Šokis Polka


Polkos zingsneliai. Kaip atliekama polka.

Menų referatas. Įvadas. Polkos kilmė. Polkos kelias į lietuvą. Polka etnografinėse srityse. Dzūkų polkos. Suvalkiečių polkos. Žemaičių polkos. Aukštaičių polkos. Polkos bruožai lietuvių liaudies sceniniuose šokiuose. Išvados. Literatūros sąrašas.


Šiame referate aptarsiu polkos kilmę, kurios ištakos yra Čekijoje, taip pat Polkos kelią į Lietuvą bei polkos bruožus Lietuvių liaudies sceniniuose šokiuose.

Tikslas – susipažinti su polkos šokiu Lietuvoje.

Pasak V. Paukštę (2000) polkai pasirodžius Vokietijos miestuose, ji buvo vadinama škotišku šokiu, tačiau nieko bendro su Škotija neturi. Taip pat ji buvo vadinama, gal būt, todėl, kad buvo šokama kartu su vadinamu škotišku žingsniu (sabotiche). Polka – tai Centrinės Europos tautų šokis. Čekiškas pavadinimas pulka „pusė“ – pusžingsnis ar žingsnių grandinė, susijęs su Bohemija. Sakoma, kad Bohemijos valstiečių mergaitė pirmoji šoko polką 1839 m. pradžioje. Kiti to meto poriniai šokiai giminingi polkai. Iš jų galima paminėti galopą, ručerį. Tai greitos polkos, kurių metu poros polkos žingsniu šoliuoja greitu 2/4 metro taktu. Lėtosios polkos reinlenderis ar bavarų polka buvo atliekamos lėtesniu tempu ir po dviejų taktų buvo šokami du šuoliukai. Šios paminėtos polkos atsirado apie 1850 m.

Anot E. Morkūnienės (1982) polkos yra skirstomos į pirmojo tipo polkas ir antrojo tipo polkas. Pirmojo tipo polkos šokamos mišrių porų, sustojusių virtine pora už poros. Per visą šokį išlieka tas pats piešinys – eilė. Prie antrojo tipo priskirtos „Ratelių polkos“, šokamos mišrių porų polkos žingsniu atliekant įvairias šokių figūras. Nors ratelių polkų figūros yra nusistovėjusios, tačiau jų seka priklauso nuo vedlio, kuris šokdamas tas figūras skelbia.

Polkos į Lietuvą atkeliavo apie 1850 – 1855 metais. Pirmiausia jos buvo šokamos Džūkijos regijonuose, dažniausia kaimuose. Polkos buvo šokamos norint pasilinksminti, o bėgant laikui tapo įvairių švenčių tradiciniais šokiais.

Daug prie polkų pavadinimų, kurios buvo populiarios skirtinguose Lietuvos regionuose, kilo iš papildomų viso kūno, rankų, kojų judesių, pridėtų prie paprastosios polkos atlikimo manieros. Šokio atlikimos tempas, plojimai, trepsėjimai, šūkavimai irgi lėmė liaudyje susiklosčiusių šokių pavadinimus.

3.1 Dzūkų polkos

• Paprastoji polka. Būdinga visai Lietuvai, nes jos pagrindu išsivystė kiti polkos žingsniai. Ši polka atliekama ant žemų puspirščių, pasisukant kas taktas po pusę rato.

  • Menai Referatai
  • 2015 m.
  • Mesi
  • 11 puslapių (2087 žodžiai)
  • Menų referatai
  • Microsoft Word 27 KB
  • Šokis Polka
    10 - 7 balsai (-ų)
Šokis Polka. (2015 m. Balandžio 29 d.). http://www.mokslobaze.lt/sokis-polka.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 02:07