Socialinio darbo teorijos ir metodai


Socialinio darbo teorijos ir metodai. Įvadas. Darbo uždaviniai. Humanistinės teorijos ištakos, nuostatos ir pozicijos socialiniame darbe. Humanistinė teorija pagal A. H. Maslow ir C. R. Rogers. Motyvų hierarchija. Carlo Rogerso į asmenį nukreiptas požiūris. Humanistinės teorijos tikslai ir metodai ir prasmė. Humanizmo teorijos sandara. Išvados. Literatūros sąrašas.


Darbo tikslas – Išanalizuoti informaciją apie humanistinę teoriją ir jos taikymą socialiniame darbe.

Aprašyti humanistinę teorija pagal A. H. Maslow ir C. R. Rogers.

Anot Vitkauskaitės (2001), humanizmo ištakų reikėtų ieškoti XV-XVII a. Atgimimo, Švietimo epochose davusiose pradžią filosofinėms, metodologinėms šios srovės ištakoms. Pažangiai mąstantys to laikmečio intelektualai, remdamiesi antikos filosofų (Aristotelio, Demokrito, Sokrato ir kt. ) darbais, suformuluoja pažiūrų į žmogų sistemos branduolį, kuris tapo vienu iš įvairių socialinių mokslų, tarp jų ir socialinio darbo (socialinės pedagogikos), objektų analizės išeičių, modelių. Humanistinė pažiūrų sistema atspindi socialinę realybę ne esamybės požiūriu, bet siekiamybės: žmogus bet kokioje visuomenėje neturi būtin dehumanizuotas ar tapti socializacijos proceso auka. Asmenybei esant šio proceso ir subjektu, ir objektu prisieina sintetinti du prieštaringus, tarpusavyje konfliktuojančius procesus: gebėjimą adaptuotis visuomenėje ir gebėjimą atsiskirti nuo jos. Vieno ar kito proceso dominavimas paverčia žmogų auka, pirmuoju atveju padarydamas jį prisitaikėliu, konformistu, antruoju – deviantu (A. V. Mudrikas, 1997). Dehumanizuotų asmenybių, aukų yra kiekvienoje visuomenėje nepriklausomai nuo jos ekonominės formacijos ar politinės sanklodos. Didžiausia tikimybė tapti aukomis yra silpniesiems visuomenės nariams: neįgaliesiems, vaikams, moterims, seniems, migrantams ir kt. Būtent šiems asmenims pirmiausia turėtų padėti socialinis darbuotojas ar pedagogas. Humanistinės pasaulėžiūros socialinis darbuotojas profesionalas turėtų laikytis kai kurių nuostatų:

Iš pateiktų humanistinių nuostatų į žmogų natūraliai išplaukia ir pagrindinės socialinio darbo išeities pozicijos, garantuojančios teikiamos pagalbos efektyvumą:

Žmogus reaguoja į aplinką taip, kaip ją suvokia ir patiria, t.y. subjektyviai. Siekdamas jam padėti, socialinis darbuotojas turi „įeiti“ į žmogaus suvokimo lauką ir patirti jo realybę (empatija), gebėti tiksliai ir jautriai suvokti kito žmogaus socialinę situaciją;

Žmogaus elgsena neturi prasmės, jei ji nesiejama su konkrečiomis aplinkybėmis;

Galima teigti, kad ši filosofijos atšaka būtų tikrai efektinga socialinių darbuotojų klientams.

Humanistinė teorija pagal A. H. Maslow ir C. R. Rogers

Maslow piramidės apačioje yra fiziologiniai poreikiai, pavyzdžiui, maisto, vandens, pastogės.

  • Microsoft Word 777 KB
  • 2021 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2013 žodžiai)
  • Kolegija
  • Dovilė
  • Socialinio darbo teorijos ir metodai
    10 - 3 balsai (-ų)
Socialinio darbo teorijos ir metodai. (2021 m. Sausio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialinio-darbo-teorijos-ir-metodai.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 02 d. 05:10
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo