Slaugytojo(-s) vaidmuo atliekant hemodializę


Įvadas. Dėstomoji dalis Inkstų funkcija. Inkstų nepakankamumas ir simptomai. Inkstų nepakankamumo diagnostika. Kas yra hemodializė. Hemodializės aparato veikimas. Slaugytojo(-s) vaidmuo atliekant hemodializę. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas. Paveikslų sąrašas.

Lėtinės ligos pasaulyje šiandien yra pagrindinės sergamumo ir mirtingumo priežastys, aplenkusios anksčiau vyravusias infekcines ligas [7]. Visame pasaulyje sparčiai daugėja pacientų, sergančių galutinės stadijos inkstų nepakankamumu, kuriems reikalinga pakaitinė inkstų terapija. Nors hemodializių techninė bazė pagerėjo (tobulesni aparatai, biosuderinamos dializatorių membranos, geresni vandens valymo įrenginiai ir kt.), išlieka didelis hemodializėmis gydomų pacientų mirtingumas [1].

Pasiruošimas hemodializės procedūrai. Prieš kiekvieną procedūrą kiekvienam pacientui yra paruošiamas hemodializės aparatas ir ekstrakorporinės apytakos ratas (vienkartinės kraujo linijos ir dializatorius) [9].

Paciento būklės stebėjimas hemodializės procedūros metu. Būtina stebėti paciento padėtį, atkreipti dėmesį į neramius, sujaudintus pacientus. Širdies susitraukimų dažnį matuoti kas valandą esant reikalui ir dažniau. Stebėti arterioveninės jungties ir punkcinių adatų būklę dėl infiltracijos ir kraujavimo iš dūrio vietos. Atkreipti dėmesį į pacientus dažnai keičiančius padėtį, kad judant neatsiklijuotų lipni juosta ir neiškristų adatos [9,10,11].

Hemodializės metu būtina stebėti ekstrakorporinės apytakos ratą dėl krešėjimo. Jei ekstrakorporinės apytakos ratas ar jo dalys (dializatorius, kraujo linijos) užkrešėjo visiškai, slaugytojai juos turi keisti laikantis sterilumo technikos ir infekcijos kontrolės reikalavimų. Pacientams, sergantiems cukriniu diabetu, esant reikalui, reikia matuoti gliukozės kiekį kraujyje ir atpažinti artėjančios hipoglikeminės ar diabetinės komos požymius. Pagal gydytojo paskyrimus pacientams yra atliekamos injekcijos, girdomi vaistai, matuojama temperatūra, prijungiama lašelinė infuzija, užrašoma elektrokardiograma ir kt. [9,10].

Dializės aparato parametrų stebėjimas ir vertinimas. Dializės aparatas užprogramuojamas taip, kad būtų galima stebėti svarbių aparato funkcijų pokyčius. Dializės aparate galima sekti informaciją apie paciento kraujo, tekančio ekstrakorporinės apytakos ratu, temperatūrą, kraujo tėkmės greitį, arterinį, veninį ar transmembraninį slėgius, elektrolitų koncentraciją dializuojančiame tirpale ir kt. Slaugytojai turi pastebėti HD aparato parametrų nukrypimus nuo normos ir imtis tinkamų veiksmų [9,10,11].

Nepageidaujamų įvykių ir HD komplikacijų valdymas. Vykstant dializės procedūrai pacientui gali pasireikšti komplikacijos. Dažniausios jų – hipotenzija, raumenų mėšlungis, galvos svaigimas, kurį gali sukelti hipertenzija. Rečiau įvykstančios komplikacijos – tai hiperjautrumo tipo reakcijos, kurios gali pasireikšti alergija į vienkartines priemones ar vaistus, disekvilibrinis sindromas, oro embolija, hemolizė, traukuliai, sąmonės praradimas ir širdies sustojimas. Slaugytojai dirbantys HD klinikose turi pastebėti gręsiančias komplikacijas ir teikti tinkamą pagalbą joms įvykus. Pacientai turi būti atitinkamai slaugomi pykinimo, vėmimo, viduriavimo metu [9,10].

  • Slauga Referatas
  • Microsoft Word 115 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1798 žodžiai)
  • Universitetas
  • Živilė
  • Slaugytojo(-s) vaidmuo atliekant hemodializę
    10 - 4 balsai (-ų)
Slaugytojo(-s) vaidmuo atliekant hemodializę. (2015 m. Lapkričio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/slaugytojo-s-vaidmuo-atliekant-hemodialize.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 23:36
×