Prezidentas Antanas Smetona – diktatorius ar Lietuvos kūrėjas?


Prezidentas antanas smetona referatas. Projektai apie a.smetona. Skaidres lietuvos prezidentai.

Prezidentas Antanas Smetona – diktatorius ar Lietuvos kūrėjas? A. Smetona gimė 1874 m. Rugpjūčio 10 d. Taujėnų valsčiaus Užulėnio kaimo (Ukmergės rajonas) neturtingo valstiečio šeimoje (tėvas turėjo 20 ha žemės). Seniau jo protėviai buvo kunigaikščių radvilų baudžiauninkai.

A. Smetona gimė 1874 m. Rugpjūčio 10 d.

Istorikas m. Biržiška rašo, jog ,,smetona pasižymėjo savo lėtu būdu ir ramiu galvojimu, palinkimu į atitrauktinį bendrų klausimų nagrinėjimą, drąsa reikšti nuomones, kad ir priešingas daugelio, net daugumos nusistatymui, sugebėjimu apie save spiesti žmones, kad ir be didelės atrankos, bet pasiduodančius jo autoritetui, kitus net, dėl per didelio jo pasitikėjimo prisiartinusiais prie jo žmonėmis, vėliau tat piktam panaudojančius, svarbiose savo ar tautos valandose ne kartą pasireiškė nelauktu tvirtumu ir ryžtingumu [1 biržiška m. Lietuvių tautos kelias. – los angeles. – – p. ].

Pirmas a. Smetonos konfliktas su caro valdžia įvyko 1896 m. , kai jis mokėsi mintaujos gimnazijoje. Tuo metu visi vaikai buvo versdami prieš pamokas kalbėti maldą rusiškai. Smetona ir keliolika kitų mokinių atsisakė tai daryti ir buvo pašalinti iš gimnazijos. Tada a. Smetonai teko važiuoti į peterburgą pas rusijos švietimo ministrą ir prašyti leidimo baigti mokslą. Jo prašymas buvo patenkintas, ir smetona pratęsė mokslą peterburgo gimnazijoje.

Vėliau a. Smetona įstojo į peterburgo universitetą, kur studijavo teisę. Jį visada labiausiai traukė filologijos mokslai, bet teisės pasirinkimą lėmė perspektyvesnės karjeros siekimas.

Nepaisant smetonos priešiškumo marksizmo idėjoms, jis dalyvaudavo studentiškuose protestų mitinguose ir už tai 1899 m. Buvo ištremtas į vilnių, bet po mėnesio jam buvo leista grįžti į peterburgo universitetą.

1902 m. A. Smetona buvo suimtas už Lietuviškų knygų laikymą, bet po dviejų savaičių paleistas dėl įkalčių stokos. Tais pačiais metais jis baigė studijas universitete ir grįžo į Lietuvą.

Kiek vėliau a. Smetona buvo išrinktas į seimą, kaip ldp kandidatas. Būdamas ldp atstovas, a. Smetona dirbo ne vien savo partijos labui, bet daugiausia dėmesio skyrė visai tautai dominančioms temoms.

A. Smetona dažnai pasisakydavo už ,,kultūriškąją kovą [2 j. S-lius [basanavičius j. ]. Iš didžiojo vilniaus seimo istorijos. – v. – l. ], tai yra be ginklų ir kraujo. Tikriausiai jis suprato sukilimo neperspektyvumą, todėl daugiausia dėmesio skyrė kultūriniam Lietuvių vystymui.

1905-1906 metais a. Smetona pamažu tampa tautininku ir pasitraukia iš ldp. O 1907 m. Spalį su j.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2010 m.
  • 13 puslapių (2629 žodžiai)
  • Universitetas
  • Valdas
  • Prezidentas Antanas Smetona – diktatorius ar Lietuvos kūrėjas?
    9 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Prezidentas Antanas Smetona – diktatorius ar Lietuvos kūrėjas?. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/smetona.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 19 d. 13:04
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo