Socialinio darbuotojo veiklos etiniai aspektai dirbančio su judėjimo negalia turinčiais asmenimis


Judėjimo negalia turinčių asmenų charakteristika. Socialinio darbuotojo veikla teikiant pagalbą neįgaliesiems. Socialinio darbuotojo etiškumas veikloje. Situacijos analizė. Išvados. Literatūra.

Lietuvoje yra daugiau nei 70 tūkstančių žmonių su judėjimo negalia – sutrikimu ir jų skaičius nemažėja. Šiuos sutrikimus gali turėti ne tik fizinę negalią turintys asmenys, bet ir sutrikusio intelekto, sutrikusios psichikos asmenys.

Neįgalumas Lietuvoje buvo ilgai neįvardijamas kaip viena iš didžiausių socialinių problemų. Iki nepriklausomybės atkūrimo šalyje dominavo medicininis integracijos modelis. Neįgalieji gaudavo medicininę ir ekonominę pagalbą. Jiems buvo suteikiamas gydymas, reabilitacija, lengvatos, finansinės kompensacijos, tačiau nesirūpinta psichosocialinėmis neįgaliųjų problemomis. Dauguma neįgaliųjų buvo izoliuoti nuo visuomenės arba gyveno uždaryti šeimoje (Pivorienė, 2001). Su jais buvo elgiamasi ne etiškai, nes jiems nebuvo leista integruotis į socialinį, visuomeninį gyvenimą.

Judėjimo negalios asmenys išsiskiria savo išorinėmis savybėmis, neatitinkančiomis sveiko žmogaus, todėl jie tampa savita, kitoniška visuomenės socialine grupe, kurią visuomenės nariai dažniausiai nesistengia suvokti ir atstumia. Taip atsitinka dėl kitokios žmogaus kūno išvaizdos ir sėdėjimo neįgaliojo vežimėlyje. Toks visuomenės atstūmimas kliudo neįgaliųjų integracijos procesui, dėl neigiamų nuostatų neįgaliųjų atžvilgiu.

Šiuo metu vis labiau įsitvirtina socialinis neįgaliųjų integracijos modelis, kurio esmė negalios kaip konflikto tarp žmogaus ir aplinkos suvokimas. Socialinio neįgalumo modelio požiūriu, fizinių funkcijų sutrikimas tėra viena iš sąlygų problemoms atsirasti. Pagrindinės neįgalių asmenų patiriamų sunkumų priežastys – visuomenės negebėjimas suteikti neįgaliems asmenims tinkamų paslaugų ir adekvačiai tenkinti jų poreikius. Vyraujant socialiniam neįgalumo modeliui gydymas ir reabilitacija sudaro tik nedidelę neįgalių žmonių poreikių dalį. Integracija į visuomenę priklauso nuo aplinkos pritaikymo, visapusiškų sąlygų savarankiškam gyvenimui sudarymo. Didelis dėmesys skiriamas įstatyminei bazei, kuri turi padėti išvengti neįgaliųjų diskriminavimo dėl jų specialiųjų poreikių.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (1718 žodžiai)
  • Universitetas
  • Sandra
  • Socialinio darbuotojo veiklos etiniai aspektai dirbančio su judėjimo negalia turinčiais asmenimis
    10 - 6 balsai (-ų)
Socialinio darbuotojo veiklos etiniai aspektai dirbančio su judėjimo negalia turinčiais asmenimis. (2015 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialinio-darbuotojo-veiklos-etiniai-aspektai-dirbancio-su-judejimo-negalia-turinciais-asmenimis.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 15 d. 05:25
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo