Smegenų dangalai


Galvos ir nugaros smegenų dangalai meninges. Galvos ir nugaros smegenų skystis. Smegenų kraujo apytaka.

Galvos ir nugaros smegenis dengia trys apvalkalai: kietasis (dura mater), voratinklinis (arachnoidea encephali), švelnusis (pia mater encephali). Visi dangalai yra kilę iš vidurinio gemalinio lapelio - mezodermos.

Kietasis dangalas sudarytas iš plokštelinio skaidulinio jungiamojo audinio. Nugaros smegenų kietasis dangalas yra pailgos formos maišelis, dengiantis išilgai nugaros smegenis. Tarp kietojo nugaros smegenų dangalo ir stuburo antkaulio yra epidurinis tarpas. Išilgai stuburo kietasis dangalas fiksuojasi ataugomis, kurios prisitvirtina prie tarpslankstelinių angų antkaulio.

Galvos smegenų kietasis dangalas yra po pat kaukolës kaulais ir atstoja vidinį antkaulį (galvos smegenų dangaluose nëra epidurinio tarpo). Iš kietojo dangalo išeina ataugos, skiriančios abu pusrutulius, pusrutulius nuo smegenëlių ir kamieno. Didžiausia atauga - vadinamasis smegenø pjautuvas, skiriantis abu didžiuosius pusrutulius. Kita atauga - smegenëlių dangalas. Ji skiria pusrutulių pakaušio skiltį nuo smegenëlių. Kietojo dangalo dublikatūrose susidaro ertmës arba ančiai, kuriuos užpildo veninis kraujas, atitekantis iš smegenų, klausos ir regëjimo organų, viršutinës veido dalies. Veniniai ančiai tarpusavyje susijungia. Iš veninių ančių kraujas suteka į Jungo veną, o iš ten patenka į širdį.

  • Microsoft Word 8 KB
  • 2015 m.
  • 3 puslapiai (744 žodžiai)
  • Emzik
  • Smegenų dangalai
    10 - 6 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Smegenų dangalai. (2015 m. Balandžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/smegenu-dangalai.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 07 d. 06:01
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo