Socialinių tinklų apžvalga ir tendencijos


Informatikos savarankiškas darbas. Įvadas. Socialinių tinklų atsiradimas. Socialinių tinklų istorija. Socialiniai tinklai internete. Populiariausių socialinių tinklų dvidešimtukas (pagal registruotų vartotojų skaičių). Socialinių tinklų analizė. Socialinių tinklų saugumas. Socialinių tinklų problemos ir tendencijos Lietuvoje bei pasaulyje. Išvados. Literatūra.


Kas yra socialinis tinklas? Daugeliui tai yra tik naršymas internete, bet iš tikrųjų ši sąvoka turi net du apibrėžimus:

Šiame darbe bandysiu sudaryti socialinių tinklų apžvalgą ir atleisti jų tendencijas. Visiems žinomi socialiniai tinklai, nes tai naudojame kiekvieną dieną, tik niekas nesigilina į jų visumą, kas yra iš tikrųjų socialinis tinklas ir kokios gali būti jų tendencijos ateityje ir kokios jos yra dabar. Tendencijas galima pastebėti kiekviename dalyke, todėl socialiniai tinklai nėra išimtis. Ypač plintant interneto naudojimu, reikalaujama naujovių ir kuo daugiau informacijos apie tai, todėl bandysiu atskleisti socialinių tinklų apžvalgą bei jų tendencijas.

• duomenų funkcijos yra atsakingos už vartotojo numatyto turinio valdymą ir bendravimą tarp vartotojų: profilio atnaujinimas, profilio paieška, siuntimas, įkėlimas, įvertinimas), komentarai, rašymas, pokalbis, pergrupavimas;

• socialinio tinklo lygmuo, kuriame pristatomi tinklo nariai ir jų tarpusavio ryšiai;

• taikymų tarnybos lygmuo, tvarkantis infrastruktūrą, kurią valdo paslaugos tiekėjas;

• Tinklo dinamika susijusi su tinklo struktūros plėtote ir kitimu, t.y. naujomis viršūnėmis ir ryšiais tarp jų. Tinklo dinamikos tyrimai leidžia stebėti tinklo evoliuciją.

Puolantieji gali būti vidiniai, kurie atlieka kenkėjišką darbą tinklo viduje ir išoriniai, kurie organizuoja atakas iš išorės. Pagrindiniai atakų tipai, stebimi socialiniuose tinkluose:

• Paprasto mėgdžiojimo atakų sėkmė priklauso nuo to, kaip registruojantis vykdoma autorizacija. Daugelyje socialinių tinklų registracijos patvirtinimas išsiunčiamas elektroniniu paštu. Norint sumažinti šio tipo atakų skaičių reikia tobulinti naujų vartotojų autorizacijos technikas.

• Profilio klonavimu bandoma sukurti jau esančio vartotojo profilį. Daugelyje tinklų vartotojo profilis susietas su unikaliu id ir elektroninio pašto adresu, naudojamu registruojantis. Tą patį vartotoją galima užregistruoti naudojant kitą elektroninio pašto adresą. Norint išvengti šio tipo atakų, socialiniuose tinkluose reikia diegti priemones, galinčias surasti tokius pačius vartotojų profilius ir vėliau sukurtą profilį pašalinti.

• Profilio užgrobimu siekiama perimti vartotojo profilio kontrolę. Nors socialiniuose tinkluose vartotojai savo profilius pasiekia naudodami slaptažodžius, tačiau slaptažodžiai gali būti pasiekiami organizuojant automatizuotas žodyno atakas, sukčiavimo atakas ar išgaunant slaptažodžius iš kitų tarnybų, nes žmonės mėgsta naudoti tuos pačius slaptažodžius.

Socialinių tinklų apžvalga ir tendencijos. (2015 m. Kovo 10 d.). http://www.mokslobaze.lt/socialiniu-tinklu-apzvalga-ir-tendencijos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 02:06