Socialinės psichologijos fenomenai


Savęs žlugdymas. Savanaudiška paklaida. Figūros fono principas. Užuominos efektas. Pirmumo efektas. Savo veiksmingumo lūkestis. Save išpildanti pranašystė ‘‘.

Atlikdamos šį darbą siekėmė išsiaiškinti ir aptikti analizuojamo objekto veiklos kontekste esminius socialinės psichologijos fenomenus. Mes pasirinkome Viktorą Uspaskich, kaip vieną ryškiausių ir žinomiausių politinės ir visuomeninės sferos veikėjų. V. Uspaskich yra sėkmingas verslininkas, Lietuvos ir Vilniaus miesto savivaldybės politinis bei visuomenės veikėjas, buvęs Darbo partijos lyderis ir esamas Darbo partijos (leiboristų) narys, buvęs Europos Parlamento narys, dabartinis Seimo narys. Mūsų apsisprendimą analizuoti šio veikėjo veiklos kontekstą ir išryškinti esminius socialinės psichologijos fenomenus nulėmė itin ryškus jo kuriamas įvaizdis tiek politiniame, tiek visuomeniniame gyvenime. V. Uspaskich yra gerai žinomas, pastebimas ir minimas žiniasklaidoje. Daug tiesmukiškai besireiškiantis, mums sukėlė susidomėjimą ir norą pažvelgti į šį veikėją per socialinės psichologijos prizmę. Įdomu išsiaiškinti V. Uspaskich savybes, kuriomis vadovaujantis jam pavyksta įgyvendinti savo tikslus ir išlaikyti populiarumą.

Dažnai matomas įvairiose žiniasklaidos srityse tokiose kaip internetiniai naujienų portalai, įvairaus žanro televizijos laidos, radijo laidos, spauda bei įvairūs reklaminiai projektai. Aktyviu savo vaidmeniu žiniasklaidoje V. Uspaskich siekia populiarumo visuomenėje, siekia žmonių palaikymo, parodyti savo pranašumą ir įgyti daugiau įtakos politikos formavime ir sprendimų priėmime, savo naudai. Galime daryti išvadas, kad jog tai suteikia daugiau teigiamų padarinių nei neigiamų. Todėl, kad tai kelią jo žinomumą tiek Lietuvoje, tiek užsienio valstybėse. Dėl nuolat ir aktyviai išreiškiamos pozicijos, kuria siekiama įteigti gyventojams, jog visi darbai yra jų gerovės siekimo tikslas, jis užsitikrina didesnį gyventojų palaikymą, kas padeda itin tvirtai ir užtikrintai išlaikyti savo populiarumą.

Socialinėje psichologijoje savęs žlugdymas apibrėžiamas ir suprantamas kaip „susikūrimas sau tokių kliūčių, kurios leistų vėliau nesėkmę paaiškinti nestabiliomis priežastimis ir taip išsaugoti savigarbą.“ Viktoras Uspaskichas buvo apkaltintas už teisminės sistemos įžeidimą, nes „Darbo partijos“ bylą nagrinėjančius teisėjus pavadino „nesavarankiškais bailiais ir nusikaltėliais“. Vėliau aiškindamas situaciją, politikas gynėsi teigdamas, kad tokius žodžius parinko, nes yra rusų kilmės politikas, todėl jo lietuvių kalbos žodynas skurdus. Situaciją pasunkino jį netikėtai užklupę žurnalistai, kurie išprovokavo V. Uspaskichą pasakyti netinkamus žodžius apie Lietuvos teisėjus. „Savęs žlugdymo“ fenomenas atsispindi viename iš V. Uspaskich sakytų komentarų TV3 žinioms po įvykusio laikinosios komisijos posėdžio: „Teismas, aš galvoju, tikrai padarė nusikaltimą, ir aš savo kalboje kalbėjau ten kur mane pagavo po lėktuvo užsnūdęs ar dar kažkaip. Jie padarė nusikaltimą. Man reikėjo juos pavadinti ne nusikaltėliais, o „klanu“ ir taip nuslystų nuo manęs kaip vanduo nuo žąsies, todėl pas mane žodynas ne toks platus kaip Adamkaus ir kitų lietuvių kilmės politikų“. Taip Viktoras Uspaskichas susikuria sau kliūčių (anot jo, kalbos skurdumas), kurios leidžia paaiškinti nesėkmes, taip išsaugant savo savigarbą. Kaip kitą savęs žlugdymo pavyzdį galime įvardinti: mokykloje visada gerai besimokinęs mokinys, kuriam nesiseka vienas konkretus dalykas, savo blogus to dalyko įvertinimus savo tėvams aiškins mokytojo nusistatymu prieš jį, kurio mokinys negali įtakoti, bet tai atsiliepia jo pažymiams.

  • Microsoft Word 32 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (2436 žodžiai)
  • Erdvilė
  • Socialinės psichologijos fenomenai
    10 - 4 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Socialinės psichologijos fenomenai. (2015 m. Kovo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialines-psichologijos-fenomenai.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 18 d. 07:48
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo