Sovietų sąjungos kariuomenės įvedimas į Lietuvą 1939m


Šiaulių 12-osios vid. M-klos 1939m. Spalio 10d. J. Urbšys ir v. Molotovas savo vyriausybių vardu pasirašė Lietuvos-sovietų sąjungos savitarpio pagalbos ir vilniaus ir vilniaus srities perdavimo Lietuvai sutartis.
Sovietų sąjunga, prieš atiduodama vilnių Lietuvai, miestą visiškai suniokojo. Buvo išvežti visi vertingesni daiktai, plėšiami gyventojų butai. 1939m. Spalio 27d. 9val. Lietuvos kariuomenė įžengė į vilniaus kraštą. Tačiau sovietų sąjunga grąžino tik ketvirtadalį tos teritorijos, kuri priklausė Lietuvai 1920m. Liepos 12d. Taikos sutartimi.
20 tūkst. Į Lietuvą įžengusių raudonarmiečių buvo dislokuoti naujoje vilnioje, alytuje, prienuose bei gaižiūnų poligone (netoli Kauno). Čia jie susidūrė su nauja, jiems neįprasta aplinka. Lietuvoje tuo metu buvo aukštesnis ekonomikos lygis nei sovietų sąjungoje. Bolševikai ir jų šeimos čia rado daug geresnes gyvenimo sąlygas. Karininkų žmonos tiesiog siaubė parduotuves, pirko viską iš eilės, nes kainos jiems čia atrodė juokingai žemos, o prekių kokybė nepalyginti geresnė. Dar dabar tuos laikus matę žmonės šypsosi, prisimindami, kaip kareivių žmonos vaikščiojo po miestą apsivilkusios apatiniais marškiniais, galvodamos jog tai suknelės. Atvykus tokiai gausybei žmonių, reikėjo juos apgyvendinti, suteikti kitas būtinas gyvenimui paslaugas. Matydami geresnes gyvenimo sąlygas kariai ėmė bėgti iš savo dalinių, dezertyruoti. Iš pradžių buvo stengiamas nuslėpti šiuos faktus, bet vėliau kremlius apkaltino Lietuvos vyriausybę, kad ji blogai elgiasi su kariais, juos grobia, žudo.