Socialinės utopijos


Įvadas. Tomo moro biografija. “Utopija”. “Utopijos” motyvai. Kritika. Literatūros sąrašas.

Tomas Moras ko gero yra viena iš labiausiai gerbiamų vėlyvojo Renesanso asmenybių. Tai šventasis, riteris, Didžiosios Britanijos lordas kancleris, rašytojas ir kankinys, gimęs Londone 1477-78m. vasario 7d. Jo tėvas buvo seras Džonas Moras, advokatas ir teisėjas, o motina – Agnes, Tomo Graungerio duktė.

Dar būdamas vaikas, Tomas Moras buvo išsiųstas į Šv. Antonijaus mokyklą, o trylikos metų įsikūrė pas kardinolą Mortoną, Kenterberio arkivyskupą ir lordą kanclerį. Čia jo guvus protas neliko nepastebėtas. Arkivyskupą išsiuntė vaikiną i Oksfordą, kur jis pradėjo mokytis 1492m. Jo tėvas suteikė vaikinui paskolą, kurios vargiai užteko pačioms svarbiausioms jaunuolio reikmėms patenkinti. Tačiau tėvas manė, kad tokiu būdu apsaugos savo sūnų nuo pagundų, kurios tikrai atitrauktų šio dėmesį nuo mokslų. Oksforde Tomas susidraugavo su William Grocyn ir Thomas Linacre, o pastarasis vėlaiu tapo Tomo Moro pirmuoju instruktoriumi Graikijoje. Taip niekada ir netapęs mokslų žmogumi, vaikinas tiesiog tobulai įvaldė lotynų ir graikų kalbas, tuo sulaukdamas iš savo draugų netgi genijaus apibūdinimų. Be klasikinių mokslų, jaunuolis dar mokėsi prancūzų kalbos, istorijos, matematikos, mokėsi groti fleita ir violančele. Po dviejų metų, praleistų Oksforde, jis sugrįžo į Londoną ir pradėjo čia savo teisės studijas apie 1494m. Vėliau jis tapo Londono teisininkų korporacijos seniūnu.

Akivaizdu, kad Tomas Moras turėjo didžiulį pasisekimą teisės srityje. Tačiau šiam mokslui jis neišeikvojo visos savo energijos. Didžiąją savo laiko dalį jis skyrė laiškams. Jaunuolis rašė poeziją lotyniškai ir angliškai, kurios didžioji dalis yra išsaugota. Tai buvo gera poezija, nors ir ne per daug įtaigi. Tomas Moras buvo įpatingai atsidavęs Pico Della Mirandola darbams, kurio biografijos anglišką vertmą jis išspausdino pats po kelerių metų. Jis pripažino išsilavinusių žmonių draugiją.

1497m. Moras buvo supažindintas su Erasmus, tikriausiai lordo Mountjoy namuose, kuris buvo tarsi išsimokslinusių jaunuolių globėjas. Tarp jų iš karto užsimezgė artima draugystė, jie dažnai lankė vienas kitą ir susirašinėjo iki pat savo gyvenimo pabaigos. 1499-1503m. Moro mintys buvo užimtos daugiausia religija ir stengimusi suvokti savo tikrąjį pašaukimą. Šis jo gyvenimo tarpsnis sukėlė daug nesusipratimų ir diskusijų autobiografų tarpe. Tikrai žinoma tai, kad jis apsigyveno šalia Londono ir dažnai lankėsi pas vienuolius. Jis visas atsidavė maldai ir atgailai. Jis norėjo prisijungti prie pranciškonų vienuolių, kurie pasižymėjo savo griežtu religingumu. Tačiau po kiek laiko jis atsisakė minties tapti kunigu, nes nebuvo tikras, kad sugebėtų pilnai ir su atsidavimu vykdyti savo pareigas.

Kai dingo dvejonės dėl dvasiško pašaukimo, Tomas Moras vėl visas atsidavė teisei, kur sulaukė didelės sėkmės. 1501m. jis buvo išrinktas parlamento nariu. Čia jis iš karto ėmė prieštarauti didžiuliams ir neteisingiems pinigų išieškojimams, vykdomiems karaliaus Henriko VII. Viename parlamento posėdyje Henrikas VII pareikalavo 113,000 svarų dotacijos, bet Tomo Moro dėka Bendruomenių Rūmai šią sumą sumažino iki 30,000 svarų. Šis jo išsišokimas vos nekainavo jam gyvybės.

1505m. Moras vedė Džeinę, kuri buvo vyriausia trijų seserų. Moras ją išsirinko tik todėl ,kad ji buvo vyriausia , nes jo simpatijų labiau buvo pelniusi vidurinė sesė, tačiau jis pamanė, kad būtų neteisinga, jei pirmoji ištekėtų ne vyriausioji sesuo. Santuoka buvo pavykusi. Drauge Tomas ir Džeinė susilaukė trijų dukterų ir sūnaus. Tačiau 1511m. Džeinė mirė, pati dar bebūdama beveik vaikas.

Netrukus po pirmosios žmonos mirties, Moras vedė antrąkart. Šįkart jo žmona tapo našlė Alice Middleton. Ji buvo vyresnė už savo vyrą septyniais metais. Tai buvo nei protu, nei grožiu neišsiskirianti persona, be jokio išsilavinimo. Bet ji buvo atsidavusi žmona, gera namų šeimininkė ir labai rūpinosi Moro vaikais. Bendrai paėmus, santuoka atrodė gana vykusi, tik vienintelis ponios trūkumas buvo tas, ad ji nelabai suprato savo vyro juokų prasmę.

  • Filosofija Referatas
  • Microsoft Word 33 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (5185 žodžiai)
  • Vitalija
  • Socialinės utopijos
    10 - 3 balsai (-ų)
Socialinės utopijos. (2016 m. Sausio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialines-utopijos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 14:05
×