Slaugytojo vaidmuo po galvos smegenų insulto


Lentelių sąrašas. Paveikslų sąrašas. Įvadas. Naudojamos sąvokos ir terminai. Insultas. Jo rūšys, rizikos veiksniai. Slaugos problemos ir slaugytojos vaidmuo. Pasekmės ir priemonės motorikos sutrikimų atveju – slaugytojos veikla. Paciento kasdienė veikla ūmiu periodu. Pasekmės ir priemonės sensorinių bei neuropsichologinių sutrikimų Atveju – slaugytojos veikla. Slaugytojos darbo ypatumai, esant kalbos ir psichikos pokyčiams ūmiu periodu. Slaugytojos darbo ypatumai prižiūrint pacientus, patyrusius galvos smegenų insultą Ūmiu periodu, tyrimas. Tyrimo pagrindimas. Tyrimo rezultatai. Išvados. Cituota ir naudota literatūra. Santrauka. Summary. Priedai. Priedas. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymas. Priedas. Anketa.

Temos aktualumas. Daugumoje šalių galvos smegenų insultas yra viena pagrindinių sveikatos problemų bei trečioji pagal dažnį (po širdies bei navikinių ligų) mirties priežastis. kasmet pasaulyje nuo galvos smegenų insulto miršta apie 4,7 mln.žmonių. Iš jų 3,2 mln. žmonių miršta besivystančiose ir 1,5 mln. – išsivysčiusiose šalyse. Dar apie 4,7 mln. asmenų, ištiktų galvos smegenų insulto, kasmet tampa invalidais visam gyvenimui. Galvos smegenų insultą apibūdina kaip pagrindinę fizinio invalidumo priežastį tarp vyresnių kaip 60 m. asmenų.

Vien JAV per metus užregistruojama apie 500 000 naujų insulto atvejų, iš kurių mažiau nei pusė baigiasi mirtimi. Iš išgyvenusių apie 10 proc. pacientų nepastebima didesnių liekamųjų pažeidimo reiškinių, 40 proc., pacientų išlieka nedideli negalios ir invalidumo reiškiniai, dar 40 proc. – konstatuojami ryškesni invalidumo reiškiniai, kuomet pacientams reikalinga didesnė ar mažesnė apsitarnavimo pagalba, 10 proc., ligonių reikia slaugos. Apie 30 proc. išgyvenusių po insulto gali sugrįžti į darbą (19, p. 5).

Literatūros duomenimis insulto padariniai reikšmingai turi įtakos visuomenės socialiniams bei ekonominiam gyvenimui. Šią ligą galima apibūdinti kaip pagrindinę fizinio invalidumo priežastį tarp vyresnių negu 60 m. asmenų. Pagal 2001 m. statistiką Lietuvoje invalidais daugiausia tampama po galvos smegenų insulto: dėl jo invalidais tapo daugiau kaip trečdalis 35,7 proc. visų asmenų. Be to tarp visų 2001 m. pripažintų invalidais dėl galvos smegenų insulto beveik du trečdaliai 60,4 proc. buvo pripažinta I grupės invalidais, tai yra asmenimis, kuriems reikalinga visa kito asmens slauga (8, p. 14).

Pasirinkimo motyvai. Dauguma persirgę galvos smegenų insultu žmonių turi laikinų ir ilgalaikių sveikatos problemų, tokių kaip sumažėjęs fizinis pajėgumas, ir su tuo susijęs nedarbingumas, taip pat psichologinių bei emocinių sutrikimų. Negalią sąlygoja galvos smegenų kraujagyslių pažeidimo laipsnis, taip pat efektyvi medicininė, psichologinė ir socialinė pagalba.

Darbo autorė mano, kad galvos smegenų insulto problema yra labai aktuali.

Atskleisti slaugytojos vaidmenį ir slaugos problemas, slaugant pacientus, patyrusius galvos smegenų insultą ūmiu periodu, priklausomai nuo ligos eigos ir pažeidimo pobūdžio.

Ištirti slaugytojos darbo ypatumus, prižiūrint pacientus, patyrusius galvos smegenų insultą, ūmiame ligos periode.

Literatūros analizė atlikta siekiant pateikti kas tai yra insultas, jo tipai, simptomai, rizikos veiksniai, insulto sukelti sutrikimai ir slaugytojos vaidmens svarba, siekiant optimalios slaugos pacientams, patyrusiems galvos smegenų insultą.

Anketinė apklausa atlikta, siekiant ištirti slaugytojų veiklos galimybes pacientams, patyrusiems galvos smegenų insultą ūmiame ligos periode ir išsiaiškinti dažniausiai dominuojančius rizikos faktorius, pranašaujančius simptomus, insulto sukeltus sutrikimus, komplikacijas ir slaugytojų darbo svarbą pacientams.

Tyrimo charakteristika. Anketos buvo išdalintos slaugytojoms, dirbančioms Viešojoje įstaigoje Utenos apskrities ligoninėje neurologiniame skyriuje. Tyrimo metu duomenys buvo surinkti naudojant anketinės apklausos metodą. Apklausai naudotą anketą sudarė tyrėjas. Anketoje yra 26 klausimai, iš kurių yra klausimų apie slaugytojų amžių, lytį, išsilavinimą, medicininį darbo stažą bei apie pacientų, sergančių galvos smegenų insultu ūmiame ligos periode kylančios problemos, sutrikimus, komplikacijas ir jų sprendimo būdus. Prie pateiktų klausimų yra galimybė parašyti savo nuomonę ar pasirinkti tai, kas joms priimtina. Anketa konfidenciali. Tyrime dalyvavo 15 slaugytojų. Tyrimas atliktas 2006 rugsėjo 4 – 5 dienomis.

Darbo struktūra. Baigiamąjį darbą sudaro ... puslapiai, iš jų ... psl. turinys, ... psl. lentelių sąrašas, ... psl. paveikslų sąrašas, ... psl. įvado, ... psl. naudojamų sąvokų ir terminų sąrašas. Teorinę dalį sudaro .... puslapiai, tiriamąją dalį sudaro .... puslapiai, rekomendacijos, šešios darbo išvados ir du pasiūlymai, santrauka lietuvių ir anglų kalbomis, cituotos ir naudotos literatūros sąrašas, priedas, kurį sudaro anketa.

Disfagija – rijimo sutrikimai (19, 2001, p. 8).

Funkcijos sutrikimas – bet koks psichologinis fiziologinis funkcijos ar anatominės struktūros pažeidimas ar netekimas (18, 1998, p. 116).

Gyvenimo kokybė – individų ar žmonių grupių suvokimas kaip jie įsivaizduoja būti patenkintiems ir ko reikia, kad pasiektų džiaugsmą ir laimę (18, 1998, p. 113).

Hemianopsija – regėjimo sutrikimas (4, 1999, p. 662).

Hemiparalyžius – paralyžiuotos abi galūnės toje pačioje kūno pusėje (4, 1998, p. 616).

Kineziterapija – gydymas judesiu (19, 2001, p. 21).

  • Microsoft Word 321 KB
  • 2015 m.
  • 68 puslapiai (12864 žodžiai)
  • Kolegija
  • Vaida
  • Slaugytojo vaidmuo po galvos smegenų insulto
    10 - 1 balsai (-ų)
Slaugytojo vaidmuo po galvos smegenų insulto. (2015 m. Balandžio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/slaugytojo-vaidmuo-po-galvos-smegenu-insulto.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 23 d. 18:28
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo