Socialinė komandos (grupės) psichologija kursinis darbas


Socialinė komandos grupės psichologija. Grupės samprata , grupės rūšys. Grupės klasifikacija 3 kolektyvas išvados literatūros sąrašas. Socialinės psichologijos samprata.


Tikslas – suprasti socialinės grupės (komandos) psichologijos svarba ir ryšį su sportu, susipažinti su grupės charakteristika.

Grupės teorijoje iki šiol nėra tvirtai nusistovėjusio grupės apibrėžimo, nes grupės terminu įvardijami gana įvairūs žmonių susibūrimai. Grupe vadiname ir darbo kolegas, ir būrį žmonių laukiančių autobuso. Dabartiniame lietuvių kalbos žodyne žodis „grupė“ aiškinamas kaip visuma asmenų, kuriuos jungia bendri interesai, reikalai ir kt. Dauguma grupės apibrežimų skiriasi todėl, kad skirtingi autoriai jas bando apibūdinti pagal skirtingus požymius: tarpusavio sąveikos aspektu, motyvaciniu aspektu, kiti mokslininkai esminiu grupės požymiu laiko narystės supratimą ir. t. t.

G. Andrejeva siūlo pakankamai tikslų grupės sąvokos apibrėžimo varianta. Ji teigia, kad „maža grupė“, tai grupė, kurioje visuomeniniai santykiai pasireiškia kaip tiesioginiai asmeniniai kontaktai (Андреева, 1998).

Grupiniai vaidmenys – tai elgesio ryšys, būtinas ar laukiamas iš žmogaus, užimančio grupėje tam tikrą padėtį. Yra formalus ir neformalus vaidmuo. Formalus vaidmuo, kai grupės nariai taikosi prie toje grupėje galiojančių taisyklių ir nuostatų – grupės normų. Neformalus, kai grupės nariai tarpusavy sąveikauja. Kiekvienas žaidėjas turi suprasti savo vaidmenį, jį priimti ir jis turi žinoti ko iš jo reikalaujama. Sporto žaidimų komandoms reikalingi universalus žaidėjai, kurie galėtų atlikti bet kokį vaidmenį bet kokioje situacijoje.

Norma – tai tam tikro elgesio standartai, nustatantys kurios nors grupės narių santykius. Jeigu grupės narys pažeidžia normas jis turi būti nubaustas. A. Zanderis rekomendavo tokias grupinių normų metodikas: a) demonstruoti atskiriems komandos nariams, kaip grupiniai standartai (normos) efektyvina komandos veiklą, didina jos sutelktumą; b) skatinti tuos, kurie laikosi nustatytų normų ir bausti tuos kurie nesilaiko (Zander,1982).

Į klausima kokia turi būti grupės riba autoriai turi skirtingas pažiūras. G. Andrejeva teigia, kad maža grupė prasideda nuo diados, mažiausias žmonių skaičius grupėje gali būti ne du, o trys žmonės – triados (Андреева, 1998). K. Danilinas, A. Charašas pirmenybę atiduoda triadai kaip grupės mažiausiam vienetui. Diada sunku vertinti kaip veiklos subjektą ir tai paprasčiausia bendravimo forma. Kai diadoje susidaro konfliktas, trečias asmuo gali pridurti kažką vienai iš konflikto pozicijų pats nedalyvaudamas jame. Taip galima išspręsti konfliktą (Данилин, Хараш, 1974).

J. Mileris atrado skaičių 7±2 kuris ilgus metus buvo laikomas kaip grupės viršutinė riba. Tačiau laikui bėgant šis teiginys nebuvo patvirtintas (Miller, 1971).

Varžybų sėkme priklauso nuo grupės susiformavimo. Labai svarbus yra laipsniškas formavimasis, tam, kad komandoje tarp komandos nariu susiformuotu kolektyviškumas, atsakomybė, siekiant laimėjimų.

Grupės konglomeratas. Tai yra grupė nepažįstamų žmonių, esančių vienoje erdvėje ir vienodu laiku. Šios grupės narių sąveika ir santykiai paviršutiniški.

Grupės kooperacija. Tokia grupė išsiskiria sėkmingai veikiančia organizacine struktūra, aukštu grupės pasirengimu ir sąveika. Santykiai nukreipti į aukštų rezultatų siekimą. Grupė tampa asociacija, prasideda grupės struktūros formavimasis.

Grupės korporacija. Grupės nariai priešpastato save kitiems. Prasideda korporacinės dvasios formavimasis. Grupinės veiklos efektyvumą gali slopinti socialiniai bei psichologiniai nesuderinamumai tarp komandos senbūvi ir naujokų.

Grupės kolektyvas. Bendravimas ir tarpusavio sąveika pasiekia aukštą išsivystymo lygį. Kai tam tikri veiksmai leidžia peržengti korporacijos slenkstį.

  • Psichologija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 39 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3911 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rama
  • Socialinė komandos (grupės) psichologija kursinis darbas
    10 - 1 balsai (-ų)
Socialinė komandos (grupės) psichologija kursinis darbas. (2016 m. Gruodžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialine-komandos-grupes-psichologija-kursinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 14:00
×