S.Nėris Krinta žvaigždės analizė


Salomeja neris krinta zvaigzdes. S. neris krinta zvaigzdes eilerastis. Eilėraštis kai krinta. Salomeja neris eilerascio analize. Kas kiek krenta zvaigzdes. S neris krinta žvaigždės eilerastis. Salomeja neris krinta zvaigzdes eilerastis. Salomeja neris vel sniegti laiko ir erdves. Salomeja neris zvaigzdes. Krenta zvaigzdes eilerastis.

Šis eilėraštis gali būti pavadintas epišku, kiek, žinoma, toji sąvoka įtelpa į lyrinio vaizdavimo rėmus. Epiškas jis ta prasme, kad pateiktas kaip pasakojimas apie objektyvų, šalia autoriaus esantį įvykį , atsiskleidžiantį apibrėžtoje situacijoje, kurio veikėjai nėra poetės vidinių galių suasmeninimas, kaip, pvz. , “viltyje”, o egzistuoja savarankiškai, nesutapdami su autoriumi. Bet su šiais epiškumo momentais jungiasi, žinoma, specifiškai lyriškas tikrovės suvokimas: įvykis eilėraštyje be galo koncentruotas nužymint tik pagrindines jo gaires, nė kiek nedetalizuojant, užtat labai stipriai emocionaliai jį nuspalvinant.

, viltyje , o egzistuoja savarankiškai, nesutapdami su autoriumi. Galima kalbėti ir apie dramatinius eilėraščio elementus: jo veiksmas kupinas įtampos, jo veikėjų santykiai atsiskleidžia dialoge. Ši epinių, lyrinių ir dramatinių pradų sintezė rodo kūrinio baladinį pobūdį, kurį dar labiau pabrėžia kraupus, kiek fantastiškas eilėraščio koloritas.

Bet ir savo turiniu eilėraštis artimas dažnai pasitaikančiam liaudies baladžių motyvui: mūšio lauke kritusio kario eina žadinti tėvas ir motina, brolis ir sesuo, mergelė ar žmona. Tik liaudies baladėje karys paprastai artimųjų žodžiams nepaklūsta; mirtis jį užmigdo nepabundamai.

Salomėja nėris šį motyvą naujai traktuoja. Jai rūpi pabrėžti ne tiek karo tragizmą, ne mirties nepakenčiamą realybź, netekimo skausmą, o tarybinės liaudies gyvybingumą, jos nepalaužiamą valią apginti tėvynės laisvę. Šią didingą eilėraščio idėją atitinka monumentali, plačiais apibendrinimais, ryškiomis linijomis ir kontrastais operuojanti forma.

Monumentalusis yra jau pirmojo posmo vaizdas: balzgana krintančių žvaigždžių liūtis ir juodai mirties numinti laukai. Jame nėra detalių, o tik didžiulės erdvės, stiprūs akcentai, bjis kartojasi, intensyvėdamas ir pilnėdamas, šiek tiek moduliuojamas. Pradžioje jis iškyla be jokių tikslesnių apibrėžimų ir konkretizavimo ( krinta žvaigždės ); toliau einąs palyginimas ( tartum sniegas krinta ) sugestionuoja, kad žvaigždžių krinta daug tarsi snaigių. Antra vertus, šis palyginimas, primindamas, kad snaigės savo forma panašios į žvaigždes, išlaiko mūsų sąmonėje ir žvaigždžių, ir snaigių įvaizdžius, jungiamus ne tik formos, bet ir savo spindinčios, šviesios spalvos. Tretį kartą grįždamas, motyvas ( spalio žvaigždžių liūtis balzgana ) dar labiau pabrėžia krintančių žvaigždžių gausumą ( žvaigždžių liūtis ), įveda juodo rudens dangaus vaizdinį ( spalio dangus ), kurio fone ar krintančios žvaigždės, ar snaigės atrodo balzganos – ankstyvesnis šviesumo, spindėjimo įspūdis čia prislopinamas, jis įgauna neaiškų, liūdną atspalvį.

Nuolat intensyvėjantis kritimo motyvo kartojimas sukelia begalybės įspūdį – erdvės ir laiko begalybės. Jį paremia ir sekantis vaizdas – toks bendras ir nedetalizuotas: mirties juodai numinti laukai. Šia panaudota metafora ( juodai mirties numintus ) verčia pajusti tam tikrą metaforiškumą, ir aname, krintančių žvaigždžių vaizde, - juk liaudies tikėjimuose krintanti žvaigždė reiškia žmogaus mirtį.

  • Lietuvių kalba Analizė
  • Microsoft Word 8 KB
  • 2011 m.
  • 4 puslapiai (1057 žodžiai)
  • S.Nėris Krinta žvaigždės analizė
    10 - 2 balsai (-ų)
S.Nėris Krinta žvaigždės analizė. (2011 m. Gegužės 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/sneris-krinta-zvaigzdes-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 04:28
×