo stiprumo ir krypties, aukščio.

Klimato darbo vietoje sąlygos dažniausiai nusakomos šiais pagrindiniais parametrais: oro temperatūra, slėgiu, drėgme ir oro srauto (vėjo) greičiu. Yra ištirta klimato sąlygų įtaka darbingumui, savijautai, nustatytos higieninės palankiausios žmogui klimato parametrų normos. Aišku geras darbo sąlygas nusako ne tik atskiri minėti parametrai, bet jų derinys. Dažniausiai netgi uždarose patalpose visų klimato parametrų optimizuoti nepavyksta. Iki šiol daugumos patalpų oras neaklimatizuotas. Suprantama, oro slėgis beveik visuomet (išskyrus lėktuvų salonus) nereguliuojamas.

Šis prietaisas naudojamas ekspedicinėmis sąlygomis ir turi aspiracinį įrenginį, užtikrinantį oro judėjimą apie termometrų rezervuarus pastoviu 2 m/s greičiu. Standartinis rezervuarų aukštis – 2 m, tačiau atliekant specialius matavimus prietaisą galima naudoti ir kituose aukščiuose. Matavimo metu stovima taip, kad vėjas pūstų nuo prietaiso stebėtojo link.

  • Microsoft Word 517 KB
  • 2015 m.
  • 11 puslapių (2028 žodžiai)
  • Kamile
  • Skysčių garavimas ir kondensacija
    10 - 9 balsai (-ų)
Skysčių garavimas ir kondensacija. (2015 m. Kovo 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/skysciu-garavimas-ir-kondensacija.html Peržiūrėta 2019 m. Gegužės 20 d. 03:53
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!