Spaudos, interneto cenzūra ir (ne)laisvė Turkijoje nuo atsiradimo iki šių dienų


Šių dienų spauda. Rasinys apie interneto cenzura.

Spaudos, interneto cenzūra ir (ne)laisvė turkijoje nuo atsiradimo iki šių dienų

Pats svarbiausias išradimas XV amžiaus Europoje buvo Johanno Gutenbergo rankinės spausdinimo staklės. Jos sukėlė perversmą daugelyje šalių ir, kai buvo įkurta pirmoji Europoje spaustuvė, knygų leidyba išplito visame žemyne ir už jos ribų. Tuometinę Osmanų imperiją (kuriai daugiau nei 600 metų priklausė Turkija) valdė sultonas Mehmetas II. Jis knygų leidybai neskyrė jokio dėmesio, nes, pasak jo, „spausdintų knygų leidyba lieka už mokslo laimėjimo ribų“. Pirmoji slaptai išleista knyga Stambule, pirmojoje knygų spaustuvėje buvo Jacobo ben Ashero „Žydų įstatymo keturi įsakymai“. Tai buvo 1493 metais, imperiją valdant Selimui I, kurio pravardė buvo Žiaurusis. Spaustuvės veikė slapta, nes pastarasis imperatorius buvo išleidęs įsakymą nužudyti visus spausdinančius ir skaitančius knygas.

Pirmąsias spaustuves Osmanų imperijoje steigė ne vietiniai, bet tautinės mažumos – žydai. Jie iki Selimo I valdymo pabaigos buvo įsteigę devynias spaustuves ir išleidę 33 knygas. Taip pat knygų spaustuves įvairiuose imperijos miestuose steigė armėnai, o knygas leido tiek armėnų, tiek turkų kalbomis. XVIII amžiuje Osmanų imperija ėmė silpnėti, o stiprėjantis vakarų pasaulis, išgyvenantis pramoninio perversmo laikotarpį, ėmė domėtis šalies vidaus ir užsienio politika. Imperija, norėdama išsaugoti savo imunitetą, suntė į vakarų valstybes pasiuntinius ir kitus imperijos atstovus, kad šie sužinotų apie svečių šalių mokslo ir technikos laimėjimus.

  • Žiniasklaida Referatas
  • Microsoft Word 18 KB
  • 2012 m.
  • 8 puslapiai (2150 žodžiai)
  • Egle
  • Spaudos, interneto cenzūra ir (ne)laisvė Turkijoje nuo atsiradimo iki šių dienų
    9 - 3 balsai (-ų)
Spaudos, interneto cenzūra ir (ne)laisvė Turkijoje nuo atsiradimo iki šių dienų. (2012 m. Birželio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/spaudos-interneto-cenzura-ir-nelaisve-turkijoje-nuo-atsiradimo-iki-siu-dienu.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 12:49
×