Sociologijos užrašai


Sociologija. Sociologijos sąvoka. Reikia turėti omenyje dvi aplinkybes. Mokslų sandara. Sociologija. Kokybės kultūros vertybės. Sociologai mokslininkai tyrinėja labai įvairius dalykus. Su Diurheimu ir Vėberiu susiję 3 svarbiausios sociologinių tyrimų tradicijos. Pagal soc. Žinojimo apibendrinimo lygtį skiriamos. Pagal ryšius su žymiais sociologais paradigmas galima išskirti į. Kultūra ir socializacija. Kultūros institutai. Švietimo sistema Lietuvoje. Kiekvienos švietimo formos sociologinė analizė remiasi tam tikrais parametrais. Religija ir bažnyčia. Sociologai klasifikuoja religines grupes į. Visuomenė ir kalėjimai. Klausimai. Kultūrų vienovė ir įvairovė. Deviacija. Deviacijos samprata. Deviacijos tipai. Deviacija nusikalstamumas ir socialinė kontrolė. Deviacijos funkcijos ir pasekmės. Deviacijos priežasčių aiškinimai. Deviacija kaip procesas ir jo etapai. Stratifikacija. Pagrindiniai socialinį sluoksnį išskiriantys požymiai. Papildomi socialinį sluoksnį išskiriantys požymiai. Klasės šiuolaikinėje vakarietiškoje visuomenėje. Klasė ir gyvenimo būdas. Lyčių stratifikacija. Amžiaus samprata. Valstybė, jos elementai ir funkcijos. Politinis rėžimas ir jo tipai. Svarbiausi gyvenimo etapai. Interesų grupės. Socialinis institutas. Kintantis pasaulis. Demografijos procesai. Sociologiniai tyrimai. Tyrimo procesas. Priežastingumas ir koreliacija. Metodologija. Sociologinių tyrimų tipai.

Pagrindiniai demografinių duomenų šaltiniai yra: gyventojų surašymas ir statistika.

Gyventojų surašymas - tam tikroje teritorijoje atliekamas visų gyventojų surašymas pagal lytį amžių, rasę, tautybę, įregistruotas santuokas, pajamas, užimtumą, išsilavinimą ir kt.

Pirmasis gyventojų surašymas Europoje 1749 metais Švedijoje. Rusijos Imperijoje, kurioje buvo Lietuva, tik 1899m.

Statistika, valstybėje tam tikros institucijos nuolat registruoja gimimus, mirtis, santuokas, migraciją ir apdoroja duomenis statistiškai. Pagrindinis gyventojų surašymo tikslas sužinoti ne tik skaičių, bet ir jų kitimo tendencijas.

Labiausiai domina:

•Gyventojų skaičiaus didėjimas.

•Didėjimas pagal regionus.

•Gyventojų tankumas.

1650m. Pasaulyje gyveno apie 500 mln. gyventojų.

Per du amžius padvigubėjo. Kitas padvigubėjimas įvyko per 80 metų. Per 10 metų Lietuvoje dėl gimimų mažėjimo ir emigracijos gyventojų skaičius sumažėjo 5%. Pagal regionus gyventojų skaičius auga nevienodai - 1% lėtai, iki 2% ir daugiau musulmoniškos ir lotynų Amerikos šalys (greitai). Augant 2% per 25 metus gyventojų skaičius pasaulyje padvigubėjo.

  • Microsoft Word 83 KB
  • 2014 m.
  • 14 puslapių (6888 žodžiai)
  • Universitetas
  • Degantis_protas
  • Sociologijos užrašai
    10 - 2 balsai (-ų)
Sociologijos užrašai. (2014 m. Balandžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/sociologijos-uzrasai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 10:01
×