Sportas teigiami ir neigiami aspektai


Kūno kultūros nuolatinių studijų programos II – ojo kurso studentas Sportas teigiami ir neigiami aspektai Referatas. Įvadas. Dėstymas. Išvados. Literatūra.

„Mūsų laikais diduma žmonių visai nejuda arba juda labai mažai. Kaimo žmogus dar dar pakruta, bet miestietis beveik nejuda. Žinoma, čia nekalbame apie tuos, kurie dirba sunkų fizinį darbą, sistemingai sportuoja ar turi kolektyvinį sodą. To nepasakysi ir apie medžiotojus, draugovininkus ar pripratusius judėti nuo mažumės. O kam judėti, žiūrėk net nustemba vienas kitas. Juk dabar visus sunkius darbus atlieka mašinos, žmogui lyg ir nėra ko plėšytis. Ar teisūs tie, kurie taip kalba?“ (L. Buga, J. Falk, M. Ivani, M. Kaplonis, E. Kereži, F. Kunošas, H. Pils – Šamek, J. Sabas, Z. Sabas, T. Satmaris, Z. Sentderdis, L. Takačas, E. Tamašis. 1981, p. 4) Tikrai neteisūs, o ką veikia šiuolaikinis žmogus? Kokia jo diena? Šiais laikais didžioji dalis žmonių dieną praleidžia maždaug šitaip: ryte atsikelia ir eina į darbą, po darbo apsiperka ir grįžta namo, tada susikelia kojas ir žiūri televizorių ar sėdi prie kompiuterio, retenybė kuris atsiverčia knygą ar stengiasi susirasti kompaniją ir kažką nuveikti, vėliau gulasi į lovą. Prabudęs ryte vėl gyvena ta pačia rutina. Žmonės, kurie visai nejuda, o dar mėgsta gerai, sočiai, riebiai pavalgyti, o šiais laikais kas to nemėgsta, juk tai malonumas, žudo savo sveikatas. Per didelis kalorijų kiekis apsunkina organizmą ir žmonės nutunka. Turintys didelį svorį žmonės yra tingūs ir nerangūs, nes sunkiau funkcionuoja jų judėjimo organai, ypač kojos. Taip pat suprastėja širdies veikla, kraujotaka, atsiranda virškinamojo trakto sutrikimų, neretai kūnas tampa it sustingęs, neveiklus, o galėtų viso to išvengti sportuodamas ir derindamas mityba. Sportas, tai sveikata, būtinas žmogui kaip oras. Sporto dėka gerai jaučiamės, esame gražūs ir tvirti, turime jėgos ir energijos, visi mūsų organai tinkamai funkcionuoja, turime daugiau pasitikėjimo savimi. Visi dalykai gyvenime turi savų pliusų ir minusų, taip ir sporte daug naudos, tačiau yra ir kenksmingų dalykų, kurie pridaro nemažai žalos. Dažnai žmonės persistengia sportuodami ir patiria traumų arba nori pasiekti itin didelių rezultatų ir kūno pokyčių įvairių netinkamų medikamentų pagalba žaloja save. Taip pat pasitaiko, kad sporto šaka yra kenksminga jų sveikatai ir dėl įvairių priežasčių žmonės vis tiek imasi būtent to sporto, taip tik kenkdami sau. Neveltui yra posakis – „kas per daug, tas nesveika“.

Iš kur atsirado sportas? „Yra dvi sporto atsiradimo teorijos. Pirma skelbia, kad sportas atsirado kaip praktika ir pasirengimas darbinei ir karinei veiklai. Medžioklei, kariavimui, reikėjo greitai bėgti, šokti ir pan. Kai šie veiksmai nustojo būti gyvenimiškai būtini, jie toliau egzistavo kaip pramogos ir rungtyniavimo priemonės (Platonov, Guskov, 1992; Jermak, Pilojan, 1997). Tuo tarpu kita teorija žiūrėjo į sportą kaip į biologinę būtinybę, priemonę, anot Platono ir Filostrato, įgimtam judėjimo impulsui realizuoti. Remiantis šia teorija išryškėja būtinybė sportuojant išsivaduoti iš žmogui būdingo agresyvumo, sumažinti nerimo ir baimės jausmą žaidžiant. (Platonov, Guskov, 1992) (S. Šukys, Socialiniai, moraliniai, sporto socialogijos aspektai. 2002, p.7) „Didysis sportas – sportinė veikla, kurios tikslas – siekti pačių geriausių rezultatų ir kiek įmanoma išugdyti sportininko gebėjimus, sudarant geriausias materialines ir technines sąlygas, naudojant veiksmingiausias sportinio rengimo priemones ir metodus“. (Stonkus, 2002) (R. Malinauskas, Taikomoji sporto psichologija, 2010, p. 12) Sportas tūrėtų būti svarbus kiekvieno žmogaus gyvenime. Visų pirma žmogus turi sportuoti dėl savo sveikatos, dėl malonumo, kurį patiria sportuojant, daugeliui tai tiesiog hobis, dėl jėgos ir tvirtumo, dėl dailesnių kūno linijų. Deja, daugelis žmonių nors ir mėgsta sportuoti, bet tingi. Tingi eiti į sporto salę ar klubą, tingi net į lauką, kiemą ar netoliese esantį miškelį išeiti, tingi net savo kambaryje sportuoti, nes užsiimti sportu reikia turėti valios. Žmonės tam sugalvoja daugybę pasiteisinimų, tai neturi laiko, tai priemonių, tai sąlygų, tai pinigų, tai kambarys per mažas, nors taip ir nėra. Dažnai žmonėms nieko netrūksta, išskyrus valią, norą ir pastangas, o kai jų nėra galima sugalvoti šimtus dingsčių, kad to atsisakyti. Neretai žmogus dar ir apsidžiaugia jų suradęs. Kartais žmogui tereikia atlikti paprastą namų mankštelę stiprinančią kūną. Sunkiausias dalykas, tai pradžia, sunkiausia žmogui prisiversti pradėti sportuoti, vėliau sportas tampa įpročiu, gyvenimo dalimi, kol organizmas pripranta, parodo rezultatus, tada daugumai jau nebereikia jokio prisivertimo, nes suvoki, kad sportas yra reikalingas.

  • Kūno kultūra Referatas
  • Microsoft Word 52 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (6459 žodžiai)
  • Aurimusha
  • Sportas teigiami ir neigiami aspektai
    10 - 6 balsai (-ų)
Sportas teigiami ir neigiami aspektai. (2015 m. Birželio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/sportas-teigiami-ir-neigiami-aspektai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 22:39
×