Sociologijos egzaminas


Sociologo įvaizdis paplitęs netikslus ir klaidingas. Ką reiškia Maxo Weberio teiginys, kad “sociologija yra “laisva nuo vertinimų”? Kodėl Bergeris teigia, kad sociologo kaip statistiko įvaizdis nėra vien žmonių “fantazijos vaisius”? Kokie veiksniai lėmė, kad nemažai sociologų įsitraukė į siaurų empirinių tyrimų atlikimą ir menkai prisidėjo prie sociologinių žinių, kaupiamų teorijose, praturtinimo? Ką reiškia žvelgti į sociologiją sociologiškai? Ar statistiniai duomenys patys savaime yra sociologija? Koks vaidmuo tenka tyrimų metodologijai sociologų darbe? Kodėl sociologai rašo “barbariška profesine kalba”, o ne daugeliui žmonių suprantama kasdiene kalba? Sociologo “idealus tipas”. Kas yra vadinama “idealiu tipu”? Kokius bruožus Bergeris priskiria idealiam sociologo tipui? „Sociologinė perspektyva – žmogus visuomenėje“. Apie ką kalba Bergeris pasitelkdamas „socialinio žemėlapio koordinačių“ metaforą, kuo svarbios tos koordinatės žmogaus socialiniame gyvenime ir kas tas koordinates nustato? Kaip yra apibrėžiama socialinės kontrolės sąvoka? Kokie yra socialinės kontrolės būdai? Kokios yra socialinės kontrolės sistemos? Kaip yra apibrėžiama socialinės stratifikacijos sąvoka? Kokios yra trys pagrindinės socialinės padėties „dovanos“? Kokie bruožai yra būdingi klasių sistemai? (kokie veiksniai labiausiai lemia žmogaus socialinę padėtį, ar įmanomas socialinis mobilumas šioje sistemoje? ) Kaip individo klasinė padėtis lemia jo gyvenimo šansus (galimybes)? Kuo skiriasi skirtingoms klasėms priklausančių žmonių gyvenimai? Kokie bruožai yra būdingi kastų sistemai? (kokie veiksniai labiausiai lemia žmogaus socialinę padėtį, ar įmanomas socialinis mobilumas šioje sistemoje? ) Kodėl Bergeris teigia, kad JAV rasinė sistema yra panaši į kastų sistemą? Ką reiškia Thomaso „situacijos apibrėžties“ sąvoka ir apie ką kalbant ji gali būti taikoma? Ar socialinę situaciją, kurioje tenka atsidurti individui, apibrėžia tik jo amžininkai? Kaip sociologai apibrėžia „institucijos“ sąvoką? Koks institucijų vaidmuo žmonių gyvenime? Koks, pasak Durkheimo, yra žmogaus ir visuomenės santykis? Sociologinė perspektyva – visuomenė žmoguje. Kokie yra pagrindiniai vaidmenų teorijos teiginiai? Kokios yra vaidmens funkcijos žmogaus gyvenime? Kaip vaidmuo yra susijęs su žmogaus identitetu (tapatybe)?

Kas yra vartotojų visuomenė? Kuo vartotojų visuomenė skiriasi nuo gamintojų visuomenės? Vartotojų visuomenės nariai yra vartotojai.(primityvu). Vartotojų visuomenė yra ta prasme, kokia mūsų pirmtakų modernioji visuomenė pamatų klojimo, industrinėje stadijoje buvo "gamintojų visuomenė". Tada visuomenė sutelkė savo narius pirmiausia kaip gamintoju ir karius. PAreiga atlikti vaidmenis nulėmė būda, kuriuo ta visuomenė formavo asvo narius bei "normą". Bet dabar visuomenėj to mažai reikia. Ji sutelkia savo narius kaip vartotojus. REIKIA. Būdą nulema pareiga atlikti vartotojo vaidmenį./ Vartotojų visuomenė nuo gamintuojų visuomenės skiriasi akcentais ir prioritetais. Šiandienis vartotojas - judesyje, laikinumas, į nieką neturi įsikibti.

  • Sociologija Konspektas
  • Microsoft Word 29 KB
  • 2014 m.
  • 8 puslapiai (3042 žodžiai)
  • Jolita
  • Sociologijos egzaminas
    10 - 2 balsai (-ų)
Sociologijos egzaminas. (2014 m. Kovo 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/sociologijos-egzaminas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 02:38
×