Spausdinta knyga keičia pasaulį Popieriaus atsiradimo istorija


Spausdinta knyga keičia pasaulį. Seniausias būdas perduoti žinias ir pasakojimus – žodinis. Apie pirmųjų knygų atsiradimą. Naujos medžiagos puikiai tinkančios Šventajam Raštui. Popieriaus išradėju laikomas Cai Lunas iš Kinijos. Popieriaus atsiradimo istorija. Kinai popieriaus gamybos būdą ilgai slėpė. Šimtmečius knygų perrašinėjimo centrai buvo vienuolynai. Knygų perrašymas. Renesanso laikotarpiu miestuose daugėjo raštingų žmonių. Knygų perversmas. Xv a. Gutenbergo išrastos staklės imtos masiškai naudoti knygoms leisti. Kas yra pergamentas? Klausimai. Kiek laiko vienuoliais perrašinėdavo knygas ir kuo jas puošdavo.


Naujos medžiagos puikiai tinkančios Šventajam Raštui, nepripažino katalikų bažnyčia, nes ji kontroliavo pergamentų gamybą ir nenorėjo, jog paplistų musulmonų gaminys.

Šimtmečius knygų perrašinėjimo centrai buvo vienuolynai. Kartais vienuoliams vienai knygai perrašyti reikėdavo kelerių metų. Jie knygas puošdavo įvairių spalvų ornamentais, miniatiūromis. Tačiau tai buvo brangios knygos ir jas galėjo įpirkti tik turtingieji. Mokyklinis vadovėlis tais laikais kainavo tiek, kiek du veršiukai. Amatininkai taip pat leido knygas, jos buvo prastesnės kokybės, nes knygų perrašymas ilgas ir kantrybės reikalaujantis darbas. Bet jų knygos buvo pigesnės.

XV a. vokietis Johanas Gutenbergas išrado pigesnį ir spartesnį knygų spausdinimo būdą – specialias stakles knygų spausdinimui. Gutenbergas iš alavo išliedavo liustelius su veidrodiniu raidės atvaizdu – literas. Sudėjus jas į rėmelį išeidavo knygos puslapis. Presu suspaudus popieriaus lakštą tarp dviejų rėmelių su literomis atsispausdavo net keturi aiškaus ir tikslaus rašto puslapiai. 1455 m. Gutenbergas išleido savo pirmąją spausdintą knygą – Bibliją.

Gutenbergo išrastos staklės imtos masiškai naudoti knygoms leisti. XV a. pabaigoje veikė daugiau kaip tūkstantis spaustuvių.

  • MS PowerPoint 569 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (521 žodžiai)
  • Mokykla
  • Gabijaaa
  • Spausdinta knyga keičia pasaulį Popieriaus atsiradimo istorija
    10 - 2 balsai (-ų)
Spausdinta knyga keičia pasaulį Popieriaus atsiradimo istorija. (2017 m. Vasario 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/spausdinta-knyga-keicia-pasauli-popieriaus-atsiradimo-istorija.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 06 d. 04:16
×
116 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo