Socialinis darbas su genetinėmis ligomis sergančiais žmonėmis


Socialinis darbas sveikatos priežiūros sistemoje. Vieno geno paveldėjimas. Psichosocialinės problemos ir jų sprendimo būdai socialiniame darbe. Socialinių darbuotojų pagrindiniai gebėjimai sveikatos priežiūros srityje.


Genetinis susirgimas - tai bet kokia liga, kurią sukelia asmens genomo sutrikimas. Genetinės ligos ar sutrikimai kyla dėl pasikeitimų ar mutacijų, žmogaus DNR. Mutacijos yra DNR simbolių sekos kaita, kuri sudaro geną. Tai kartais vadinama "rašybos" klaida. Genų kodas yra sudarytas iš baltymų, kurie atlieka didžiąją dalį darbo, dauguma gyvybės funkcijų ir sudaro dauguma ląstelių struktūras. Kai genas yra mutavęs, baltymai nebegali atlikti savo normalių funkcijų, o tai sukelia negalią. Genetinės ligos gali būti paveldimos, nes jos yra lytinių ląstelių mutacijos — ląstelės dalyvauja perduodant genetinę informaciją iš tėvų į palikuonis. Genetinės ligos taip pat gali sukelti pokyčius somatinių ląstelių DNR arba organizmo ląstelių, kuriose nėra lytinių ląstelių.

Vieno geno paveldėjimas, taip pat vadinamas Mendelio ar monogeneziniu paveldėjimu. Tokio paveldėjimo tipą sukelia pokyčiai ar mutacijos, atsirandantys vieno geno DNR sekoje. Yra daugiau kaip 6000 žinomų vieno geno sutrikimų, kurie pasireiškia maždaug 1 iš 200 gimdymų. Monogenezių sutrikimų pavyzdžiai:

Tai sudėtingas paveldėjimas. Daugiafaktoriniai paveldėjimo sutrikimai yra susiję su aplinkos faktorių ir mutacijų deriniu keliuose genuose. Daugiafaktoriniam sutrikimam būdingos lėtinės ligos, tokios kaip:

Daugiafaktorinis paveldimumas taip pat yra susijęs su paveldimomis savybėmis, tokiomis kaip: pirštų atspaudų raštai, aukščiu, akių spalva ir odos spalva.

Chromosomos, atskiros struktūros, sudarytos iš DNR ir baltymų, yra kiekvienos ląstelės branduolyje. Kadangi chromosomos yra genetinės medžiagos nešėjos, pakitimai chromosomų skaičiuje ar struktūroje gali sukelti ligą. Chromosomų nukrypimai - anomalijos dažniausiai pasireiškia dėl ląstelių dalijimosi problemos. Pavyzdžiui, Dauno sindromas arba trisomija 21 yra dažnas sutrikimas, atsirandantis, kai žmogus turi tris 21 chromosomos kopijas. Yra daug kitų chromosomų anomalijų, įskaitant:

Šio tipo genetiniai sutrikimai yra susiję su mitochondrijų nebranduolinės DNR mutacijomis, kurios visada paveldimos iš motinos. Mitochondrijų ligos yra šios:

  • Microsoft Word 130 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1664 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vėjūnė
  • Socialinis darbas su genetinėmis ligomis sergančiais žmonėmis
    10 - 3 balsai (-ų)
Socialinis darbas su genetinėmis ligomis sergančiais žmonėmis. (2017 m. Lapkričio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialinis-darbas-su-genetinemis-ligomis-serganciais-zmonemis.html Peržiūrėta 2019 m. Rugpjūčio 20 d. 06:58
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema