Šopenas referatas


Biografija. Stiliaus ypatumai. Kūrybos apžvalga. Šopeno mazurkos. Polonezai. Noktiurnuose. Preliudus. Baladėse ir skerco. Etiudai.

Iš fortepijoninių šokių Frideriko Šopeno kūriniai išsiskiria ryškiu grožiu ir jausmingumu. Šopenas, galima sakyti, rašė vien fortepijonui. Nors nuo 1831m. gyveno Paryžiuje, niekuomet nesiliovė mylėjęs gimtosios Lenkijos ir krimtosi dėl jos politinių nesėkmių.

Dauguma Šopeno kūrinių, neturėdami aiškiai apibrėžtų formos kontūrų, primena improvizacijas. Šopenas buvo puikus pianistas, bet retai kada grodavo viešai, kiti virtuozai geriau išreikšdavo jo muzikos herojiškumą, nei jis pats būtų galėjęs ar norėjęs. Tačiau visi šio kompozitoriaus kūriniai reikalauja iš atlikėjo ne tik nepriekaištingos technikos ir sugebėjimų išgauti tam tikrą garsą, bet ir kūribingai naudoti pedalus, subtiliai taikyti tempo rubato - nedidelį dešiniosios rankos partijos paskubinimą ar sulėtinimą, kairei rankai akomponuojant tiksliai ritmiškai.

F. Šopenas kūrė įvairių žanrų kūrinius, daugiausiai tai fortepijoninė muzika: miniatiūras-mazurkas (60), polonezus (15), noktiurnus (21), ekspromtus (4), valsus (17), preliudus, balades, skerco, etiudus (27), fantazijas ir kt.

Šopeno mazurkos, prisodrintos populiariai lenkų muzikai būdingų ritmų, harmonijos, formos ir melodijos bruožų, yra ankstyviausi ir geriausi tautinės romantinės muzikos pavyzdžiai. Ankstyvuosiuose jo kūriniuose pavartota lydinė padidinta kvarta, būdinga lenkų liaudies muzikai.

Polonezai tam tikra prasme gali būti laikomi jo tautinio patriotizmo manifestacija. Polonezas, įėjęs į Vakarų Europos muziką J. S. Bacho laikais, tapo visuotinai priimtu žanru. Tačiau kai kuriuose Šopeno polonezuose (ypač as-moll op. 53 ir fis-moll op. 44) iš naujo sužiba riteriška ir didvyriška jo tėvynės dvasia.

  • Muzika Referatas
  • Microsoft Word 6 KB
  • 2014 m.
  • 3 puslapiai (919 žodžiai)
  • Laura
  • Šopenas referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Šopenas referatas. (2014 m. Gegužės 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/sopenas-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 09:42
×