Socialinė politika ir ekonomika


Įvadas. Socialinė problema ir jos apimtis Lietuvoje. Įstatyminės galimybės. Institucinės galimybės. Formali ir pusiau formali pagalba. Socialinio darbuotojo veiklos principai.


Vieniša mama, kuriai tik 17 metų augina 6 mėn. vaiką. Jai neformaliai padeda jos mama. Nuosavo gyvenimo ploto jauna mama neturi, taip pat ji serga epilepsija. Yra baigusi tik 10 klasių, dabar niekur nesimoko ir nedirba. Vaiko tėvas išvykęs į užsienį, alimentų nesiunčia, nemoka, nes jie nepriteisti.

Tikslas: Išanalizuoti kokią socialinę pagalbą galima suteikti vienišai ir nepilnametei mamai.

Išanalizuoti kokios yra institucinės galimybės padedant vienišai ir nepilnametei mamai.

Išsiaiškinti kokia gali būti suteikta neformali ir pusiau formali pagalba vienišai ir nepilnametei mamai.

Nustatyti kokie turi būti socialinio darbuotojo veiklos principai šioje situacijoje.

Darbo pasiskirstymas: darbą atlikome bendromis jėgomis, nes visą laiką dirbome susitikusios kartu.

Lietuvoje šeimos dažnai patenka į krizines situacijas ar susiduria su socialinės rizikos veiksniais, kurie dažniausiai pažeidžia šeimos santykių pusiausvyrą ir sutrikdo sėkmingą šeimos funkcionavimą. Šeimos, kurios negeba susitvarkyti su iškilusiomis problemomis, tampa pažeidžiamos, neatlieka savo funkcijų ir labiau jaučia socialinės rizikos veiksnių įtaką (Kondrotaitė, 2006). Pastartuoju metu Lietuvoje daug dėmesio yra skiriama socialinės rizikos šeimoms ir jose augantiems vaikams, nes normaliam vaiko prisitaikymui visuomenėje šeimos vaidmuo daro didžiausią įtaką, taip pat, ir žmogaus asmenybės formavimuisi ir vystymuisi, susipažinimui su socialiniais vaidmenimis (Ivanauskienė, 2012).

Taip pat reikia atsižvelgti į tai, kad dažnai socialinės rizikos šeimas sudaro vienišos motinos su vaikais. Nepilna ir nedarni rizikos šeima sudaro nepalankias sąlygas asmenybes formavimuisi. Kanopienė (2002) teigia, jog Lietuvoje beveik dešimtadalį visų šeimų sudaro vienišų motinų šeimos. R. Leonauskienė teigia, jog nėščių nepilnamečių yra kasmet ir pasitaiko visose Lietuvos mokyklose. Dažniausiai nepilnametės mamos neturi nei materialinių galimybių, nei įgūdžių auginti kūdikį.

Paauglių nėštumas – aktuali paauglių sveikatos problema visame pasaulyje. Ankstyvų, nesaugių lytinių santykių pasekmės būna neplanuotas nėštumas. Paauglės nėštumas – tai nėštumas moters nuo 10 iki 19 metų. Toks nėštumas dažniausiai pabrėžiamas, kaip susijęs su didesne besilaukiančios paauglės ir būsimo vaiko sveikatos rizika (Petkutė, 2012). Nepilnametės motinos yra skirstomos į dvi amžiaus grupes: iki 15 metų ir nuo 15 iki 17 metų.

Kaip žinome reikia siekti geresnės vaikų sveikatos priežiūros, daugiausia dėmesio reikia skirti naujagimių ir kūdikių sveikatos priežiūrai. 2010 metais buvo išleista ir patvirtinta nauja vaikų sveikatos tikrinimo tvarką reglamentuojančio SAM įsakymo redakcija. Šioje tvarkoje yra nurodoma sveikatos priežiūros specialisto veiksmai ir jų periodiškumas. Išvykus iš akušerinio stacionaro naujagimio aplankymas namuose numatytas po trijų dienų, apsilanką atlieka slaugytoja, akušeris arba gydytojas. Toks naujagimio aplankymas namuose yra įmanomas tik tuo atveju, jei tėvai kreipiasi su prašymu į pirminės sveikatos priežiūros įstaigą priregistruoti jų vaiką. akušerijos stacionaro pareiga yra informuoti šeimą apie būtinybę priregistruoti savo vaiką prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Šio įstatymo SAM naujojoje redakcijoje yra numatyta, jo kūdikio sveikatos būklės vertinimas turi būti atliekamas įstaigoje. Specialistai vertina kūdikio priežiūros kokybė, šeimos sanitarinis higieninis pasirengimas. Taip pat specialistai turi suteikti informacija tėvams apie ligų ir traumų, nudegimų ir smurto profilaktiką, imunoprofilaktiką. Tačiau nėra tiksliai reglamentuota, kokie traumų, nudegimų, smurto profilaktikos aspektai turi būti paminėti, tad slaugytoja tai daro savo nuožiūra. Specialistas turi įvertinti vaiko sveikatos būklę, taip pat, turi įvertinti rizikos veiksnius, nukreipti kitų gydytojų specialistų konsultacijoms.

  • Microsoft Word 42 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3420 žodžiai)
  • Kolegija
  • Deimantė
  • Socialinė politika ir ekonomika
    10 - 1 balsai (-ų)
Socialinė politika ir ekonomika. (2017 m. Lapkričio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialine-politika-ir-ekonomika.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 22 d. 20:45
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo