Šlapimo sistema


Šlapimo organų sistema. Inkstas - tai svarbiausias šlapimo sistemos organas. Inkstų funkcijos. Endokrininė inkstų funkcija susijusi su hormonų išskyrimu. Inksto vidinė sandara. Nefrono sandara. Inksto kraujotaka. Iš kiekvienos tarpskiltelinės atsišakoja įtekamosios arteriolės, kurių kiekviena kūnelio. Šlapimo susidarymas. Šlapimo sudėtis. Šlapimtakiai. Šlapimo pūslė. Šlaplė. Šlapinimasis.


Šalina iš organizmo medžiagų apykaitos metu susidariusius galinio skilimo produktus. Šlapimo organų sistemą sudaro: inkstai ir šlapimo takai (šlapimtakiai, šlapimo pūslė, šlaplė).

Inkstai yra pupelės formos, kietos konsistencijos; Inkstai yra pilvo ertmėje, prie užpakalinės sienos, abipus stuburo ties XI-XII krūtinės ir II-III juosmens slanksteliais.

Žievinė medžiaga (inksto pakraščiuose) Šerdinė medžiaga (sudaro piramides) Mažosios taurelės Didžiosios taurelės Geldelė.

Nuo kapsulės prasideda I eilės vingiuotas kanaliukas, jis pereina į tiesųjį, kuris leisdamasis ir kildamas sudaro Henlės kilpą, ir pereina į II eilės vingiuotą kanaliuką, o šis įteką į tiesųjį surenkamą kanaliuką. Surenkamieji kanaliukai atsiveria piramidžių speneliuose.

Arterinis kraujas į inkstą atiteka inksto arterija. Ji įteka pro inksto vartus ir skyla į segmentines, tarpskiltines, lankines arterijas, ir tarpskiltelines arterijas.

Iš kiekvienos tarpskiltelinės atsišakoja įtekamosios arteriolės, kurių kiekviena kūnelio.

Kapsulėje suskyla į kapiliarų kamuolėlį - glomerulą, iš jo išteka ištekamoji arteriolė , kurios spindis yra mažesnis už įtekamosios.

Ištekamoji arteriolė dar kartą skyla į arterinius kapiliarus, kurie apraizgo nefrono kanalėlius. Arteriniai kapiliarai pereina į veninius. Šie stambėdami sudaro inksto veną, kuri išteka pro inksto vartus.

Reabsorbcijos fazė: Pirminis šlapimas, tekėdamas kanaliukų sistema, yra reabsorbuojamas atgal į kraują (kanalėlių plotas 40-50m²). Grįžta 99% vandens, Na, K, Cl elektrolitai, gliukozė, amino rūgštys. Į tiesųjį surenkamą kanaliuką suteka galutinis šlapimas.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 719 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (682 žodžiai)
  • Gintare
  • Šlapimo sistema
    10 - 8 balsai (-ų)
Šlapimo sistema. (2016 m. Vasario 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/slapimo-sistema.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 08:13
×