Socialinė gerontologija Sėkmingas senėjimas:psichologinis aspektas


Įvadas. Sėkmingo senėjimo modeliai. Keturių faktorių sėkmingo senėjimo modelis. Multidimestinis sėkmingo senėjimo modelis. Sėkmingo senėjimo psichologinis aspektas. Išvada. Literatūra. Socialinė gerontologija.


Ar žmogus turėdamas lėtinę ligą ar funkcinę negalią, gali jaustis išgyvenantis sėkmingą senėjimą? Rachel A. Pruchn su kolegomis, sėkmingo senėjimo dviejų faktorių modelio autoriai, teigia, kad toks žmogus gali jaustis laimingas, nes kritinis laikotarpis yra vidutinis amžius, kuris būtent lemia individualią sėkmę vėlesniame amžiuje . Būtent todėl yra išskiriama objektyvi ir subjektyvi sėkmė Objektyvi sėkmė susideda iš menkos ligų tikimybės, aktyvaus fizinio ir emocinio funkcionavimo bei aktyvaus įsitraukimo į gyvenimą.

Pai-Lin Lee su bendraautoriais atliko tyrimą norė- dami įvertinti keturis veiksnius, nusakančius sėkmingo senėjimo procesą, įskaitant fizinį, psichologinį, socialinį ir laisvalaikio veiklos. Šiame tyrime buvo išskirti šie veiksnių rodikliai: fizinis veiksnys – sveikata, sužalojimai; psichologinis veiksnys – kūnas, emocijos; socialinis veiksnys – ryšių palaikymas su artimais žmonėmis; laisvalaikio veiklos veiksnys – fizinis lavinimas, atostogos. Tyrėjai išskiria kaip reikšmingą veiksnį – laisvalaikio veiklą. Jie pastebėjo, jog yra reikšmingas ryšys tarp socialinių ryšių su aplinkiniais žmonėmis ir laisvalaikio veiklos, tiesiogiai tarp draugų ir aktyvumo. Pasak tyrimų rezultatų, senyvo amžiaus žmonių laisvalaikis su draugais, kaimynais ir giminaičiais, padeda pristabdyti fizinių ir kognityvinių funkcijų silpnėjimą. Taip pat kognityvinių funkcijų silpnėjimą stabdo fizinis aktyvumas (pratimai). O fizinių ir kognityvinių funkcijų palaikymas tiesiogiai susiję su teigiamomis emocijomis ir jų stabilumu, teigiamu savęs vertinimu. Šiame modelyje aiškiai įvardinamas ir išskiriamas psichologinis komponentas sudarytas iš kelių elementų: kūno ir emocijų.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 6 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (877 žodžiai)
  • Universitetas
  • Milena
  • Socialinė gerontologija Sėkmingas senėjimas:psichologinis aspektas
    10 - 5 balsai (-ų)
Socialinė gerontologija Sėkmingas senėjimas:psichologinis aspektas. (2016 m. Kovo 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialine-gerontologija-sekmingas-senejimaspsichologinis-aspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 06:35
×