Specialybės kalbos terminų vartojimo klaidos


Specialybės kalbos terminų vartojimo klaidos. Leksika. Leksika - tai kurios nors kalbos žodžių visuma. Vertalai. Vertalai – žodžiai ar junginiai, sudaryti kitų kalbų pavyzdžiu. Kaip taisyklė. Kaip nekeista. Bendrinei kalbai neteiktini ir junginiai su žodeliu taip. Išsireikšti – pasakyti, pareikšti kas liečia – dėl. Semantizmai. Semantizmai – skolinta arba klaidinga reikšme vartojami žodžiai. Nuimti pinigus nuo įstaigos sąskaitos – nurašyti iš įstaigos sąskaitos Veiksmažodis „Nuimti“ nevartotinas pašalinimo. Nuimti pusę etato – atimti pusę etato „Nuimti“ negalima. Laikas nuo laiko. Grubus darbo drausmės. Barbarizmai. Barbarizmas – svetimybė, bendrinės kalbos normoms prieštaraujantis žodis, žodžio forma ar sintaksinė konstrukcija, pasiskolinta iš kitos kalbos. Pavyzdžiai. Arenda = nuoma bargas. Laptopas = nešiojamasis kompiuteris lozungas = šūkis markeris = žymeklis.


Leksika - tai kurios nors kalbos žodžių visuma. Vieni iš kalbą sudarančių žodžių sluoksnių yra: skoliniai, barbarizmai, vertalai ir semantizmai. Leksikos normos nusistovi natūraliai ir aprašomos žodynuose bei specialiuose kalbos kultūros leidiniuose. Didžioji lietuvių kalbos leksikos dalis yra norminė ir vartotina. Nemaža dalis žodžių išlikę net iš indoeuropiečių prokalbės.

Vertalai – žodžiai ar junginiai, sudaryti kitų kalbų pavyzdžiu.

Kaip taisyklė – dažniausiai, paprastai Dažniausiai vartojamas, kai norima pasakyti, kad kas nors vyksta, būna dažnai, nuolat, beveik visada. Šiame junginyje taisyklė netinka dėl reikšmės, nes taisyklė – tai „teiginys, reiškiantis dėsnį, principą, normą, savybę ir pan.“ (kirčiavimo taisyklės, eismo taisyklės, žaidimo taisyklės).

Kaip nekeista - nors ir keista; kad ir keista; keista „kaip nekeista“ vartojamas nuolaidos santykiui šalutiniame dėmenyje reikšti, pvz.: Kaip nekeista, daugelis projektų atmetami. Šis junginys netiksliai išverstas iš rusų kalbos, kurioje pasakymas kak ni stranno turi teigiamą reikšmę (dalelytės ni negalima versti neiginiu ne-).

Bendrinei kalbai neteiktini ir junginiai su žodeliu taip.

Išsireikšti – pasakyti, pareikšti kas liečia – dėl, o dėl nešti atsakomybę – būti atsakingam su tikslu – siekdami kalba eina – kalbama kame reikalas – koks reikalas, kas per reikalas.

  • MS PowerPoint 217 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (498 žodžiai)
  • Universitetas
  • Paula
  • Specialybės kalbos terminų vartojimo klaidos
    10 - 1 balsai (-ų)
Specialybės kalbos terminų vartojimo klaidos. (2020 m. Gegužės 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/specialybes-kalbos-terminu-vartojimo-klaidos.html Peržiūrėta 2020 m. Lapkričio 29 d. 04:19
×
33 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo