Socialinė psichologija Fenomenai


Psichologijos referatas.

Atsakomybės išsisklaidymo fenomenas. Deindividuacija. „Durų į veidą“ taktika. Savanaudiška paklaida. Inovatyvi mažuma. Instrumentinė agresija. „Kojos tarp durų“ taktika. Socialinis skatinimas. Socialinis realybės patikrinimas. Socialinis trukdymas. Užuominos efektas. Socialinis dykinėjimas. Savęs žlugdymas. Save išpildanti pranašystė. Išmoktas bejėgiškumas. Grupinis mąstymas. Grupinė poliarizacija. Kognityvusis disonansas. Konformizmo esmė. Motyvacijos nuostoliai. Atsakomybės išsisklaidymo fenomenas – žmonių polinkis stebint kritinę situaciją delsti imtis atsakomybės jei šalia yra ir daugiau stebėtojų. Deindividuacija – žmonių polinkis minioje prarasti individualumo jausmą ir laužyti bendrai priimtas normas.


Savanaudišką paklaidą esu pastebėjusi muzikos mokykloje vykusio egzamino metu. Vaikas, iš mokytojos rankų ištraukęs lapelį su kūrinio pavadinimu ir jį pianinu sugrojęs labai gerai, savo tėvams iškart po egzamino pasakojo, jog jis į pasiruošimą egzaminui įdėjo labai daug savo pastangų ir ryžto, o vaikas, kuriam pasisekė prasčiau, savo draugams sakė, grojęs labai sunkų kūrinį, kuris nėra lengvas visiems.

Po 2014 m. birželį pasirašyto Sveikatos apsaugos ministro įsakymo, priimant vaiką į darželį privalomo naujo pavyzdžio Vaiko sveikatos pažymėjimo, tėvai, kurie prieštarauja skiepyti savo vaikus priverstinai, pradėjo teikti peticijas, kuriomis siekiama pakeisti naują Sveikatos apsaugos ministro įsakymą ir vaikus leisti skiepyti pagal individualų kalendorių. Šioje situacijoje dauguma tėvų pasisako teigiamai už vaikų skiepijimą pagal naujas normas ir sudaro dominuojančią poziciją, kuriai prieštarauja kiti tėvai, kurie siūlo sudaryti vienvalenčių vakcinų pasirinkimo galimybę ir galimybę skiepytis pagal individualius kalendorius, kaip alternatyvų pasiūlymą.

Inovatyvios mažumos fenomenas yra kasdieniškas reiškinys. Mano kaimynai, su visa savo gyvenamo namo bendrija galvoja apie savo daugiabučio pastato stogo pakeitimą. Dviem šeimoms, gyvenančioms tame pačiame name, tai atrodo bloga mintis, taigi, jie namo seniūnui, atstovaujančiam dominuojančią poziciją ir daugumą, nuolat teikia kitokius pasiūlymus (kaip automobilių aikštelės atnaujinimas už tokią pat sumą, kuri būtų surinkta stogo pakeitimui).

Šis straipsnis yra puikus ir vienas dažniausių instrumentinės agresijos pavyzdžių. Sostinėje siautėjantys chuliganai užpuolė 55 metų vyriškį, laikydami jo rankas ir grasindami nužudyti peiliu, jaunuoliai iš senjoro išplėšė piniginę ir nuplėšė nuo kaklo auksinę grandinėlę. Vadinasi, chuliganų grupė norėdama ir siekdama iš vyriškio gauti naudos sau (t.y. piniginės su visais ten esančiais banknotais ir auksinės grandinėlės, ką galime apibrėžti kaip finansinę naudą) sąmoningai suteikė fizinį skausmą laikydami suimtas jo rankas ir grasindami nužudyti peiliu, nes žinojo, kad toks elgesys padės jiems gauti tai, ko nori.

Šiam fenomenui, mano nuomone, labai tiktų mano jau minėtas pavyzdys – vaikų patyčios. Visada vaikų grupėje, kuri tyčiojasi iš kitų vaikų, juos stumto, agresyviai elgiasi, atsiranda ir tokių, kurie sąmoningai elgiasi taip pat. T. y. minėtieji vaikai taip pat agresyviai elgiasi su kitais, vien tam, jog gautų naudos sau – iš jų niekas nedrįstų tyčiotis, jie atrodytų tam per tvirti ir jų daugelis bijotų.

7.„Kojos tarp durų“ taktika – sutikimo išgavimo taktika, kurią naudojant pageidaujamo elgesio pasiekiama pamažu didinant prašymą.

Šiame straipsnyje atsiskleidžia piratų „kojos tarp durų“ taktika. Iš pradžių jie už transportinio laivo, 4 įgulos narių paleidimą reikalavo vienos sumos, o vėliau ją dar padidino, suprasdami jog didinant prašymą, jie greičiau sulauks norimo rezultato; jų manipuliuojami asmenys, bijos, jog piratai išpirkos sumą dar labiau didins ir sutiks greičiau.

„Kojos tarp durų“ taktika yra dažnai aptinkama santykiuose tarp tėvų ir vaikų. Paprasčiausias pavyzdys: mama pasako savo vaikui, jog jis galės pažaisti su savo draugais lauke, jeigu susitvarkys kambarį. Vaikas prieštarauja – neva tada bus per vėlu. Mama nenusileidžia ir priduria, jog jis galės išeiti tada, kai susitvarkys kambarį ir iššluostys indus. Vaikas nesutinka. Mama rimtai nusiteikusi sako, jog jis galės išeiti tada, kai jis susitvarkys kambarį, iššluostys indus ir palaistys gėles. Vaikas sutinka, nes supranta, jog mama tik didins ir didins prašymus, ir jei jis nesutiks dabar, vėliau jam tikrai bus per vėlu.

 • Psichologija Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Reda
 • 12 puslapių (3414 žodžių)
 • Universitetas
 • Psichologijos referatai
 • Microsoft Word 117 KB
 • Socialinė psichologija Fenomenai
  10 - 7 balsai (-ų)
Socialinė psichologija Fenomenai. (2016 m. Gegužės 25 d.). http://www.mokslobaze.lt/socialine-psichologija-fenomenai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 19:52