Smurtas prieš moteris (2)


Įvadas. Smurtas prieš moterį šeimoje. Smurto rūšys, priežastys ir pasekmės. Buitinio smurto kategorijos. Psichinis (emocinis) smurtas. Ekonominis smurtas. Ekonominio (buitinio) smurto priežastys. Ekonominio (buitinio) smurto pasekmės. Patirto smurto padariniai tolesniam moters gyvenimui. Priedas. Išvados. Literatūra.

Pagrindinis šio darbo tikslas – išanalizuoti smurto šeimoje prieš moteris problemos aktualumą.

Darbo uždaviniai : 1. Išsiaiškinti smurto prieš moterį priežastis;

Kalbant apie smurtą prieš moteris, pagrindinė problema - smurtas santuokinėje šeimoje. Smurtas šeimoje nepaiso rasinių, klasinių ir ekonominių skirtumų, jis gali pasireikšti bet kurioje šeimos gyvenimo pakopoje, tačiau nustatytas tam tikras, kol kas neišaiškintas, neigiamas ryšys tarp amžiaus ir visų prievartos formų. Tyrimai rodo, kad apie 90 % smurtinių veiksmų atlieka vyrai. Prievarta namuose beveik visada susijusi su valdžia, todėl dažniausiai aukomis tampa moterys ir vaikai.

Prieš analizuojant atskiras prievartos rūšis būtina išsiaiškinti dar vieną terminą – tai šeiminė prievarta, kai kur minima kaip „buitinis smurtas“. Tikslaus šeiminio smurto apibrėžimo nerasime. Beveik visais atvejais šeiminio smurto aukomis tampa moterys ir vaikai. Analizuoti šeiminio smurto problemas ypač svarbu ir dėl to, jog aukomis tapusios moterys dažniausiai yra nepajėgios apsaugoti nuo jo ir savo vaikus. Nėra specialiųjų normų, kurios numatytų atsakomybę tik už smurtą prieš moteris, nors buitinio smurto aukomis dažniausia yra moterys. Įstatymais numačius skirtingą lyčių padėtį, tai netgi galima būtų traktuoti kaip lygių galimybių pažeidimu.

Išskirtinos šios smurto rūšys: fizinis, emocinis, psichinis, seksualinis, ekonominis, asmens nepriežiūra, terorizavimas ir kt. Smurto rūšių atskyrimas yra sąlyginis dalykas, nes retai pasitaiko, kad viena smurto forma būtų atskirta nuo kitos. Akivaizdu, kad aukos patiria visą kompleksą smurto apraiškų. Fizinis, ekonominis smurtas neatsiejamas nuo psichinio, emocinio, o seksualinis - nuo fizinio. Smurto formų atskyrimas nėra savitikslis dalykas, siekiama, kad aukos geriau suvoktų kilusius padarinius ir jų teisinį įvertinimą.

Taigi seksualinis smurtas prieš moterį yra sunkus nusikaltimas, kuris kelia grėsmę ne tik gyvybei, sveikatai, bet ir pažeidžia socialinę laisvę, asmenybės orumą. Moters seksualinis gyvenimas yra labai sudėtingas, susidedantis iš fiziologinių, socialinių ir psichologinių ypatybių.

Psichologiniai išgyvenimai dėl lytinio gyvenimo yra beveik neprieinami aplinkiniams. Dažnai tas problemas moteris išgyvena viena. Daugelis apklausų parodė, kad beveik 70 % moterų kenčia nuo seksualinės prievartos. Ne viena norėtų pasitarti, pasiguosti, gauti tinkamą informaciją.

Sociologinių apklausų metu kas trečia apklausta moteris pripažino patyrusi ar patirianti smurtą, o 17 procentų moterų nuolat kenčia dėl seksualinės prievartos. [Utenis]

Dažniausiai teigiama, kad prievartos priežastys yra sudėtingos, todėl smurto šeimoje negalima paaiškinti viena priežastimi arba vienu teoriniu modeliu. Tačiau akivaizdu, kad smurtas yra glaudžiai susijęs su kai kuriomis esminėmis šeimos ir visuomenės savybėmis. Šiuo metu laikomasi prielaidos, kad smurtavimą šeimoje lemia daugybė įvairių veiksnių, pradedant individualia raidos istorija ir baigiant situaciniais ir visuomeniniais veiksniais. Smurtas dažnai kyla dėl:

• socialinio ekonominio statuso bei išsilavinimo.

• vedybinių konfliktų ar nesutarimų.

Dažnai moterys patiria skriaudą panaudojus fizinį smurtą ir psichologinį spaudimą.

Kiti personaliniai smurto ypatumai - socialinis sluoksnis ir alkoholio poveikis. Masinės informacijos šaltiniai tvirtina, kad smurtas šeimoje būdingas visiems socialiniams sluoksniams. Žmonos mušamos ir žiauriai baudžiami vaikai ne tik žemesniajame socialiniame sluoksnyje. Aukšto išsilavinimo žmonėms taip pat būdingas agresyvus elgesys. Apie tai rašo daug populiarių žurnalų ir laikraščių. Tačiau mes neturėtumėme to priimti paraidžiui. Asmenys su žemesniu profesiniu pasiruošimu, išsilavinimu ir pajamomis užima neaukštas pareigas socialinėje pakopoje, todėl jie su didesne tikimybe elgiasi agresyviai nei tie, kas užima aukštesnes pareigas. Ši galimybė priklauso ir nuo šeimos, kurioje dažnai pastebimas žiaurus elgesys su vaikais, ypatumų.

Dažnai tekdavo girdėti apie darbininkus, girtus grįžtančius namo ir mušančius savo žmonas. Dauguma šeimos vaidų priežastis – alkoholis. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad smurtui šeimoje neįtakojo, kokiam socialiniam sluoksniui priklauso vyras. Reguliariai geriantys vyrai savo žmonas muša dažniau, nei vartojantys alkoholį retai. Šioje situacijoje aukščiausias smurto panaudojimo rodiklis yra darbininkų tarpe, kurie teigiamai atsiliepia apie jėgos panaudojimą prieš žmonas ir tuo pačiu reguliariai išgėrinėja. Nekyla abejonių, kad dauguma žiaurių nusikaltimų įvyksta išgėrus alkoholio. Daugelis vyrų alkoholį naudoja tam, kad užmirštų savo problemas ir tikisi, kad alkoholis sumažins jų pavojaus jausmą, palengvins dvasios skausmą ir padės išsivaduoti nuo kasdienio streso. Deja, jiems ne visuomet pavyksta pasiekti norimo rezultato, ir jų vidinė įtampa nesumažėja. Jie tikisi įgyti ramybę alkoholio pagalba, tačiau jis dažniausiai dar labiau įaudrina emocinį susijaudinimą.Galų gale alkoholis vienu ar kitu būdu padidina agresyvių veiksmų prieš žmones, kurie jiems kelia nerimą, tikimybę.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 41 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (4525 žodžiai)
  • Kolegija
  • Neringa
  • Smurtas prieš moteris (2)
    10 - 2 balsai (-ų)
Smurtas prieš moteris (2). (2015 m. Gruodžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/smurtas-pries-moteris-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 10:33
×