Socialinė padėtis


Sutrikusios psichikos asmenų inegracija į darbo rinką. Įvadas. Dirbantis su psichine negalia. Užsienis. Literatūra.

Dėl visuomenėje vyraujančios neigiamos nuostatos, įsidarbinti praktiškai tampa beveik neįmanoma. Dažnai ir patys darbdaviai nepalankiai žiūri į tokius asmenis ir daug mieliau renkasi asmenis, neturinčius psichikos sutrikimų. Prie to prisideda ir darbdavių visiškas nesidomėjimas tokių asmenų galimu įdarbinimu, taip pat nežinojimas apie valstybės teikiamas subsidijas. Tokiu būdu psichikos sutrikimų turinčių asmenų atskirtis nuo visuomenės didėja, galimybės įgyvendinti savo teises darbo sferoje- taip ir lieka teoriškomis.

Modernėjančiame pasaulyje psichikos sutrikimų paplitimas didėja ir ši tendencija nėra linkusi kisti į priešingą pusę. Peršasi išvada, kad mūsų visuomenė turi nešti dar didesnę naštą, nes tokie žmonės ne tik dažniausiai, bet beveik visada yra bedarbiai, dėl to juos turi išlaikyti likusi visuomenės dalis. Bedarbystės buvimas nėra vien nuo jų priklausantis rezultatas- tai visos visuomenės požiūrio rezultatas. Reiktų kelti klausimą, ar ne efektyviau ir pigiau būtų tokius asmenis pradėti integruoti į darbo rinką, o ne juos slėpti ir diskriminuoti? Šio darbo tikslas yra pasigilinti į psichikos sutrikimų turinčių asmenų integraciją į darbo rinką Lietuvoje, jų galimybes bei sunkumus, su kuriais jie susiduria.

Asmuo yra pakankamai socializuotas ir pats su minimalia pagalba gali įsidarbinti, padedant darbo asistentui, kuriuo dažniausiai būna socialinis darbuotojas. Jo pagrindinis tikslas yra nustatyti asmens poreikius ir gebėjimus, tada padėti susirasti darbą ir įsidarbinti. Tačiau, jei asmuo ir toliau pageidautų gauti jo paslaugas, socialinis darbuotojas toliau teiktų darbinio palaikymo paslaugas. Psichikos sutrikimų turintis asmuo padedant darbo asistentui galėtų įsidarbinti laisvoje darbo rinkoje arba subsidijuojamoje darbo vietoje.

Sutrikusios psichikos asmeniui, norint įsidarbinti laisvoje darbo rinkoje arba subsidijuojamoje darbo vietoje, gali neužtekti vien darbo asistento pagalbos. Tada galima taikyti profesinės reabilitacijos paslaugas,kurių tikslas- padėti atstatyti arba įgyti naujus darbinius įgūdžius. Deja, Lietuvoje kolkas tokio specializuoto centro nėra, tačiau šios paslaugos gali būti teikiamos VšĮ Vilniaus psichosocialinės reabilitacijos centre, VšĮ Valakupių reabilitacijos centre arba kai kuriose ilgalaikės socialinės globos įstaigose (pvz. Aknystos pensionate).

Įdarbinimo paslaugos, kurias teikia darbo asistentas;

Tolimesnio darbinio palaikymo paslaugos. Jos teikiamos, kai asmuo įsidarbina, tačiau jam ir toliau reikia palaikymo.

Įdarbinimo paslaugos ir tolimesnis darbinis palaikymas.

Priešdarbinės reabilitacijos pagrindinis tikslas yra sutrikusios psichikos asmens savarankiškumo įgūdžių gerinimas. Kitaip tariant tai yra pirmasis etapas, kuris skirtas asmens pasiruošimui dirbti atviroje darbo rinkoje arba apsaugotoje darbo vietoje. Priešdarbinės reabilitacijos programos gali būti vykdomos tiek individualiai, tiek komandoje. Kiti priešdarbinio paruošimo uždaviniai:

Skatinti kuo didesnę programos dalyvių autonomiją.

Aiškintis dalyvių galimybes bei norus, susijusius su darbu.

Skatinti norą keistis, kelti motyvaciją.

Vystyti bendravimo su kitais įgūdžius bei skatinti aktyvų dalyvavimą aplinkoje.

Remti programos dalyvius bei mokyti juos priimti pagalbą iš kitų jiems svarbių asmenų.

Tobulinti pagrindinius įgūdžius, susijusius su darbu.

Individualaus reabilitacijos plano sudarymo ir vykdymo (poreikių įvertinimas, asmeninis konsultavimas, ryšių palaikymas su kitomis institucijomis bei asmens artimaisiais.

Rytinių bendruomenės susirinkimų (dienos planavimo mokymasis, supančios aplinkos suvokimas).

Kasdienių gyvenimo įgūdžių lavinimo grupių (asmeninės higienos, apsipirkimo, biudžeto planavimo, lytinio gyvenimo higienos įgūdžių).

Meno terapijos užsiėmimų (toks kūrybinis procesas asmeniui leidžia pažinti savo galias bei gebėjimus, pamatyti problemas, ieškoti adekvačių sprendimo būdų ir pačiam priimti sprendimus).

Streso įveikos užsiėmimų (mokymasis atpažinti streso simptomus, jį suvaldyti. Tai padeda lengviau susidoroti su stresu, kylančiu darbinėje aplinkoje).

Atminties ir intelekto lavinimo užsiėmimų (užsiėmimai padeda lavinti atmintį, taikyti intelekto įgūdžius tam tikrose situacijose).

Bendravimo grupių (Mokomi atstatyti bendravimo įgūdžius, užmegzti santykius su nepažįstamais žmonėmis).

Reguliaraus ilgalaikio medikamentų vartojimo priežiūros.

Konsultavimą ir informavimą socialiniais klausimais.

Už priešdarbinės reabilitacijos plano vykdymo koordinavimą, priežiūrą, informacijos apie psichosocialinės reabilitacijos proceso kaupimą ir apdorojimą yra atsakingas atvejo vadybininkas. Priešdarbinės reabilitacijos paslaugos pradėtos teikti 2002 ir iki 2005m buvo suteiktos 150 žmonių.

  • Sociologija Analizė
  • Microsoft Word 199 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3837 žodžiai)
  • Andrius
  • Socialinė padėtis
    10 - 4 balsai (-ų)
Socialinė padėtis. (2015 m. Lapkričio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialine-padetis.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 08:36
×