Socialinės psichologijos konspektas


Elgesio motyvacija. Poreiks ir motyvas. Pusiausvyros – įtampos principas motyvacijoje. Motyvo stiprinimas. Pasąmoninė motyvacija. Frustracijos priežastys , eiga , pasekmės Frustracija. Žemą frustracijos slenkstį. Frustracijos slenkstis yra pakankamai aukštas. Motyvų konfliktas. Kuris jų laikomas sunkiausiu ? Kodėl. Motyvų darnos atvejis. Saviraiškos ir saugos poreikių konfliktas. Gėrio – blogio konfliktas. Intereso ir pareigos konfliktas. Siekių motyvas. Jo prieštaringumas. Linkę aukštinti save , rizikuoti. Dėmesį į savo trūkumus. Rizika. Jos patrauklumas žmogui. Socialinio vaidmens samprata. Socialinis vaidmuo . Socialinio vaidmens etapai. Socialinio vaidmens konkretumo , apibrėžtumo problema. Socialinio vaidmens ir bendravimo ryšys. Vaidmenų konfliktas ir jo sprendimo strategijos. Vaidmens konfliktas ir motyvų konfliktas panašumai ir skirtumai. Identiškumo samprata. Identifikacijos požymiai. Išūkis identiškumui. Identiškumo krizė. Tautinis identiškumas. Reagavimo įsisąmoninimas asmeninis ir viešas. Panašumas ir skirtumas. Išskirtinis dirgiklis ir reagavimo įsisavinimas tas pats kaip. Šviestuvo efektas. Jo pasekmės. Prisistatymas ir įvaizdžio kūrimas. Socialinis pageidaujamumas. Prisistatymo strategijos. Socialinė psichologija 25. Iššūkis ir grėsmė įvaizdžiui. Įvaizdžio nerimas , įvaizdžio gelbėjimas , apeliacija į įvaizdį. Išoriniai atributai ir įvaizdis. Savęs vertinimas ir Aš vaizdas. Savęs vertinimo kriterijai. Socialinis palyginimas. Dvigubo standarto problema. Galimi Aš. Bazinis Aš ir kiti. Bazinis Aš. Faktiškasis ir idealusis aš. Idealiojo Aš. Faktiškasis Aš. Geriau už vidurkį. Idealųjį Aš. Aš nuoseklus. Faktiškojo Aš. Veidrodinis Aš. Parodomasis Aš –. Privalomasis ir nepageidaujamas Aš. Jungas siela ir šešėlis.


Kitų žmonių naudojimas savo tikslams pasiekti.(saviraiška neįmanoma be kitų žmonių pritarimo; maksimalus naudojimasis kitais žmonėmis prilygta manipuliavimu jais – makiavelizmas)

V.Franklis – pagrindinis žmogaus poreikis yra prasmės ieškojimas.

Monizmas – poreikių suvedimas į vieną. Redukcionizmas – poreikių sumažinimas.

Kai žmogus jaučia kokio nors poreikio trūkumą – nepusiausvyra būsena. Pusiausvyra prarandama, kai susiduriame su naujais įvykiais, neatitinkančiais to, kasjau žinoma. Trūkumas tampa motyvo atsiradimo priežastimi.

Visiškai pilna pusiausvyros būsena žmogaus netenkina (visada nori kurti, vystytis, ieško dramų gyvenime)

Froidas – žmogus pats nežino savo poreikių.

A. Adler pirmasis atkreipė dėmesį į tai, kad žmogus gali panaudoti savo silpnybes ir negales strateginiais tikslais.

Tyrimas: Tiriamieji turejo atlikti intelektini testą. Tada turėjo pasirinkti vieną vaistą, kuris tariamai gerina mąstyma, arba kitą, kuris blogina. Daugiau tiriamųjų pasirinko tą, kuris blogina mąstyma, kad paskui, pakartojus intelektinį testą, neįdėję daug pastangų galėtų pateisinti nesekmę.

Pasąmoningai daromos kliūtys lyg ir atsieja asmenybę nuo nesekmės. Taip elgiantis nesekmė priskiriama prie suninančių atlikti užduotį aplinkybių, o ne menku gebėjimu ar kompetencija.

Trukdymo sau psichologija akivaizdžiai rodo, kad žmogaus veikla gali būti pasąmoninė. Šis reiškinys verčia žmogų susimąstyti, kokie jo veiksniai kam padeda.

Motyvai gali padėti patenkinti kitus motyvus (pvz: prestižo poreikis gali būri patenkintas dominavimu pasiekimais). Tai – motyvų darnos atvejis. Kitais atvejai motyvų deriniai trukdo, prieštarauja vieni kitiems. Tai – motyvų konfliktas.

Saviraiškos ir saugos poreikių konfliktas. Saviraiškos poreikį žmogus patenkina turėdamas savo nuomonę apie reiškinį ir mokėdamas kritiškai vertinti kitų žmonių veiklos rezultatus. Išreikšta ši nuomonė nevisada būna suprasta. Taip žmogus patenka į nesaugią aplinką. Jis gali susikuri saugią aplinką, vengdamas rizikingų spendimų ir kartu atsisakydamas galimybės įgyvendinti kūrybines potencijas. Paprastai ją reikia apginti, įtvirtinti – o tai jau nesaugu. Tai troškimo ir vengimo konflikto anatomija.

Bendravimo ir saugos poreikių konfliktas (svarbiausias, nes kiti žmonės būtini savo poreikiams patenkinti. Suvokimas, kad kitą žmogų pastiprini, padedi, didina mūsų pačių vertę ). Siekimą užmegsti emocinį kontaktą gali kaustyti atmetimo baimė. Siekimui suartėti asmeniniuose santykiuose priešinasinprestižo praradimo baimė

Atkinson siekių motyvaciją aiškina kaip tipišką artėjimo ir vengimo konfliktą. Artėjimas prilygta sėkmės tikėjimuisi, o vengimas – nesėkmės baimei.

Sekmės ir nesėkmės motyvai susiję su įvaizdžiu. Adekvačiai save vertinantys asmenys linkę aukštinti save, rizikuoti, kad pagerintų savo įvaidį, mažiau rūpinasi nesėkmėmis.

Neadekvačiai save vertinantys sutelkia dėmesį į savo trūkumus, todėl jie vengia išūkių ir galimybės tobulėti.

Išūkis visados yra rizikingas dalykas. Tačiau jie gali atnešti prichologinę naudą tiems kas jos nebijo. Tobulėjimo būdas.

Adrenalino pojūtis (Stiprina širdies veiklą, didinakraujospūdį ir gliukozės kiekį kraujyje, stimuliuoja medžiagų apykaitą)

Aspiracija – siekis. Kokiu tobulumo lygiu nori atlikti vaidmenį.

Su vaidmeniu susiję lūkesčiai.(vaidmens laukimas, nebylūs, todėl lengva neatitikti)

Vaidmens supratimas.(Apibrėžtumas) Jei neapibrėžtas – neaišku ką reikia daryti.

Vaidmens priėmimas.(sutikimas su tuo kas esi) (Atmetimas)

Vaidmens vykdymas.(Priklauso nuo ankstesnių etapų). Oficialūs – mokytojas, gydytojas. Neoficialūs – draugas, svečias, mylimasis.

Vaidmens uzurpavimas – vaidmens pasisavinimas.

Jei sekasi – vaidmenį siekiama pripažinti, jei ne – atsisakyti.

Jei vaidmuo neapibrėžtas, neaišku kaip vertinti žmogų, kaip jis bus vertinamas, neaiškios asmens kompetencijos. Didėja priklausomybė nuo atsitiktinių aplinkos pokyčių.

Bendraudami tap pat atliekame socialinius vaidmenis. Atliekame ne vieną vaidmenį(mokytojas – globėjas, drausmintojas; mokinys – globotinis, maištininkas)

Vaidmenų apkrova – padidėjęs vaidmenų skaičius (moteris: mama, darbuotoja, žmona, dukra...)

  • Psichologija Konspektas
  • Microsoft Word 58 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (7818 žodžiai)
  • Aiste
  • Socialinės psichologijos konspektas
    10 - 8 balsai (-ų)
Socialinės psichologijos konspektas. (2016 m. Vasario 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialines-psichologijos-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 03:23
×