Socialinio teisingumo siekimas Metuose


Socialinio teisingumo siekimas donelaičio metuose. Rasinys socialinio teisingumo siekimas donelaičio metuose. Kuriniai apie teisinguma. Donelaicio metai teisingumo siekimas. Socialinio teisingumo tema donelaicio metuose.

Lietuvių referatas. Donelaitis Socialinio teisingumo siekimas „metuose“. Rašinio planavimas. Renkama medžiaga perskaitomas dar kartą kūrinys atsirenkant visus epizodus, kurie tinka temai. Užsirašomos viename lape apibendrinamosios mintys su nuorodomis į epizodus, citatomis. Ieškoma minčių sąsajų, jos grupuojamos. Suformuluojama pagrindinė rašinio mintis. Ji tinka dėstymui pavadinti. Apgalvojama įžanga ir pabaiga. Rašomas planas. Įžangos pavyzdys. Demokratiniai idealai lietuvių klasikų kūriniuose. Literatūrinio rašinio planavimas. Pasirenkami kūriniai. Renkama medžiaga perskaitomi dar kartą ar permąstomi kūriniai atsirenkant visus epizodus, kurie tinka temai. Užsirašomos viename lape apibendrinamosios mintys. Ieškoma minčių sąsajų, jos grupuojamos. Kaip susieti su kontekstu? Rašomas planas. Demokratiniai idealai lietuvių klasikų kūriniuose. Literatūrinio rašinio pavyzdys. A. Kamiu požiūris į meilę romane „svetimas“.


Literatūrinis rašinys yra kūrybinis darbas, visų pirma susijęs su kūrinio supratimu. Todėl kaskart kūrinio ypatybės lemia, kas bus rašoma rašinyje. Šiame tekste dėmesys skiriamas ne bendrybėms, jame siūloma suplanuoti dvi konkrečias temas. Tai praktiniai patarimai.

Demokratinės nuostatos kyla iš rūpinimosi savo tauta, tapatinimosi su ja, socialinio teisingumo siekimo. „Metams“ tinka jau paruošta medžiaga, tik rašyti reikės glausčiau.

Apysakoje J. Biliūnas vaizduoja 1863 metų sukilimą, lietuvių valstiečių kovą prieš carizmą.

Autorių žavi Petro ir Juozapotos noras išsivaduoti iš baudžiavos ir ją ginančios caro valdžios. Jo požiūrį atskleidžia personažų patrauklumas. Petras ir Juozapota myli vienas kitą ir nori apsaugoti nuo nelaimių.

Apie caro valdžios žiaurumą sužinome iš ubagėlės pasakojimo, Juozapotos susitikimo su „baisia raitųjų gauja“ ir girtu kareiviu, kazokų elgesio kaime, represijų ir Petro likimo.

J. Biliūnas supriešina sukilėlių moralinį grožį ir caro valdžios brutalumą.

Kuo tie kūriniai panašūs? Abiejuose išaukštinami valstiečiai, jų moralė. Aiškiai jaučiamas pasakotojo palankumas jiems. Abiejuose smerkiami valdžią turintys ponai, nes nežmoniškai elgiasi su paprastais žmonėmis. Ponai yra amoralūs. Klasikos kūriniuose priešinamasi socialinei neteisybei, skatinama jai priešintis.

Abu autoriai panašiai suvokia savo kūrybos tikslą: menine forma skleisti tiesos ir gėrio idėjas, dėl to galime kalbėti apie jų kūrinių visuomeninį reikšmingumą, apie humanistinius klasikos idealus. Klasikos kūriniai formuoja individo atsakomybės už tautos likimą modelį, kuris aktualus ir mūsų laikams.

Abu autoriai siekė pakeisti, pagerinti pasaulį: tikėjo literatūros visuomenine paskirtimi, meno kūrinio poveikiu tikrovei. K. Donelaičio vaizduojamuoju metu stiprėja Prūsų Lietuvos kolonizavimas, baudžiauninkai išnaudojami ir niekinami. Donelaitis siekia padrąsinti savo tautą, leisti jai pajusti savo vertę, suteikti jėgų priešintis socialinei neteisybei.

J. Biliūnas apysaką rašo pralaimint 1905–1907 metų revoliucijai. Nors kūrinyje kalbama apie 1863 m. sukilimą, netiesiogiai jis suteikia prasmę revoliucijos aukoms, išaukština kovotojus už visos tautos šviesesnę ateitį.

Klasikos kūriniuose ieškome principų, kuriais galėtume remtis ir mūsų laikais. Klasikos kūriniai moko mus idealizmo, skatina pasitikėti teisingumu, jo siekti.

K. Donelaičio ir J. Biliūno kūriniai buvo visuomeniškai reikšmingi sukūrimo metu.

a) darbas poemoje yra visų gėrybių šaltinis ir žmogaus vertės matas (baudžiauninkai savo darbu sukuria visas vertybes, ponų gyvenimo būdas yra amoralus);

  • Lietuvių kalba Referatai
  • 2013 m.
  • 5 puslapiai (2233 žodžiai)
  • Lietuvių referatai
  • Microsoft Word 20 KB
  • Socialinio teisingumo siekimas Metuose
    10 - 3 balsai (-ų)
Socialinio teisingumo siekimas Metuose. (2013 m. Birželio 26 d.). http://www.mokslobaze.lt/socialinio-teisingumo-siekimas-metuose.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 00:00