Skysčių klampos tyrimas stokso būdu laboratorinis darbas


Skysčių klampos tyrimas stokso būdu.


Vidinės trinties, arba klampos, jėga yra proporcinga sluoksnio paviršiaus plotui ir greičio gradientui (skysčio sluoksnių greičių kitimo spartai). Jei proporcingumo koeficientą, vadinamą klampos koeficientu, pažymėsime , tada

Šis klampos koeficientas vadinamas dinaminiu, o dydis (čia - skysčio tankis) - kinematiniu klampos koeficientu. Dydis vadinamas skysčio takumu.

čia - rutuliuko ir išstumto skysčio masės, laisvojo kritimo pagreitis, - rutuliuko medžiagos ir skysčio tankiai, - rutuliuko tūris.

Didėjant temperatūrai, skysčių klampa eksponentiškai mažėja:

Dėl to vasarą vartojami didesnės klampos tepalai, o žiemą - mažesnės klampos. Skysčių klampa priklauso ir nuo išorinio slėgio, ištirpusių juose druskų ir kitų medžiagų. Skysčiai, kuriuose yra tolygiai pasiskirsčiusios kietosios tarpusavyje nesąveikaujančios dalelės, vadinami suspensijomis. Suspensijoms negalioja Niutono formulė (1) . Jų skysčių dinaminė klampa priklauso nuo dalelių koncentracijos bei formos. Vienas tokių skysčių - kraujas. Medicinoje iš kraujo klampos kitimo greičio krešėjimo metu sprendžiama apie galimus organizmo susirgimus, nes, sergant įvairiomis ligomis, kraujo klampa būna skirtinga. Dėl patologinių pakitimų kraujo dinaminė klampa gali keistis nuo 1,7 ( 10-3 Pa(s iki 22,9 ( 10-3 Pa(s. Veninio kraujo klampa yra truputį didesnė nei arterinio. Kai kurie infekciniai susirgimai didina kraujo klampą, o kiti, pavyzdžiui, tuberkuliozė ( mažina. Sunkus fizinis darbas taip pat didina kraujo klampą, nes dirbant iš kraujo su prakaitu daugiau pasišalina vandens, negu jo pereina iš tarpląstelinio skysčio.

  • Microsoft Word 659 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (922 žodžiai)
  • Andrius
  • Skysčių klampos tyrimas stokso būdu laboratorinis darbas
    10 - 6 balsai (-ų)
Skysčių klampos tyrimas stokso būdu laboratorinis darbas. (2016 m. Kovo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/skysciu-klampos-tyrimas-stokso-budu-laboratorinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 12:36
×