Smegenų anatomija ir funkcionavimo principai


Referatas smegenų anatomija ir funkcionavimo principai smegenų žievės skiltys ir projekcinės zonos. Didžiųjų pusrutulių žievė –. Sužalojus kaktinę skiltį žmogaus emocinis atsakas gali tapti neįprastas , gali atsirasti ryškios emocijų permainos. Sutrenkus šią smegenų dalį prastėja orientacija , sunkiai suvokiami arba visiškai nebesuvokiami stimulai , sunku atlikti net paprasčiausius matematinius veiksmus. Pažeidus šią smegenų sritį atsiranda galimybė dalinai arba visiškai apakti.

Didžiųjų pusrutulių žievė – tai didžiųjų pusrutulių paviršius iš pilkosios medžiagos, kuri suformuoja daugybę nelygumų, išlingavimų. Tai aukščiausias CNS darinys su sudėtingiausia, labiausiai diferencijuota sandara, atsakingas už sudėtingiausias psichines ir motorines funkcijas (kalbą, aukščiausias emocijas, intelektą ir t.t.).

1) Hierarchinės sandaros dėsnis, pagal kurį ankščiau (vaikystėje) suformuotų žievės sričių pažeidimas neišvengiamai veda prie vėliau besivystančių jos formų netobulumo, o kai žemesnių sričių pažeidimai įvyksta jau susiformavus visai žievės struktūrai, jie gali būti kompensuojami aukštesnių žievės lygių.

2) Nykstančio specifiškumo dėsnis nurodo į tai, jog hierarchinės žievės sritys, pereinant nuo pirminių vietų prie asociacinių, palaipsniui praranda savo modalinę specializaciją konkrečios funkcijos atlikimui (pvz. regai, klausai, motorikai ir t.t.) ir pereina prie labiau abstrakčios, simbolinės specializacijos.

3) Progresyvios lateralizacijos dėsnis išreiškia aukščiausių psichikos funkcijų tendenciją asocijuotis su vieno iš pusrutulių žievės struktūromis, kai tuo tarpu paprastesnės funkcijos lokalizuojasi abiejų pusrutulių žievėje pakankamai simetriškai.

Didžiųjų smegenų pusrutulių žievė yra skiriama į kaktinę, momeninę (viršugalvio), smilkininę ir pakaušinę skiltis bei salą.

Kaktinė skiltis. Tai priekinė skiltis, esanti smegenų priekyje. Atsakinga už žmogaus sprendimų priėmimą, planavimą. Taip pat už samprotavimą, dalinai už judėjimą, emocijas bei ekspresyvų kalbėjimą. Įgalina žmogų suvokti atliekamų veiksmų pasekmes, suvokti, kuris sprendimas būtų geresnis ar blogesnis, nustatyti tam tikrų dalykų panašumus ir skirtumus.

Momeninė skiltis. Tai viršugalvio skiltis, atsakinga smegenų žievės dalis atsakinga judėjimą, orientaciją, atpažinimą bei stimulų suvokimą, taip pat už temperatūros, lietimo, skausmo suvokimą, kalbos procesą. Aktyvi liečiant odą.

Pakaušinė skiltis. Ši skiltis neturi aiškių ribų, skiriančių ją nuo momeninės ir smilkininės skilčių. Joje yra regos centras. Atsakinga už vaizdo apdorojimą ir kitas regėjimo funkcijas.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 108 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1678 žodžiai)
  • Monika
  • Smegenų anatomija ir funkcionavimo principai
    10 - 2 balsai (-ų)
Smegenų anatomija ir funkcionavimo principai. (2015 m. Gegužės 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/smegenu-anatomija-ir-funkcionavimo-principai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 04:48
×