Sliekinio reduktoriaus projektas


Sliekinės pavaros sukabinime veikiančios jėgos. Velenų skaičiavimai. Guolių apkrovimo nustatymas. Guolių ilgaamžiškumo skaičiavimas. Pleištų parinkimas ir patikrinimas. Reduktoriaus korpuso pagrindinių parametrų skaičiavimas. Išvados. Literatūra.

Reduktorius - krumplinės arba sliekinės pavaros sudarančios atskirą agregatą. Reduktorius yra uždaroji krumplinė pavara. Perduodant sukamąjį judesį reduktoriai mažina varomojo veleno kampinį greitį ir didina sukimo momentą. Reduktoriai projektuojami kaip tarpiniai mechanizmai konkrečiai mašinai arba pagal varomojo veleno sukimo momentą ir kampinį greitį nenurodant konkrečios jo paskirties. Reduktoriai montuojami transporto mašinose, kelimo mašinose, staklėse ir kituose įrenginiuose tarp variklio (jėgos šaltinio) ir darbo mašinos (vartotojo).

Konstruktyviniai ir pavaros parametrų skaičiavimai

Jei σH reikšmė viršija σadm daugiau kaip 5 % arba būna mažesnė daugiau kaip 15 %, laikoma, kad pavara suprojektuota netinkamai. Vienu ir kitu atveju reikia keisti pavaros parametrus ir patikrinti kontaktinį įtempį.

Velenų projektavimas prasideda orientaciniu reduktoriaus greitaeigio veleno išėjimo galo skersmens nustatymu. Skaičiuojame iš stiprumo sąlygos sukimui pagal formulę:

Kai greitaeigio veleno galas jungiamas su variklio velenu mova, reikia, kad šių velenų skersmenų skirtumas neviršytų 20 %. Priešingu atveju standartine mova sujungti nepavyks.

Slieko veleno skersmuo po guoliu:

d1g = 1,2 ·dv1 =1.2*13=15.6

Radialiniai guoliai yra skirti priimti radialines apkrovas, nors jie gali atlaikyti ir abiejų krypčių ašines apkrovas. Radialiniai-ašiniai guoliai naudotini tada, kai apkrovimas yra mišrus, t.y. vienu metu veikia radialinė jėda Fr ir vienos krypties ašinė jėga Fa. Juos tikslinga naudoti ir tada, kai veikia tik viena kuri nors apkrova. Ašiniai-radialiniai guoliai naudotini tada, kai veikia mišrios apkrovos, tačiau ašinė jėga Fa būna didesnė už radialinę Fr. Ašiniai guoliai atlaiko tik ašines apkrovas.

Standartiniams riedėjimo guoliams yra nustatyti 5 tikslumo laipsniai (tikslumo didėjimo tvarka): 0, 6, 5, 4 ir 2. Daugelio bendrosios paskirties mašinų velenams naudojami 0 arba 6 tikslumo klasės guoliai

Kadangi sliekinės pavaros sukabinime veikia mišri apkrova ir atsiranda didelės ašinė jėga, tai tikslinga rinktis rutulinius radialinius-ašinius guolius. Juos renkamės pagal 5 – tame skyriuje apskaičiuotus velenų skersmenis po guoliu. Iš guolių katalogo pasirenkame šiuos guolio parametrus:

vidinio žiedo skersmenį d;

išorinio žiedo skersmenį D;

Skaičiuojame slieko veleno atramų apkrovimą. Atramas pažymime raidėmis A ir B. Sukabinime veikiančių jėgų skaičiavimas pateiktas 4 skyriuje.

Nustatomas atstumas tarp slieko vidurio ir atramų:

Horizontalioje plokštumoje xoz veikia apskritiminė jėga Ft1, vertikalioje yoz veikia dvi jėgos – radialinė Fr1 ir ašinė Fa1. Atramose nustatome reakcijų kryptis: horizontalioje plokštumoje XA ir XB, lygiagrečias ašiai X, vertikalioje plokštumoje – YA ir YB , lygiagrečias ašiai Y.

Kadangi velenas apkrautas simetriškai, tai horizontalioje plokštumoje reakcijos bus lygios:

čia d1 – slieko dalijamasis skersmuo, mm.

Iš šių lygčių randame atramines reakcijas YA ir YB.

Patikrinimui parašome pusiausvyros lygtį:

∑ FY = 460 - 469 + 9 = 0

Randame sumines atramines reakcijas:

Tarp korpuso sienelės ir sliekračio išorinio skersmens paliekamas 15 mm tarpas. Tiek pat paliekama tarp korpuso vidinės sienelės ir sliekračio stebulės galo.

Atstumas tarp sliekračio veleno atramų ir sliekračio vidurio:

Riedėjimo guolis, jei jis tinkamai įtvirtintas ir gerai apsaugotas nuo neigiamo aplinkos poveikio, tinka naudoti tol, kol dėl nuovargio pradeda trupėti susiliečiantys paviršiai. Tai atsitikus, toliau guolio eksploatuoti negalima.

  • Mechanika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 3141 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (3179 žodžiai)
  • Universitetas
  • Martynas
  • Sliekinio reduktoriaus projektas
    10 - 9 balsai (-ų)
Sliekinio reduktoriaus projektas. (2015 m. Birželio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/sliekinio-reduktoriaus-projektas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 08:31
×