Socialinis – interakcinis požiūris į negalią


Socialinė – interakcinė paradigma. Požiūris į neįgalų asmenį. Neįgaliųjų ugdymas. Intervencija. Negalės koncepcija. Neįgaliųjų ugdymo tikslas. Pagalbos esmė. Ugdymo objektas. Problema ir atsakomybė. Literatūros sąrašas.


Negalės koncepcija. Socialinės-interakcinės paradigmos požiūris: neįgalusis patiria pakitusias socialines situacijas ir jo poreikiai yra didesni nei kitų visuomenės narių. Negalia, vienu atveju, yra liga, kitu atveju, tai ribotumas socialinėje situacijoje, kurį galima įveikti panaudojus socialines priemones – suvokimą, vaizdinius, idėjas ir t. t. Tai nereiškia, jog neįgalumas išnyks ar negalią turintys asmenys nebeturės juos ribojančių sutrikimų, tačiau bus pasitelktos priemonės, kurios neįgaliuosius neišskirs iš visuomenės ir juos įtrauks.

Remiantis socialiniu negalės modeliu, atpažįstami tokie socialinio darbo su žmonėmis, turinčiais negalę, požymiai: neįgalūs žmonės turi galimybes vystytis, todėl pabrėžiamos šios galimybės, o ne trūkumai; ne tik kognityviniai aspektai, bet ir aplinka bei ugdymas turi įtakos neįgaliojo vystymuisi. Ypač akcentuojama teisinės neįgalumo problemos sprendimo pusė, didelis dėmesys skiriamas įstatymui prieš neįgaliųjų diskriminaciją stiprinimui ( Pivorienė, 2003 ). Politiniu lygmeniu socialinis modelis pabrėžia sveikatos ir ligos kompleksiškumą ir sudaro galimybes plėtotis daugeliui intervencijos strategijų, paremtų skirtingų disciplinų ir organizacijų ekspertiškumu. Teigiama, kad jei žmonės gyvena nelygiomis sąlygomis, jo sveikata – tiek fizinė, tiek psichinė – yra silpnesnė, taigi, akcentuojamas veikos tarp žmogaus ir jo socialinio konteksto kokybės svarba fizinei ir psichinei sveikatai. Individualiai medicininė diagnozė gali būti suvokiama atskirai platesnio sveikatos ir socialinių poreikių klausimų, tačiau, teikiant daugiau dėmesio socialiniams kliento poreikiams, darbuotojai ir klientai pamato ne tik patologiją, įgimtą sutrikimą, tačiau ir galimybes ( Firth, 2003 ).

Apibendrinant galima teigti, kad remiantis socialiniu – interakciniu negalės modeliu, negalė yra ne tik tam tikrų žmogaus pokyčių (pvz. fizinių, intelekto ir kt.), bet ir socialinės sąveikos rezultatas. Remiantis šiuo modeliu yra svarbu sudaryti visas sąlygas neįgaliajam aktyviai veikti, patenkinti ne tik fiziologinius žmogaus poreikius, bet ir savojo orumo, savosios vertės bei savęs realizavimo poreikius. Šį modelį galima apibūdinti tokiais žodžiais, kaip tolerancija, kitokio priėmimas, socialinė integracija, pagarba skirtybėms.

  • Microsoft Word 35 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2250 žodžiai)
  • Universitetas
  • J
  • Socialinis – interakcinis požiūris į negalią
    10 - 3 balsai (-ų)
Socialinis – interakcinis požiūris į negalią. (2017 m. Gruodžio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialinis-interakcinis-poziuris-i-negalia.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 19 d. 21:56
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo