Sovietmečio įtaka lietuvių literatūrai


Sovietmečio įtaka lietuvių literatūrai (B. Sruoga, S. Nėris, M. Martinaitis).


XXa. Lietuvai buvo nelengvas. Sovietinė okupacija siekė atitolinti lietuvius nuo savo šaknų bei kultūros, buvo vykdomas „rusinimas“. Visa tai turėjo įtakos ir lietuvių literatūrai. Rašytojų atviras minčių, jausmų ar nuomonės išsakymas, ypač jei jis kirsdavosi su sovietine ideologija, valdžiai nebuvo priimtinas. Pastarosios nuomone, literatūra turėjo atlikti propagandos funkciją, tad kitokia kūryba nebuvo pageidaujama, kūrėjas susidurdavo su griežta cenzūros sistema. Vis dėlto lietuvių rašytojai atrado būdus išsakyti savo išgyvenimus kūryboje. Ezopinė kalba, kalbėjimas pasinaudojant kauke- Marcelijui Martinaičiui tampa pagrindiniu būdu kritikuojant situaciją, išsakant jausmus „Kukučio baladėse“, ironiškas kalbėjimas, badymas juoktis iš nepavydėtinos situacijos memuariniame romane „Dievų miškas“ padeda B. Sruogai netik atskleisti žiaurią realybę, bet ir išgyventi, o Salomėjos Nėries rinkinyje „Prie didelio kelio“ susiduria kūryba, turinti visuomeninę paskirtį, aukštinanti sovietinei visuomenei svarbius idealus bei asmeninė, kupina vidinių išgyvenimų.

Sovietmečiu prisidengiama kauke, siekiant paslėpti gilią išmintį ir kritiką. Kūriniuose siekiama kalbėti užuominomis, slepiant savo tikrąjį veidą. Todėl sovietiniu laikotarpiu išpopuliarėja poezija, galinti užšifruoti mintį, bei būti labiau prieinama nei proza ar publicistika, kuri buvo kur kas akyliau stebima cenzūros.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1047 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Aušrinė
  • Sovietmečio įtaka lietuvių literatūrai
    10 - 1 balsai (-ų)
Sovietmečio įtaka lietuvių literatūrai. (2017 m. Gruodžio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/sovietmecio-itaka-lietuviu-literaturai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 26 d. 15:34
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo