Šlapaberžė


Šlapaberžės kaimas dvaras. Šlapaberžė bažnyčia. Dotnuva slapaberze atstumas.

Šlapaberžės bažnytkaimis įsikūręs prie Kruostos upės (dešnysis Nevėžio intakas, 29,5 km. ilgio), 17 km. į šiaurę nuo Kėdainių ir 8 km. nuo Dotnuvos. Tai sena vietovė, minima kryžiuočių kelių aprašymuose ir vadinama Šlapaberže. Tais laikais priklausė Dotnuvos sričiai. 1371 m. Livonijos magistras Vilhelmas, naikindamas Dubysos – Nevėžio srities vietoves, apiplėšė ir Šlapaberžę,išsivesdamas belaisvių. Į didesnį miestelį Šlapaberžė neišaugo.

Ilgio), 17 km. Į šiaurę nuo kėdainių ir km. Nuo dotnuvos. Tai sena vietovė, minima kryžiuočių kelių aprašymuose ir vadinama šlapaberže. 1371 m. Livonijos magistras vilhelmas, naikindamas dubysos – nevėžio srities vietoves, apiplėšė ir šlapaberžę,išsivesdamas belaisvių. Į didesnį miestelį šlapaberžė neišaugo.

šlapaberžės dvaras žinomas xv a. Ir priklausė beržų vaidijai. Yra iškėlęs 1562 m. Šlapaberžės kaimo inventorius surašytas karališkojo revizoriaus jono delvutiškio. Tada kaime buvo 36 valstiečiai, valdę po valaką žemės;du valstiečiai turėjo po porą valaką, o vienas net tris.

1861 m. Šlapaberžės dvaro savininkas tadas gintautas pastatė mūrinę jėzaus nukryžiuotojo bažnyčią, prie kurios gyveno kunigas; bažnyčia iki 1940 m. Buvo dotnuvos filija. Parapijos kapinėse buvo medinė koplyčia.

Ilgesnį laiką šlapaberžės dvaro savininku buvo mykolas kvinta, 1906 m. Gavęs jį mainais už biržtono kurortą. 1918m.

  • Geografija Rašinys
  • Microsoft Word 4 KB
  • 2011 m.
  • 1 puslapis (316 žodžiai)
  • Šlapaberžė
    10 - 3 balsai (-ų)
Šlapaberžė. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/slapaberze.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 12:53
×