Socialinės grupės referatas


Socialinės grupės. Tautinių mažumų problema. Migracijos (pabėgėlių) problema. Grupės normos. Grupės sutelktumas. Grupių tikslai. Statusų varžybos. Statusu atributika. Socialinio pritarimo poreikis.

Grupė yra tam tikras kiekis žmonių, vienijamų vienu požymiu. Požymis yra tas semantinis vienetas, kuriuo apibūdinama grupė. Grupės gali būti realiosios ir santykinės. Realiųjų grupių narius sieja faktiški santykiai, jie pažysta vienas kitą ir yra veikiami susiklosčiusių santykių, normų ir tikslų. Santykinė grupe yra ta kuri sudaroma santykinai kuriam nors tikslui pasiekti (statistiniai tikslai dažniausi. Šiose grupėse realumo mažai, pvz.: Lietuvos abiturientai). Dar yra nominalinės grupės. Jų narių nevienija tarpusavio santykiai. Į jas parenkami asmenys gimę tam tikrame rajone, tam tikro amžiaus. Nominalinių grupių rezultatai lyginami su realiosios grupės rezultatais.

Kurtas Levinas daug dirbo su grupėmis, išvystė grupinių diskusijų, aptarimų metodą. Jo nuomone grupes jungia sąveika -interakcija ir tai yra grupės požymis. Jam toks kriterijus buvo vienintelis. Iš tos sąveikos kyla kiti reiškiniai. Sąveika neatskiriama nuo įtakos kurią turi vieni kitiems grupės nariai, Įtakos gali būti tiesioginės ir tarpiškos. Įtaką galime daryti sakydami, mokydami, interpretuodami. Tarpinė įtaka gali būti nebyli, jaučiama.

Sąveika reiškia ir priklausomybę. Tam tikroje grupėje žmonės yra priklausomi vienas nuo kito tenkindami poreikius. Paauglių grupėse prestižo ir saugumo. Priklausomybės funkcionuoja įvairiose sąmonės lygiuose. Kai žmonės būna dviese kyla noras kartu būti ir pabėgti, bet nežino kuo priklausomas, kokius poreikius patenkina.

Formaliose grupėse gali būti daug mažųjų grupių. Andžail (Angyle) organizacija primeta savo nariams fizinę ir dvasinę drausmę. Organizacijos nariai ima jos šalintis. Kiekvienas žmogus organizacijoje tik sraigtelis, dažnai nepatenkinantis saviraiškos poreikio. Norisi bėgti iš grupes, bet neišeiti iš jos.

Vienas iš pabėgimo būdų jungtis į mažąsias grupes. Čia galima daug ką apsvarstyti, aptarti. Neformalios grupes vadinamos mažosiomis grupėmis. Mažoji grupė atlieka daug kitų funkcijų: poreikių patenkinimo, saugumo, vadovavimo, globos, saviraiškos ir kt. Mažosiose grupėse panašios normos (elgesio standartai), panašios vertybės gali suburti žmones į grupes. Į mažąsias grupes žmonės jungiasi nes jos tikros, realios, tuo tarpu kitos formalios. Utenos kolegijos studentai, socialinių darbuotojų sąjunga. Noras būti grupės nariu gali būti didesnis nei jos tikslų priėmimas. Mažosios grupės organizacijose gali kelti problemų, kai jos tampa antagonistinėmis.

Identifikacijos kriterijus. Pagal jį išskiriamos referentinės grupės. Tai grupės, kurių normos, tikslai naudojami atskaitos tašku, norint asmenybės elgesį palyginti, vertinti. Žmonių elgesį vertinti nėra priimtos vieningos metrinės sistemos, 0 lyginti reikia dėl dviejų priežasčių: kad sužinotum kiek pasiekei ar nepasiekei. Reikia tam tikro atskaitos taško. Turime žinoti savo vietą pasiekime kitų žmonių atžvilgiu. Man blogai, bet ne blogiau kaip anam. Tik kartais norisi to ir pasiieškoti. Reikia rasti atskaitos tašką. Juo pasirenkama atitinkama grupė, tai reikšmingųjų kitų grupė. Jie normina mūsų elgesį, tai viena iš referentinės grupės funkcijų. Žmonės gali turėti keletą tokių grupių.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 19 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2522 žodžiai)
  • Liveta
  • Socialinės grupės referatas
    10 - 9 balsai (-ų)
Socialinės grupės referatas. (2015 m. Lapkričio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialines-grupes-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 08:09
×