Smurtas artimoje aplinkoje namų darbas


Įvadas. Smurto samprata ir rūšys. Smurto artimoje aplinkoje statistika ir atsakingų institucijų veikla. Išvados. Literatūros sąrašas. Įvadas.

Artimoje aplinkoje gali būti viena arba kelios, o galbūt ir visos dažniausiai pasitaikančios smurto artimoje aplinkoje rūšys: psihcologinis, fizinis, seksualinis ir ekonominis.

1) Psichologinis (emocinis) smurtas - tai dažniausiai įžeidžiantys žodžiai, pastabos, draudimai, gąsdinimas, kuriais yra siekiama asmenį įskaudinti, įbauginti, priversti suvokti priklausomybę nuo skriaudėjo, tai yra pažeisti aukos vidinį pasaulį.

2) Grsinimai – tai susiję su grasinimu nužudyti, - vienas pavojingiausių psichologinio smurto rūšių, todėl yra labai svarbu išsiaiškinti ar tai reali grėsmė aukai. Tai dažniausiai vyksta tarp susituokusių porų ar sugyventinių. Grėsmė aukai padidėja, kai auka ketina nutraukti santykius su smurtautoju. Kitaip tariant, kai susvyruoja smurtautojo „autoritetas“. Tai dažniausiai liečia smurto artimoje aplinkoje aukas moteris. Tuomet gali atsirasti dar vena smurto forma „skyrybų smurtas“. Smurtautojais negimstama, jais tampama. Tai išmoktas elgesys. Todėl labai svarbus šeimos modelis, kurį mato vaikai, augantys šeimose ir formuojantys savo pasaulėžiūrą ir supratimą apie gyvenimą.

4) Seksualinis smurtas – tai kėsinimasis ne tik į gyvybę, sveikatą, kūno neliečiamumą, bet ir į gyvybę, t.y. tuo pačiu metu seksualiniame smurte suderinti fizinio ir psichologinio smurto bruožai.

5) Ekonominis smurtas – tai finansinė priklausomybė nuo kito asmens, kuri pasireiškia, kai draudžiama aukai mokytis arba dirbti, turėti asmeninių lėšų ir jomis disponuoti, kai neskiriama finansų pagrindiniams poreikiams (maistui, vaistams ir pan.)

Smurto artimoje aplinkoje smurto rūšys gali būti ir visos kartu, todėl pagalba tokiai aukai labai svarbi ir reikšminga ir toleruoti bei taikstytis su smurtu ar nesitaikstyti su smurtu turi nuspręsti pati smurto artimoje aplinkoje auka.

Klaidingai galvojama, kad smurtas vyksta asocialiose šeimose. Smurtas egzistuoja visuose socialiniuose sluoksniuose: tai gali būti teisėjas, gydytojas, advokatas, seimo narys, mokytojas, kunigas, policijos pareigūnas, statybininkas, bedarbis ir t. t.

Pagrindinė priežastis, dėl kurios nukentėją asmenys nėra linkę pranešti apie smurto atvejus yra gėda arba lojalumas, ypač kai smurtauja gimnaičiai.

Pastaraisiais metais Europos Sąjungoje įvyko įvairių pokyčių šeiminio smurto prieš moteris klausimu: buvo pasiūlytos programos ir priemonės, atkreipiančios visuomenės dėmesį į surto problematiką, užkertančios jam kelią.

  • Microsoft Word 32 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2148 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mantas
  • Smurtas artimoje aplinkoje namų darbas
    10 - 8 balsai (-ų)
Smurtas artimoje aplinkoje namų darbas. (2015 m. Gruodžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/smurtas-artimoje-aplinkoje-namu-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 02:58
×