Slaptažodžių patikimumas ir saugumas


Paveikslų sąrašas. Įvadas. Slaptažodžių patikimumas, stiprūs ir silpni slaptažodžiai. Saugių slaptažodžių sudarymo principai ir metodai. Kombinatorinė priklausomybė nuo naudojamo simbolių rinkinio ir simbolių skaičiaus. Programinės priemonės – generatoriai, slaptažodžių patikimumo tikrinimo on-line priemonės ir kita programinė įranga. Išvados. Bibliografinių nuorodų sąrašas.

Sparčiai besivystant informacinėms technologijoms pastaraisiais metais kiekvienas iš mūsų esame priversti naudotis naujomis bendravimo ir komunikavimo priemonėmis, lankomės socialiniuose tinkluose, skaitome naujienas, naudojamės elektronine bankininkyste arba elektroniniu paštu. Tačiau šalia gausaus pasirinkimo virtualiame pasaulyje yra svarbu nepamiršti, kad saugių slaptažodžių sudarymas yra užtikrintumo ir apsaugos nuo elektroninių nusikaltėlių garantas. Kodėl dažnai mes kuriame lengvai atspėjamus slaptažodžius? Kiekvienas iš mūsų žinome, kad kuriami slaptažodžiai turi būti sudėtingi. Iš mūsų nuolat yra prašoma ilgų, sunkiai atspėjamų, iš skaičių bei raidžių sudarytų derinių. Tačiau dažnai užsiregistruojant į kokią nors svetainę yra įvedamas slaptažodis, kuris dažnam iš mūsų yra lengvai įsimenamas trumpas ir kartais susijęs su asmeniniais duomenimis. Tačiau pagal P. Januszkiewicz (2013) kiekvieno asmens naudojami slaptažodžiai yra tarsi asmeniniai buto raktai. ,,Gavę juos piktavaliai gali pridaryti daug žalos, kurią ištaisyti kainuos daug laiko, nervų, o gal ir pinigų. Liūdna technologijų milžinių, tokių kaip „Adobe“ ar „Linkedin“, patirtis rodo, kad absoliutaus imuniteto neturi niekas, taigi pasirūpinti patikima apsauga virtualioje erdvėje privalo patys vartotojai“.

Darbo objektas – Slaptažodžių patikimumas/saugumas, saugių slaptažodžių sudarymo principai ir metodai,

Darbo tikslas – Išnagrinėti slaptažodžių patikimumą/saugumą, saugių slaptažodžių sudarymo principus ir metodus, kombinatorinę priklausomybę nuo naudojamo simbolių rinkinio ir simbolių skaičiaus.

2) skaitmenų įmaišymas, mažosios ir didžiosios raidės bei specialiųjų simbolių buvimas ($, #, etc. ) (TheFreeDictionary, 2006 b).

Slaptažodžių stiprumas matuojamas taip vadinamuoju bito stiprumu, tuo pačiu metodu, kuris skirtas matuoti užkodavimo stiprumui. Bito stiprumas paprastai nurodo bendrą „permutations“ skaičių. Bito stiprumas paskaičiuojamas paimant visų vieno simbolio galimų variantų skaičių ir padauginant jį iš slaptažodžio ilgio (simbolių skaičiaus). Vieno simbolio variacijų skaičius yra išreiškiamas slaptažodžio politika (schema, kurios turi būti laikomasi sudarant slaptažodį) bei informacijos entiopija (slaptažodžio atsitiktinumu). (Wikipedia, 2007 b). Slaptažodžių stiprumą kiekvienas naudotojas gali nesunkiai pasitikrinti neatliekant sudėtingų matematinių skaičiavimų. Internete gausu slaptažodžių stiprumo matuoklių, besiskiriančių savo algoritmais, stiprumo matavimo skalėmis, prieinamumu. Didžioji dalis jų yra nemokamos. Kai kurios svetainės, ypač pašto, bankinės sistemos, kai kurie turinio valdymų sistemų moduliai jau turi slaptažodžio stiprumo tikrinimo priemonę, taigi naudotojas, kurdamas slaptažodį iš karto gali pasitikrinti, ar pakankamai saugūs jo duomenys. (K. Tomkevičius, 2008, p. 12-14)

Kita vertus, ne vien slaptažodžio stiprumas lemia duomenų apsaugą. Dažnai saugumas yra aukojamas vardan patogumo – naudotojas, norėdamas prisiminti savo slaptažodį, dažniausiai jį sudaro taip, kad slaptažodis keltų jam asociacijas, kurios padėtų jam prisiminti slaptažodį. Dažnai tai yra įvairios datos, artimų žmonių vardai, kiti bendriniai ir tikriniai žodžiai. Visa tai, pažįstant asmenį arba jo aplinka, padidina galimybes atspėti naudotojo slaptažodį. O jei naudotojas turi ne vieną vietą, kur naudojamas tas pats slaptažodis (šiuolaikinėje informacijos visuomenėje tai yra vis rečiau pasitaikantis atvejis)? Atspėjus slaptažodį vienoje vietoje, pažeidžiama tampa ir informacija kitose vietose, kur prieiga prie jos saugoma tuo pačiu slaptažodžiu. Trečias atvejis kaip informacija apie asmens prisijungimus gali nesunkiai patekti į piktavališkas rankas yra pakankamas kiekis šnipinėjimo ir duomenų perėmimo programinės ir techninės įrangos. Naudotojo kompiuteryje gali būti įdiegta viena ar kelios programos, kurios fiksuoja visus naudotojo atliekamus veiksmus ir spaudomus klavišus. Paskui šią informaciją gali patikrinti programą instaliavęs žmogus.

  • Informatika Referatas
  • Microsoft Word 358 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2996 žodžiai)
  • Monika
  • Slaptažodžių patikimumas ir saugumas
    10 - 10 balsai (-ų)
Slaptažodžių patikimumas ir saugumas. (2015 m. Spalio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/slaptazodziu-patikimumas-ir-saugumas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 01:34
×