Spalvų suvokimas


Fono itaka spalvos suvokimui. Spalvos suvokimas. Spalvos suvokimo psichologija. Fono itaka spalvu suvokimui. Kolorimetrija spalvų suvokimas. Fono itaka spalvai laboratorinis. Egzistuoja spalvų suvokimo problemų. Pasaulio spalvos referatas. Spalvos suvokimo sąlygos. Meginys raudonos spalvos tai sugeria sviesa.

Spalvų suvokimas. Mus supa spalvotas pasaulis. Žmogaus spalvų suvokimas priklauso nuo daugelio dalykų: šviesos šaltinio, objekto, kuris atspindi šviesą, stebėtojo akių ir centrinės nervų sistemos. Atsispindėjusios nuo objekto šviesos šaltinio elektromagnetinės bangos akies tinklainėje paverčiamos neuroniniais signalais, kurie per optinį nervą pasiekia centrinę nervų sistemą. Literatūros sąrašas.

Mus supa spalvotas pasaulis. Dėl šios priežasties objekto spalva priklauso ne tik nuo objektyvių aplinkos savybių, bet ir nuo stebėtojo subjektyvių savybių. Pavyzdžiui, kai kurie gyvūnai spalvas suvokia visai kitaip nei žmogus.

Spalvų matavimas yra vadinamas kolorimetrija. Šis matavimas paremtas matomų elektromagnetinių bangų (380 nm – 780 nm diapazone) energijos matavimu ir spalvinių koordinačių nustatymu. Vis dėlto išmatavus spalvas, galima pasakyti tik kokią objekto spalvą matys stebėtojas. Spalvų suvokimas labai priklauso nuo aplinkos sąlygų: to paties objekto spalva atrodys skirtinga esant įvairiam fonui, dienos ar dirbtiniam apšvietimui ir tt.

Srityse, kur susiduriame su spalva, pavyzdžiui, vaizdų pateikimo ir apdorojimo technikoje, dizaine, tekstilės pramonėje,netgi tapyboje svarbu numatyti, kokią spalvą žmogus suvoks realioje aplinkoje. Paprasčiausias pavyzdys gali būti nuotrauka, kurioje pavaizduotas gamtovaizdis. Jis bus vis kitaip suvokiamas, jei bus matomas/demonstruojamas skirtingose aplinkose nei originalusis. Taigi būtina ištirti žmonių spalvų suvokimo mechanizmus, kad galėtume atsižvelgti į šias suvokimo ypatybes kurdami naujus prietaisus, pramonines prekes, orientuodamiesi aplinkoje ar pan.

Spalvinis regėjimas iš esmės yra psichofizinis reiškinys, kuris egzistuoja tik mūsų galvose. Juk raudonas obuolys nespinduliuoja raudonos šviesos. Ištikro, jis sugeria visus spalvų dažnius, išskyrus raudoną, kuriuos ir atspindi. Taigi obuolio spalvą suvokiame kaip raudona tik todėl, jog žmogus geba išskirti spalvinius dažnius, o kartu ir turi kalbą, kurios dėka gali juos pavadinti. Paprasčiau tariant, reikthomas young 1802 metais pasiūlė modelį, kuris reprezentavo spalvų suvokimą kaip trijų pagrindinių spalvinių receptorių veiklą. Tai buvo naujas požiūris, teigiantis, kad nereikalingi tūkstančiai spalvinių receptorių kiekvienai spalvai pažinti. Mokslininkai nustatė, jog žmogaus tinklainėje yra trijų rūšių kūgeliai. Tiksliau labiausiai jautrūs raudonos, žalios ir mėlynos spalvų dažniams (dėl šios priežasties žmonių regėjimas vadinamas trihromatiniu). Taip pat žinoma, jog šiuose trijuose kūgeliuose esama to paties pigmento, kuris sudaro ir lazdeles (receptoriai, kurių dėka matome tamsoje).

Tinklainės schema. Pavaizduotos svarbiausios ląstelės (kūgeliai, lazdelės, ganglioninės ląstelės ir pan. ). Tikrieji ryšiai iš tiesų yra daug sudėtingesni.

Kiekvienas kūgelis yra jautrus tam tikram diapazonui šviesos bangų.

  • Microsoft Word 227 KB
  • 2010 m.
  • 6 puslapiai (825 žodžiai)
  • Universitetas
  • Danas
  • Spalvų suvokimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Spalvų suvokimas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/spalvu-suvokimas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 19 d. 12:40
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo