Socialiniai vaidmenys


Socialinio vaidmens samprata. Socialinių vaidmenų rūšys. Komandinius vaidmenis. Socialinio vaidmens atlikimas ir reikšmė. Vaidmens atlikimas. Laukiamą vaidmenį. Suvoktą vaidmenį. Atliktą vaidmenį. Socialinio vaidmens stadijas. Su vaidmeniu susiję lūkesčiai vaidmens supratimas jo priėmimas vykdymas. Vaidmenis žmogus interpretuoja. Vaidmens priėmimu. Vaidmens atlikimui. Vaidmenų konfliktai ir jų sumaištis. Vaidmenų konfliktai. Vaidmenų konflikto sprendimo strategijas. Vaidmenų sumaištis. Kas sudaro vaidmens turinį. Pageidaujama , būtina , draudžiama.

1. Biologiniai - vyro ir moters – vaidmenys. Teigiama, kad jie nulemti ne vien biologinių veiksnių, bet ir išmokstami.

2. Giminės - tėvo, motinos, vaiko, sesers ar brolio, senelio ar močiutės ir pan. Šie vaidmenys dažniausiai išmokstami kopijuojant.

3. Profesiniai – vaidmenys, kurių net specialiai mokomės tam tikrose įstaigose, nes jie reikalauja ypatingo išmokimo. Tarkime, gydytojo vaidmuo yra apibrėžtas Hipokrato priesaikos – bet kokiu atveju bet kokioje situacijoje žmonėms teikti pagalbą. Mokytojo vaidmuo – mokyti ir ugdyti jaunąją kartą.

4. Amžiaus vaidmenys yra sąlygoti amžiaus tarpsnio: darželinukas, pradinukas, paauglys ir t.t.

5. Pagal svarbą asmenybei vaidmenys gali būti pagrindiniai ir antraeiliai. Yra žmonių, kurie namo grįžta tik nakvoti. Kyla įspūdis, kad jiems tėvo/motinos ir vyro/žmonos vaidmenys nėra patys svarbiausi.

Visos mamos myli savo vaikus, tačiau moterys, atlikdamos mamos vaidmenį, mano, kad dėl savo vaikų reikia aukotis, jiems patarnauti, spręsti už juos, nes jie gali suklysti, o kitos yra įsitikinusios, kad svarbu išauginti vaikus savarankiškus ir atsakingus, nebijančius priimti sprendimus. Visi mokiniai turi mokytis, bet vieni tik stumia dienas mokykloje, o kiti siekia žinių, kurios bus reikalingos, kuriant savo ateitį.

1. Laukiamą vaidmenį – tokį vaidmens atlikimą, kokio iš mūsų tikisi kiti;

4. Visos ankstesnės vaidmens atlikimo pakopos turi įtakos baigiamajai, pačiam vaidmens atlikimui. Atlikdai įvairius vaidmenis, žmonės išreiškia tam tikras aspiracijas arba pretenzijas - savotišką meistriškumo orientyrą, t.y. išsako, kaip tikimasi atlikti vieną ar kitą vaidmenį. Ar aš būsiu geras vaikas savo tėvams, koks būsiu studentas ar mokinys ir t.t, priklauso nuo to, kiek man tas vaidmuo reikšmingas. Aspiracijos skiriasi lygiu, tikroviškumu. Jeigu vaidmuo nelaikomas svarbiu, ypač jei jis atmetamas, nėra ko tikėtis, kad ir atliekantis jį žmogus turės nors kiek didesnių aspiracijų.

Priklausomai nuo to, kam suteikimas prioritetas, tai yra kam teikiam pirmenybė, tas vaidmuo ir atliekamas. N. Gross siūlo tokias vaidmenų konflikto sprendimo strategijas: 1. pasirinkti vieną vaidmenį ir atsisakyti kito; 2.

  • Psichologija Analizė
  • Microsoft Word 16 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (2038 žodžiai)
  • Kristina
  • Socialiniai vaidmenys
    10 - 8 balsai (-ų)
Socialiniai vaidmenys. (2015 m. Lapkričio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialiniai-vaidmenys.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 21:33
×