Sodybų nuomos kainos regresinės analizės tyrimas (ekonometrija)


Ekonominis etapas. Tyrimo tikslas. Veiksniai darantys įtaką automobilio kainai. Hipotezių iškėlimas. Duomenų rinkimas ir apdorojimas. Statistinis etapas. Grafinė duomenų analizė. Regresijos matematinės lygties išraiškos parinkimas. Multikolinearumo tikrinimas. Įverčių skaičiavimas MKM metodu. Backward metodas. Heteroskedastiškumo tikrinimas. Autokoreliacijos tikrinimas. Modelio taikymas. Priedai.


Nagrinėjamas reiškinys – sodybų nuomos kainos Vilniuje (Vilniaus rajone, Vilniaus apskrityje) savaitgalio dienomis. Tema aktuali, nes asmenims, kurie neturi savo sodybų, yra aktualu pabėgti nuo miesto šurmulio, atsipalaiduoti bei pailsėti nuo visų darbų. Taip pat, sodybos yra aktualios įvairioms šventėms: vestuvėms, krikštynoms, įvairiems susiburimams. Žiūrėdami į sodybų nuomos skelbimus, žmonės labiausiai atkreipia dėmesį į kainą, o toliau žvelgia į miegamų vietų skaičių, kiek žmonių talpina sodyba ir ar joje pirtis bei koks atstumas nuo miesto.

Sodybų kainą lemia daugelis veiksnių. Naudodami regresinę analizę, tyrime sieksime išsiaiškinti, kokie veiksniai daro didžiausią įtaką sodybos nuomos kainai.

Fiktyvūs kintamieji: Yra pirtis (Taip/ne); Yra baiseinas/kubilas (Taip/ne); Ar yra aktyvaus poilsio galimybių: krepšinis, tinklinis, futbolas, tenisas (Taip/ne).

H0: β1= 0 Didesnis miegamų vietų skaičius daro sodybos nuomos kainą didesnę.

H1: β1≠ 0 Didesnis miegamų vietų skaičius nedaro įtakos sodybos nuomos kainai.

H1: β1≠0 Atstumas iki miesto nedaro įtakos sodybos nuomos kainai.

H0: β1=0 Didesnis telpančių žmonių skaičius lemia didesnę nuomos kaina

H1: β1≠0 Didesnis telpančių žmonių skaičius nedaro įtakos nuomos kainai

H0: β1=0 Pirtis, baseinas ar kubilas, aktyvaus poilsio galimybės daro įtaką sodybos nuomos kainai.

Informaciją rinkome iš viešai prieinamų sodybų nuomos interneto tinklalapių. Atrinkome duomenis iš 40 įvarių sodybų esančių Vilniaus rajone ir Vilniaus apskrityje. Duomenų fragmentas pateiktas apačioje.

Šiame etape nagrinėsime buto nuomos kainos priklausomybę tik nuo kiekybinių veiksnių: telpančių žmonių skaičiaus, miegamų vietų skaičiaus, statybos metų ir atstumo nuo miesto (km). Tada atlikome surinktų duomenų statistinę ir grafinę analizę. Pateikiame apačioje pagrindinius statistinius rodiklius: vidurkį, medianą, standartinį nuokrypį, dispersiją, ekscesą, asimetriją, užmojį bei minimalią ir maksimalią reikšmes, taip pat ir koreliaciją su išskirtimis

Iš viršuje pateiktų duomenų matome, jog pigiausia nuoma yra 120 EUR sodyboje, kurioje telpa 12 žmonių ir miegamų vietų skaičius yra toks pat, taip pat yra 54 metų senumo ir yra 5 km atstumu nuo miesto. Brangiausia nuoma yra už 680 EUR, kuri talpina 55 žmones ir turi 40 miegamų vietų. Vidurkių analizė: vidutinė nuomos kaina suapvalinus yra 323 EUR, telpančių žmonių skaičius yra 27, miegamų vietų skaičius - 21, statybos metai yra 1995 ir atstumas iki miesto yra 21 km.

Viršuje matomi koreliacijos duomenys. Iš jų galima pastebėti, kad telpančių žmonių skaičius ir miegamų vietų skaičius koreliuoja stipriausiai ir vienas kitą veikia labiausiai.

Pasinaudojus trijų standartinių nuokrypių taisykle, išskirtimis laikysime tas nuomos kainas, kurios nepateks į intervalą Ῡ +/- 3 Sy. Naudojantis aprašomosios statistikos lentele, apskaičiuojame intervalą 323+/-3*160. Intervalas yra [-157;803]. Į šį intervalą patenka visos nuomos kainų reikšmės, todel išskirčių nėra.

  • Microsoft Word 542 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (2556 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lukas
  • Sodybų nuomos kainos regresinės analizės tyrimas (ekonometrija)
    10 - 2 balsai (-ų)
Sodybų nuomos kainos regresinės analizės tyrimas (ekonometrija). (2019 m. Spalio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/sodybu-nuomos-kainos-regresines-analizes-tyrimas-ekonometrija.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 06 d. 14:56
×
117 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo