Socialinio darbuotojo veikla su senyvo amžiaus žmonėmis etinis aspektas


Įvadas. Senatvės samprata ir jos išskirtinumas. Senyvo amžiaus žmonių socialiniai poreikiai. Socialinio darbuotojo veikla etinių principų kontekste. Profesinė etika ir socialinė veikla. Prognozuojamos etinės dilemos, problemos socialinio darbuotojo veikloje. Straipsnio ištrauka. Etiško sprendimo priėmimo proceso žingsniai. Išvados. Literatūros sąrašas. Vertinimų kriterijai.


Nijolė Kavaliauskaitė- Hunter apie senatvę kalbėjo taip: „Priminsiu, kad senatvė – tai žmogaus amžiaus tarpsnis arba gyvenimo ciklo dalis. Būtent tuo periodu niekur nebeskubama, nes visur suspėta ir viskas atlikta. Savo saugumo ir gynybos požiūriu nebėra jokio reikalo suremti su niekuo kardus ar tarsi skaudžiu botagu pliekti piktu liežuviu.“ Nepaisant gana gausios pagyvenusių asmenų grupės, Lietuvoje šiandien jiems skiriama kukli pensininkų dalia. Nesuvokiamai mažos pensijos, milžiniškos kainos, o dar visuomenės nuvertinimas, diskriminacija. Net ir visuomenės nariai nepaisydami etinio elgesio normų negerbia vyresnių žmonių ir nemaža dalis jų net netoleruoja.

Socialinė veikla iš prigimties yra etiška ir savo esme yra aukšto humanizmo ir visuomenės dorovės išraiška (Vyšniauskaitė D., Minkutė R., 2008). Socialinio darbuotojo veikla viena iš tolerantiškiausių ir humaniškiausių profesijų. Dirbant su senyvo amžiaus žmonėmis, socialinis darbuotojas turi pasižymėti supratingumu, kantrybe. Labai svarbios ypatingos dvasinės savybės, kompetencijos ir pasiruošimo lygis.

Darbo objektas: socialinio darbuotojo veiklos su senyvo amžiaus žmonėmis etinis aspektas.

Darbo tikslas: Daugiau sužinoti ir šiame darbe pateikti socialinio darbuotojo veiklos etiką, socialinio darbo paslaugų organizavimo procesą, etines problemas ir dilemas socialiniame darbe.

Darbo metodika ir priemonės: darbas su moksliniais šaltiniais, literatūra. Informacijos rinkimas bei sisteminimas.

Kol esame jauni- tai niekada rimtai nesusimąstome apie rūpesčius, kurie mūsų lauks senatvėje. O šis gyvenimo tarpsnis yra neišvengiamas, kiekvienas iš mūsų akis į akį turėsime susidurti su vargais, kurie mūsų laukia ateityje. Nerūpestingas jaunystės dienas pakeis rūpesčiai dėl sveikatos, gal net piniginiai klausimai ir kita. Senėjimas- tai procesas, kurio galutinis ir aukščiausias taškas yra biologinė mirtis, užbaigianti žmogaus egzistavimą, raidą. Žinoma, senatvės tarpsnis nėra vien ligos ir nepasisekimas, tai kur kas daugiau. Tai:

Tad, viskas priklauso nuo senyvo amžiaus žmogaus. Kaip jis sugebės, atėjus šiam laiko tarpsniui, save pateikti, tai taip ir visuomenė priimsi jį. O žmogaus adaptacija, prisitaikymas prie pasikeitimų, priklauso nuo jo puoselėjamų vertybių, charakterio, gyvenimo patirties, įgūdžių, asmenybės, nuostatų bei etinių vertybių.

Bėgant laikui senyvo amžiaus žmogus susiduria ne tik su sveikatos bėdom, tačiau atsiranda daugiau nesklandumų, pavyzdžiui: žmogus praranda ankstesnius socialinius vaidmenis, teises, patenka į giminaičių globą arba dar blogiau, atsiskiria nuo vaikų ir artimųjų, ir tampa vienišas. Tai sukelia didžiulę baimę, laikui bėgant tokie žmonės atsiriboja ir nuo kitų juos supančių žmonių, jie pasidaro uždari ir praranda likusius socialinius ryšius. Tai ir sukelia nepatogumų žmogui keliaujančiam į harmoningą ir visavertę senatvę.

Paprastai senyvo amžiaus žmonėms yra pakitęs laiko suvokimas. Jiems atrodo, kad ateitis yra trumpa, todėl jie neturi kantrybės laukti. Dėl šios priežasties ir kyla toks reikalavimas, kad viskas turi būti čia ir dabar. Seni žmonės turi daug neįkainojamos patirties, todėl jie ir linkę tvirtai laikytis savo nuomonės, pažiūrų. Plačiau ir giliau, negu jauni, suvokdami, jog žmogaus laikas žemėje nėra amžinas, jie stengiasi išlaikyti savo vertybes ir nekeisti nuomonės, todėl žiūrint iš socialinio darbuotojo pusės ir atsižvelgiant į visas šias senyvo amžiaus žmonių savybes, darbuotojas turi pasižymėti mandagumu, kantrumu.

  • Microsoft Word 37 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2616 žodžiai)
  • Kolegija
  • Deimantė
  • Socialinio darbuotojo veikla su senyvo amžiaus žmonėmis etinis aspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Socialinio darbuotojo veikla su senyvo amžiaus žmonėmis etinis aspektas. (2016 m. Gruodžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialinio-darbuotojo-veikla-su-senyvo-amziaus-zmonemis-etinis-aspektas.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 05 d. 19:20
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!