Solono reformos


Solono reforma. Atėnų politėja. Solono reformas. Pries solono reformas.

Atikos valstybinė santvarka ir socialinė kova VII a. pr. m. E. Solono reformos yra reikšmingas Graikijos istorijos įvykis. Svarbu ne tik socialinė demoso ir aristokratijos kova, bet ir tai, kad privatinė vergvaldinė nuosavybė pasidarė vertesnė už giminės kilmingumą ir ryšium su tuo ėmė augti amatai bei prekyba, buvo įvesti nauji svorio matai, nauji pinigai.

Solono reformos yra reikšmingas graikijos istorijos įvykis. Svarbu ne tik so­cialinė demoso ir aristokratijos kova, bet ir tai, kad privatinė vergvaldinė nuosavy­bė pasidarė vertesnė už giminės kilmingumą ir ryšium su tuo ėmė augti amatai bei prekyba, buvo įvesti nauji svorio matai, nauji pinigai.

įžymus senovės graikijos filosofas ir mokslininkas aristotelis, gyvenęs 384— 322 m. Pr. M. E. , parašė traktatą atėnų politėja , kuriame aprašė atėnų valstybinę santvarką. Mat aristotelis buvo sumanęs parašyti veikalą apie valstybinę santvar­ką apskritai — politiką . Bet jis norėjo rašyti šį kūrinį, remdamasis konkrečia me­džiaga. Todėl paskirstė savo mokiniams aprašyti 158 graikijos valstybes, o sau pasi­liko atėnų valstybę — atėnų politėja . Sis veikalas pasimetė, ir tik kitų antikinių autorių kūriniuose buvo likę jo ištraukų. Bet xix a. Pabaigoje, kasant sueco kanalą, atėnų politėja buvo rasta egipto smėlynuose.

2 a. Daugelį metų tarp kilmingųjų ir liaudies viešpatavo ne­santaika (2). Reikia pastebėti, kad apskritai valstybinė santvarka buvo oligarchinė3, tačiau svarbiausia, jog beturčiai ne tik patys buvo pavergti, bet ir jų vaikai bei žmonos. Vadinosi jie pelatais ir šešiadalininkais, nes tokiomis nuomos sąlygomis dirbdavo tur­tuolių laukus. O visa žemė buvo nedaugelio rankose. Tad jeigu šie varguoliai neatiduodavo nuomos mokesčio, būdavo galima paimti į vergiją ir juos pačius, ir jų vaikus. Ir visokių skolų garantija iki pat solono laikų buvo asmeninė vergystė. Solonas pirmasis tapo liaudies prostatų. Be abejo, iš tuometinio valstybinio gyvenimo sąlygų sunkiausia ir skaudžiausia liaudžiai buvo vergiška padėtis. Tiesą sakant, ir visu kitu ji buvo nepatenkinta, nes, galima sakyti, niekur neturėjo savo dalies.

2 b. Kadangi viešpatavo tokia valstybinė santvarka ir liaudies dauguma buvo pavergta mažumos, liaudis sukilo prieš kilminguo­sius.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2010 m.
  • 3 puslapiai (1949 žodžiai)
  • Solono reformos
    10 - 2 balsai (-ų)
Solono reformos. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/solono-reformos.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 31 d. 04:05
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo