Socialinių paslaugų teikimo regėjimo negalią turintiems asmenims poreikiai ir galimybės


Įvadas. Regėjimo negalią turintys asmenys. Regos sutrikimų samprata. Regėjimo negalios asmenų funkcionavimo problemos. Tyrimo metodika ir organizavimas. Socialinių paslaugų sistema regėjimo negalios asmenims. Tyrimo analizė. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas. Priedai.


Viena iš specifinių visuomenės grupių yra neįgalieji su regėjimo negalia. Neįgalumas Lietuvoje ilgai nebuvo įvardijamas kaip socialinė problema. Iki nepriklausomybės atkūrimo šalyje dominavo medicininis integracijos modelis. Neįgalieji gaudavo medicininę ir ekonominę pagalbą. Jiems buvo suteikiamas gydymas, reabilitacija, lengvatos, finansinės kompensacijos, tačiau nesirūpinta psichosocialinėmis neįgaliųjų problemomis.

Nepaisant palankios valstybės neįgaliųjų politikos, regėjimo sutrikimus turintys asmenys susiduria su nemažai problemų. Viena iš jų dažnai patiriama netiesioginė diskriminacija dėl nepritaikytos aplinkos. Tik nedidelė dalis visuomeninių pastatų ir objektų šalyje yra pritaikyti neįgaliesiems. Dalis asmenų su regėjimo negalia neturi jų specialiems poreikiams pritaikyto būsto. Trūksta techninės pagalbos priemonių. Socialinės paslaugos yra teikiamos asmenims su regėjimo negalia, bet jų trūksta, ypač gyvenantiems kaimo vietovėse ar mažesniuose miesteliuose. Jie susiduriama ir su transporto organizavimo problema, finansinių išteklių stygiumi.

Regėjimo negalią turinčių asmenų socialinių paslaugų teikimo problemos: Kokios reikalingos socialinės paslaugos? Kokios teikiamos socialinės paslaugos regėjimo negalia turintys asmenys? Koks yra socialinių paslaugų poreikis?

Akys tai vienas iš pagrindinių jutimo organų, padedantis žmogui skirti aplinkos daiktų formą, spalvą, įvertinti objektų atstumą nuo mūsų. Akimis mes gauname 2/3 visos informacijos iš mus supančio pasaulio. Todėl suprantama, kokią didelę reikšmę žmogaus gyvenime, darbe turi geras matymas ir kiek daug rūpesčių sukelia sutrikęs regėjimas.

Aklieji nesudaro kokios nors vienos monotoniškos grupės. Jų skirtingumą lemia tai, kad aklumo išdavos ne visiems reiškiasi vienodai intensyviai ir vienodu mastu. Šiems skirtumams turi reikšmės tokie veiksniai: kiek žmogus netekęs regėjimo, amžius, svarbi ir regėjimo netekimo priežastis. Tad akluosius galima suskirstyti į tam tikras grupes:

Aklieji iš prigimties. Aklaisiais iš prigimties laikomi asmenys, kurie gimė neregiais arba neteko regėjimo ankstyvoje vaikystėje, ir visiškai nepamena regėjimo įspūdžių. Šiems asmenims neegzistuoja vizualinis pasaulis - aplinkinė tikrovė. Regėjimo impulsai neturėjo įtakos jų vystymuisi, jų fizinės ir psichinės sferos formavimuisi.

Neįgalumas traktuojamas kaip gebėjimas, kur asmuo atlieka tam tikrus veiksmus konkrečioje situacijoje. To pasekoje neįgalumas įvardinamas kaip socialinė situacija, socialinis konstruktas. Negalė nepriklauso nuo to, kokias jai reikšmes žmonės suteikia, bet neįgalumą sukuria socialumas.

Požiūris į akluosius turi sėkmingą įtaką aklųjų reabilitacijai. ,,Sunkiausia ne aklumas, o reginčiųjų požiūris į akląjį“. Neįgaliojo integracijos procesas priklauso ir nuo visuomenės požiūrio į jį. LASS (Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga) duomenimis 2014 m. sausio 1 d. LASS jungė 6524 narius. Taigi ši didžiulė grupė savo dalyvavimu įsijungia į socialinę aplinką, tik deja, neadekvatus visuomenės požiūris stabdo įsijungimą į visuomeninį procesą. Gudonis (1990) remdamasis tyrimu, išskiria šias pagrindines, regėjimo negalią turinčių asmenų, integracijos priežastis:

  • Sociologija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 102 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2786 žodžiai)
  • Kolegija
  • Daiva
  • Socialinių paslaugų teikimo regėjimo negalią turintiems asmenims poreikiai ir galimybės
    10 - 9 balsai (-ų)
Socialinių paslaugų teikimo regėjimo negalią turintiems asmenims poreikiai ir galimybės. (2016 m. Kovo 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/socialiniu-paslaugu-teikimo-regejimo-negalia-turintiems-asmenims-poreikiai-ir-galimybes.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 23:44
×