Socialinės psichologijos samprata


Socialinė psichologija. Socialinės psichologijos apibūdinimas. Psichologijos ir socialinės psichologijos mokslų raida. Psichologijos mokslo objektas. Pasąmonė , sąmonė , savimonė. Psichologijos tyrimų kryptys. Geštalto biologinė –. Socialinės psichologijos mokslo objektas. Socialinės psichologijos vieta kitų mokslų tarpe. Psichoanalitinė psichodinaminė teorija. Individualioji asmenybės teorija. Grupės nario statusas. Grupės socialinė įtaka. Dinamiškų santykių teorija. Konfliktiškų asmenybių tipai. Tarpasmeninių konfliktų profilaktika.


Dažnai socialinė psichologija, kaip ir bendrai psichologija, suprantama labai supaprastintai, paviršutiniškai – įvairūs testai žurnaluose, politikų naudojamos sąvokos ir įvairūs savireklamos būdai, tuo dažai užsiima žurnalistai. Tai labai paviršutiniška, nes niveliuojamos sąvokos, neįsigilinant į jų tikrąją reikšmę jos netenka tikrosios prasmės. Galima manyti, jog kiekvienas patyręs žmogus gali būti neblogas psichologas, tačiau jo patirtis gali būti labai subjektyvi. Daug patiriant dažnai susidaro neteisingų nuostatų ar stereotipų.

Socialinė psichologija – tai mokslas, kuris tyrinėja įvairių situacijų įtaką, ypatingą dėmesį kreipiant į tai, kaip mes suvokiam ir įtakojam vienas kitą. Rašytojui Hermanui Melviliui priklauso žodžiai: „mus jungia tūkstančiai nematomų gijų“. Socialinės psichologijos tikslas yra suprasti šių ryšių prasmę ir esmę. Norint tai sužinoti reikia ieškoti atsakymų į klausimus, kurie domina mus visus: ar busite žiaurūs, jeigu jums tai įsakys? padėti kitam ar rūpintis tik savimi? kokios situacijos sudaro galimybę žmonėms būti žiauriems ar altruistiškiems. Kokią įtaką situacijos ar susidariusių aplinkybių suvokimui turi išankstinės nuostatos ir stereotipai? Socialinė psichologija tyrinėja konformizmą ir nepriklausomybę, meilę ir neapykantą, laimės ir nelaimės suvokimą.

Apibendrinant socialinės psichologijos suvokimą – tai mokslas apie tai ką žmonės galvoja vienas apie kitą, kaip įtakoją vienas kitą ir kaip vienas su kitu elgiasi.

Psichologijos mokslo pradžia siekia Antikos laikus. Graikiškai psicho - siela, logos – mokslas t.y. mokslas apie sielą. Tai buvo filosofijos mokslo dalis, kaip ir daugelis to meto mokslų. Žmogus - pati sudėtingiausia sistema egzistuojanti pasaulyje. Visada buvo domimasi klausimais koks žmonių ir Visatos santykis? Buvo sprendžiamos žmonių egzistencijos problemos. Žymiųjų Antikos filosofų pavardės minimos ir psichologijos mokslo istorijoje. Aristotelio „De anima“, kuris laikomas vienu svarbiausiu psichologijos mokslo pirmtakų – bandė aiškinti 5 jutimus – regą, klausą, skonį, uoslę ir lytėjimą, kaip per juos mes bandome pažinti pasaulį. Graikų gydytojas ir filosofas Hipokratas dar IV a. prieš Kristų domėjosi ir aprašinėjo žmogaus elgesio dinamiką. Jis teigė, kad žmogaus elgesys priklauso nuo organizme vyraujančių keturių skysčių santykio. Vieno iš jų perteklius ir lemia atitinkamą žmogaus tipą. Pavyzdžiui žmogus, kurio organizme yra daugiau geltonosios tulžies (lot.chole), yra ūmaus būdo, impulsyvus, valdingas. Jis reaguoja stipriai ir staigiai, šios reakcijos išlieka gana ilgai. Žmogus turintis kraujo (lot. sanguis) perteklių – tai taip pat staigių, bet ne itin stiprių, greitai kintančių reakcijų žmogus. Juodosios tulžies (lot. melanos chole) perteklius organizme, atvirkščiai, lemia ramias ir silpnas, bet ilgai išliekančias reakcijas. Toks žmogus yra lėto, ramaus, uždaro, be to, kiek niūraus, prislėgto būdo. Gleivių (lot. phlegma) perteklius irgi lemia ramias, silpnas, bet neilgalaikes ir silpnas reakcijas į aplinką. Žmogus, kurio organizme vyrauja gleivės, atrodo turintis pusiausvyrą, susitvardantis, net šaltakraujiškas.

Šiuolaikinė psichologija teigia, jog žmogaus būdas tikrai nepriklauso nuo skysčių santykio organizme, tačiau pripažįsta, kad žmogaus temperamentą lemia prigimtinis nervų sistemos jautrumas ir signalų perdavimo greitis. Todėl net ir XX a. mokslininkai sutinka, kad pagal tai žmones galima skirstyti į keturis tipus:

  • Microsoft Word 39 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (4909 žodžiai)
  • Profesinė mokykla
  • Lola
  • Socialinės psichologijos samprata
    10 - 2 balsai (-ų)
Socialinės psichologijos samprata . (2017 m. Balandžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialines-psichologijos-samprata.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 06 d. 22:20
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!