Socialinis teisingumas tarpukario Lietuvoje


Įvadas. Antanas smetona. Kazys grinius. Steponas kairys. Socialinis teisingumas. Išvados. Naudota literatūra.

Pasirinkta tema, labai aktuali tiek tarpukario Lietuvos metais, tiek šiems laikams, kada, daugelis žmonių nepasitiki Lietuvos politika, kasdien ja nusivilia vis daugiau. Yra sunku pripažinti, bet dabar Lietuva, yra nusmukio kelyje, kurį gaubia šešėliai, vyrauja dviveidė moralė, nedorovinga politika, iškreipta ekonomika. Lietuvos Respublikos prezidentė, Dalia Grybauskaitė, siūlo žmonėms rinktis viltį, dorą, teisingumą, gerovę. Viešai įsipareigoja siekti skaidrumo visose valstybės gyvenimo srityse. Tai - esminė nuostata ir būtina sąlyga tam, kad būtų išguita veidmainystė, išvaduota politika iš oligarchinių grupių įtakos, atkurtas socialinis ir ekonominis teisingumas. Mūsų tikslas - ori, saugi, garbinga ir turtinga piliečių visuomenė. Tik ar ji socialiai saugi?

Ką šiandien reiškia žodžių junginys socialinis teisingumas? Socialinis teisingumas - principas, kuriuo remiantis, gėrybės tam tikroje visuomenėje, bendruomenėje (pa)skirstomos, (pa)dalijamos „teisingai“, t. y. laikantis teisingumo.

Kaip socialinis teisingumas suvokiamas Lietuvoje? Šiandien praktiškai visi politikai, visuomenės veikėjai, sutinka, kad Lietuvoje labai trūksta socialinio teisingumo, socialinė nelygybė yra pasiekusi didžiules aukštumas, dalis visuomenės gyvena socialinės atskirties situacijoje. Panaši situacija susiklostė ir XIX amžiaus Vakarų Europoje, po industrinės revoliucijos, laukinio kapitalizmo laikais. Socializmas buvo reakcija į laukinį kapitalizmą. Tačiau, vargu ar tai galėjo ištaisyti tas klaidas, kurias darė kapitalizmas. Jis jas veikiau pakeitė naujoms klaidoms. Taigi kas iš tiesų yra socialinis teisingumas? Kokie socialinio teisingumo bruožai vyravo tarpukario Lietuvoje?

Darbo objektas: Socialinis teisingumas tarpukario Lietuvoje

Darbo tikslas:Socialinio teisingumo samprata ir bruožai tarpukario Lietuvoje

Darbo uždaviniai:

Išanalizuoti socialinio teisingumo sampratą.

Aptarti socialinio teisingumo bruožus tarpukario Lietuvos, socialdemokratų ir krikščionių demokratų partijų ideologijose.

Nustatyti kas yra socialinis teisingumas.

Šiandieniai istorijai keliami reikalavimai-pažinti istoriją tokią kokia ji yra, su visomis srovėmis ir jų veikėjais, jų politiniai nuostatomis ir būdais jas įgyvendinti. Nagrinėjant XXa. Lietuvos istoriją negalime neįmanoma be Antano Smetonos. Jis dalyvavo beveik visuose svarbiausiose Lietuvos visuomenės įvykiuose 1905- 1940 metais. Antanas Smetona buvo Lietuvių tautininkų sąjungos įkūrėjas, ideologas ir vadovas, kovojęs prieš Lietuvos komunistų partiją, stambiosios buržuazinės, tiesa, labai negausios, atstovas ir ideologas.

Kadangi referate keliama problema yra apie socialinį teisingumą tarpukario Lietuvoje, kuris čia vyravo arba jo iš vis nebuvo, tad Antano Smetonos platesnę veiklą aptarsiu nuo 1917 metų. Taigi jau 1917 metais leidus Vokiečiams buvo pradėta organizuoti konferencija, Smetona pasižadėjo priimti palankią vokiečiams revoliuciją, tad kai Vilniuje 1917 m. rugpjūčio 1- 4d. vyko organizacinio komiteto posėdžiai, svarbiausią pranešimą rengė A. Smetoną, jo kalboje buvo keliamas savarankiškos valstybės klausimas, buvo kalbama apie nepriklausomybę etnografinėse Lietuvos žemėse, taip kaip ir priklausytų ten kur yra socialinis teisingumas, kur yra girdimi paprastų žmonių norai kur visi žmonės būtų lygūs ir laisvi, tačiau reikia nepamiršti, kad dar 1917 metais mes priklausome Vokietijos imperijai, ir tai kad Smetona negalėjo konferencijoje pamiršti Vokietijos veiksnio, kur Vokietija reikalavo jog Lietuva būtų sujungta su Vokietija. Todėl jam teko įrodinėti jog „yra kartais suverenitetas , bet nėra laisvės ir atbulai. Beteisės gi tautos turi daugiau savarankiškumo nekaip suverenios valstybės. Prikišama ir tai jog nepriklausomybė tarp dviejų valstybių esanti negalima“

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2925 žodžiai)
  • Eglė
  • Socialinis teisingumas tarpukario Lietuvoje
    10 - 5 balsai (-ų)
Socialinis teisingumas tarpukario Lietuvoje. (2015 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialinis-teisingumas-tarpukario-lietuvoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 18 d. 11:08
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo