Sociologijos mokslo formavimasis ir raida


Sociologijos mokslo formavimasis ir raida. Visuomenė kaip socialinė sistema. Medžiotojų ir rinkėjų visuomenė. Gyvulių augintojų ir žemdirbių visuomenė. Nepramoninė tradicinė visuomenė. Žmogus ir asmenybė. Gyventojai demografija . socialinės stratifikacijos esmė , socialinė nelygybė. Prieštaravimus organizacijoje sukelia. Utilitarinės naudingos organizacijos. Japoniškų organizacijų bruožai.


Nepagarba – būtina kritiškai vertinti situacijas, negarbinti visuomenėje pripažįstamų vertybių bei suvokti kad kiekvienoje visuomenėje egzistuoja oficialioji ir neoficialioji visuomenės.

Reliatyvizmas - geografinis, socialinis mobilumas visuomenėje reiškia galimybes įvairiai traktuoti pasaulį.

Pažintinė – užtikrina naujų žinių gausinimą apie skirtingas socialines gyvenimo sritis.

Ideologinė – panaudoja sociologijos rezultatus siekiant tam tikrų rezultatų arba norint juos įtvirtinti.

Reiškinius ir procesus , kurie daro įtaką skirtingoms žmonių bendravimo formoms;

Esti santykinai nepriklausomi nuo kitų žmonių grupių už šios teritorijos ribų;

Dirbtinės kilmės žmonių susivienijimas, besiremiantis savanoriškumu ir racionaliu savanaudiškumu (praktiškas būdas pasiekti savo tikslų)

Socialinių institutų ir organizacijų teoriją tik socialiniai institutai ir organizacijos garantuoja žmonių tarpusavio santykių pastovumą, nustato kolektyvinio gyvenimo nekintančias formas, be kurių nebūtų įmanoma tenkinti poreikius.

Terminas “ kultūra” dabartiniu supratimu buvo pradėta naudoti Europoje 18 a. geografiniai atradimai skatino žmones vertinti ir lyginti savo kultūrines vertybes su kitų tautų vertybėmis.

JAV sociologas Parsonas kultūrą laiko tik viena iš analitinės konstrukcijos, skirtos socialinių veiksmų analizei, dalių.

Žmogus ir asmenybė – šios sampratos priskiriamos tam pačiam objektui. Kasdieninėje kalboje tai sinonimai. Tačiau jų prasmė glūdi žmonijos kultūroje. Sąvokų atsiradimas siejama su Antikos teatru.

Ar kiekvienas žmogus yra asmenybė, - o jei žmogus pripažįstamas asmenybe, kokia nauda iš to jam ir visuomenei? Šiuolaikiniame moksle yra 2 požiūriai į asmenybės apibrėžimą:

formaliai loginis – jo laikosi psichologijos ir edukologijos mokslininkai – asmenybe pripažįstamas tik tas, kuris turi blaivų protą ir teigiamas savybes. Visa tai žmogus įgyja socializacijos procese( jeigu įgyja).

didaktinis-loginis – visi žmonės biologiškai ir socialiai panašūs, bet turi unikalių bruožų: biografija, profesija, ryšiai su visuomene.

Žmogus – bendra biologinė kategorija. Socialiniame kontekste žmogus – asmenybė. Žmogaus elgesys socialiai determinuotas, jis yra visuomenės ir jos institutų veikimo objektu, o tai sudaro dalį žmogaus ir visuomenės tarpusavio santykių problemos. Kita dalis –žmogaus poveikis visuomenei. Čia žmogus pasireiškia kaip subjektas. Į žmogų reikia žiūrėti kaip į aktyviai veikiantį, gebantį pakeisti ir nuolat keičiantį savo aplinką.

Tyrimai rodo, kad ištyrus aktyvumo motyvus, tikslus ir kryptingumą, veiklą galima vertinti kaip socialią (visuomeninę) arba socialiai rizikingą (antivisuomeninę).

vieni žmonės turi daugiau vertybių, kiti – mažiau. Tai – socialine nelygybe – socialinė stratifikacija.

Pajamų - pinigų suma, gaunama bet kuriuo būdu per tam tikrą apibrėžtą laiką, kuris pasirenkamas priklausomai nuo tikslų. Pajamos būdingos visiems visuomenės sluoksniams. Pašalpa, išmalda, atlyginimas...

Turto - likvidžių (tai paduodamų ir paverčiamų į pinigus bet kuriuo momentu) vertybių suma. Visų vertingų daiktų grynoji vertė.

Skurdo - pinigų suma, kuri yra oficialiai nustatoma ir leidžia individui įsigyti tik būtinus produktus ir daiktus. Skurdo riba – tai lygis, kuris leidžia individui išgyventi fiziškai.

Socialinės galios - individo ar grupės galėjimas įgyvendinti savo norus net ir prieš kitų valią.

  • Microsoft Word 66 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (3165 žodžiai)
  • Kolegija
  • Šarūnė
  • Sociologijos mokslo formavimasis ir raida
    10 - 1 balsai (-ų)
Sociologijos mokslo formavimasis ir raida. (2019 m. Gruodžio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/sociologijos-mokslo-formavimasis-ir-raida.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 04 d. 19:13
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo